Cennik miejski

Każdy z nas ma co miesiąc do opłacenia rachunki. Za gaz, wodę, prąd, telefon czy Internet. Do tego dochodzą opłaty związane z codziennym życiem, takie jak żywność czy ubrania. Opłacamy czynsz, kupujemy dzieciom podręczniki do szkoły, tankujemy paliwo, czasem wystarcza na przyjemności takie jak kino czy koncert. Co miesiąc w ten lub podobny sposób rozdysponowujemy swoją pensję. Często też bierzemy kredyt na zakup mieszkania, domu, samochodu czy remont - w ten sposób funkcjonują gospodarstwa większości z nas.

Podobnie działa miasto, które co miesiąc ma także do opłacenia rachunki za bieżące funkcjonowanie, a dodatkowo powstają inwestycje, które mają ułatwić życie wszystkim mieszkańcom. Utrzymanie miasta kosztuje sporo. 


Drodzy rybniczanie! 

Finanse stanowią istotny element życia codziennego. Dokładnie wiemy, jakie możliwości ma nasz domowy budżet. Budżet miasta - choć obejmuje kwoty znacznie wyższe i obszary bardziej skomplikowane - działa w oparciu o podobne zasady. Chciałbym, aby każdy mieszkaniec Rybnika mógł mieć pełną wiedzę na temat tego, jak rozdysponowywane są środki finansowe miasta.

Temu celowi służy „Cennik miejski'; który w przystępny sposób informuje, ile kosztują poszczególne sfery życia miasta. Dzięki niemu dowiedzą się Państwo np. tego, ile w Rybniku kosztuje budowa dróg, jakie środki przeznaczane są na to, by funkcjonowała komunikacja miejska. Cennik miejski to także źródło informacji o wielu innych sferach nieodzownych w codziennym życiu, często niedostrzeganych, uznawanych za oczywistość, lecz niekojarzonych z konkretnymi środkami finansowymi. Bo czy zastanawiamy się, ile kosztuje np. postawienie znaku drogowego czy pielęgnacja kwietników?

Zachęcam do zapoznania się z przygotowanym materiałem. Jestem przekonany, że zebrana w cenniku wiedza pozwoli Państwu jeszcze bardziej poczuć się gospodarzami własnego miasta i dzięki temu doceniać to wszystko, co znajduje się wokół nas oraz angażować się w rozwój Rybnika, do czego serdecznie zapraszam.

Z szacunkiem
Piotr Kuczera
Prezydent Miasta Rybnika

Udostępnij: