Rybnik
Koronawirus

Zwierzęta nie zarażają wirusem - miasto uruchamia telefon

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że nie ma dowodów na to, że zwierzęta w tym te domowe, jak psy lub koty, mogą zostać zarażone koronawirusem.

W Polsce pojawiły się niepokojące sygnały o porzucaniu zwierząt ze względu na epidemię wirusa. Miasto Rybnik  działa profilaktycznie w tym zakresie, dlatego uruchamia telefon kontaktowy dla mieszkańców Rybnika, którzy mają pytania dotyczące zwierząt w czasie epidemii. 

Nr telefonu 722 299 201 (czynny w godzinach pracy rybnickiego magistratu)

 

O czym warto pamiętać:

  • Myj ręce i dbaj o higienę. Wirus nie atakuje kota czy psa – panika jest tu nieuzasadniona.
  • Zainteresuj się, czy w twoim otoczeniu jest ktoś, kto jest objęty kwarantanną, mieszka na osiedlu, nie ma swojego ogrodu i potrzebuje pomocy w wyprowadzaniu psa. Być może jesteś w stanie zapewnić takiemu czworonogowi dom zastępczy na czas epidemii.

Ważne! Stosuj bezpieczne zasady dotyczące kontaktu  z osobami objętymi kwarantanną.

Zwróć uwagę na przestrzeganie zasad bezpieczeństwa przy wyprowadzaniu czworonoga z domu objętego kwarantanną. Ministerstwo Zdrowia zaleca, aby nie dochodziło do kontaktu pomiędzy osobą poddaną kwarantannie, a przejmującą zwierzę. Psa należy wystawić za drzwi z założoną obrożą lub szelkami oraz przypiętą smyczą (w razie potrzeby z założonym kagańcem). Tymczasowy opiekun zwierzęcia powinien być wyposażony w jednorazowe rękawiczki i nie dotykać smyczy, obroży, ani zwierzęcia bezpośrednio.

  • Masz pytania, wątpliwości dotyczące twojego czworonoga, chcesz pomóc i zaangażować się w opiekę nad zwierzakami w czasie kwarantanny, chcesz zostać wolontariuszem? Pod numerem telefonu: 722 299 201 będziesz mógł uzyskać podstawowe informacje na temat zwierząt w czasie epidemii. Telefon jest czynny w godzinach pracy rybnickiego magistratu.

Uwaga! Urząd Miasta Rybnika pełni wyłącznie funkcję pośredniczącą. Miasto Rybnik nie ponosi odpowiedzialności za ustalanie szczegółów dotyczących opieki nad zwierzętami pomiędzy opiekunem stałym, a tymczasowym oraz za sposób jej wykonania. Miasto Rybnik  nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody wynikłe w trakcie pełnienia opieki lub w związku z pełnioną opieką.

Najważniejsze zalecenia dotyczące tymczasowej opieki nad zwierzęciem, opracowane na podstawie rozmowy z wolontariuszami Fundacji „Jestem głosem tych, co nie mówią” z Rybnika:

  1. Należy zwrócić uwagę na posiadanie aktualnych szczepień przeciwko wściekliźnie i ewentualnie chorób zakaźnych oraz na zastosowaną profilaktykę przeciwpasożytniczą.
  2. Należy uzyskać informacje o ewentualnych chorobach przewlekłych, alergiach, sposobie żywienia oraz występujących u zwierzęcia problemach behawioralnych.
  3. Trzeba zadbać o bezpieczeństwo zwierzęcia podczas spaceru oraz innych uczestników ruchu drogowego. Nie należy odpinać psa ze smyczy. Zwierzę, którym opiekujemy się  tymczasowo nie jest z nami związane, może nie reagować na komendy. W przypadku zwierząt ras uznawanych za agresywne wskazany jest dodatkowo kaganiec, który powinien zostać założony przez właściciela zwierzęcia.
  4. Zachęcamy do czipowania zwierząt lub/oraz umieszczania przy obroży adresówki z numerem telefonu - w przypadku ucieczki zwierzęcia łatwiej będzie dotrzeć do właściciela.
  5. Pomoc powinny deklarować osoby pełnoletnie w innym wypadku tylko za zgodą rodziców.
Udostępnij:


Wszystkie aktualności
Udostępnij: