ScrollTop-ico

Rowerem

- Chcemy aby przestrzeń - głównie śródmieścia, ale nie tylko – funkcjonowała w sposób przyjazny. Dlatego musimy zmienić priorytety, wskazując na pieszych, rowerzystów, transport zbiorowy, a dopiero potem na samochody. Ważne, że chcemy również wskazywać na przestrzenie wspólne dla ruchu pieszego, rowerowego i transportu publicznego, myślę tu na przykład o centrach przesiadkowych, jakie tworzymy na Paruszowcu, w okolicach dworca komunikacji miejskiej czy w pobliżu głównego dworca PKP. Takim symbolem będzie też rowerowo-pieszy tunel pod nasypem kolejowym na Paruszowcu – zapowiada prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Centra przesiadkowe Bike & Ride

  • Przy Dworcu Głównym Kolejowym Rybnik - węzeł będzie umożliwia przesiadkę z roweru i samochodu oraz autobusu na pociąg a w jego zasięgu znajduje  się około 85 tys. mieszkańców mieszkających w promieniu 6 km
  • Przy Dworcu Komunikacji Miejskiej na Nowinach
    Odpowiednio do powyższego dworca, w zasięgu 75 tys. mieszkańców
  • Przy Stacji Kolejowej Rybnik Paruszowiec
    Odpowiednio do powyższego dworca, w zasięgu 75 tys. mieszkańców.

Centra przesiadkowe mają docelowo służyć mieszkańcom przy podróżach intermodalnych. Miasto w przyszłości planuje jeszcze budowę kolejnych centrów przesiadkowych przy węzłach powstającej drogi Pszczyna - Racibórz oraz przy pozostałych stacjach kolejowych, które ostatnimi laty przeżywają swój renesans.


Pasy rowerowe i kontrapasy w centrum miasta

Miasto  zakończyło prace związane ze zwiększaniem dostępności ruchu rowerowego w ścisłym centrum. Dookoła strefy śródmiejskiej jazda rowerem na wszystkich drogach jednokierunkowych umożliwiona jest pod prąd w formie kontrapasów. Dodatkowo przebudowie uległo wiele skrzyżowań skanalizowanych, które od teraz są dostępne dla rowerzystów w każdym kierunku. Jazda rowerem stała się znacznie bardziej bezpośrednia niż jazda samochodem po drogach jednokierunkowych w układzie pętli. Przy okazji przeprowadzonych zmian w organizacji ruchu miasto postawiło również na likwidowanie barierek wzdłuż dróg w centrum miasta oraz nowe nasadzenia zieleni na wyspach skrzyżowań.


Nowe drogi rowerowe i ciągi pieszo- rowerowe wzdłuż dróg głównych

Po wykonaniu infrastruktury rowerowej w centrum miasta przyszedł czas na dalszą poprawę bezpieczeństwa przy drogach głównych doprowadzających ruch z dzielnic do centrum miasta. Pod koniec ubiegłego roku zrealizowana została asfaltowa droga rowerowa wzdłuż ul. Raciborskiej, w tej chwili powstaje droga rowerowa wzdłuż ul. Żorskiej. Realizacja tych dróg rowerowych powinna w przyszłości ściągnąć ruch rowerowy ze wschodnich i południowo - zachodnich dzielnic miasta.


Bulwary nad Nacyną

W 2016 roku ruszyła budowa I etapu bulwarów nad Nacyną. Cieszą się one wyjątkowo dużą popularnością. Postanowiliśmy zatem realizować kolejne odcinki aż do granic miasta. W tym roku powstanie odcinek od ul. Rzecznej do ul. Obwiednia Południowa. Wzdłuż budowanej ul. Śródmiejskiej również powstanie szeroki ciąg pieszo  - rowerowy, który pobiegnie bezpośrednio przy rzece Nacynie.


Droga rowerowa w 400-metrowym tunelu rzeki Nacyny

Miasto  wykonało projekt budowlany przebudowy tunelu rzeki Nacyny tak, aby w przyszłych latach mogli z niego korzystać rowerzyści i piesi. Wewnątrz tunelu ma powstać podwyższona rampa służąca do poruszania się rowerem lub na piechotę. Budowa tunelu znacznie ułatwi przemieszczanie się pomiędzy południowymi dzielnicami miasta i centrum. Obecnie dzielnice te są w dużym stopniu odcięte liniowymi obiektami kolejowymi, przez które wiele lat temu nie wykonano przepustów komunikacyjnych. Wykorzystanie istniejących obiektów w taki sposób, aby służyły mieszkańcom przyczyni się do zmniejszenia zatłoczenia na istniejących drogach oraz zwiększy atrakcyjność pobliskich terenów.


Drugie życie terenów rekreacyjnych: Pniowiec i Staw Paruszowiec

W 2018 roku miasto postawiło na rewitalizację starego parku przy stawie Paruszowiec, w którym niegdyś znajdowała się baza rekreacyjna pobliskiej huty Silesia. W tym miejscu powstała tężnia solankowa - zwycięski projekt w ogólnomiejskim Budżecie Obywatelskim. Przy okazji budowy tężni cały teren dookoła otrzymał drugie życie. Wybudowano ponad sześćset metrów ścieżek pieszych i pieszo - rowerowych. Dodatkowo wyremontowane zostało molo na pobliskim Stawie Paruszowiec. 
Po drugiej - zachodniej stronie miasta zainwestowaliśmy w nowy trakt pieszo - rowerowy biegnący bezpośrednio przy brzegu Zalewu Pniowiec. Dzięki temu otwarliśmy krajobrazowo tereny do niedawna niedostępne. Przy okazji budowy traktu wykonana została plaża i kąpielisko wraz z parkingiem rowerowym. W tym roku chcemy zakończyć tę inwestycję w taki sposób, aby doprowadzić ciąg aż do kolejki wąskotorowej w Rybniku - Stodołach.


(Od)Budowa stacji kolejki wąskotorowej Rybnik - Stodoły

Pod koniec 2018 roku miasto odbudowało funkcjonującą ostatnio pod koniec XX wieku stację kolejki wąskotorowej Rybnik - Stodoły. Stacja ta w połączeniu z obiektami kolejki wąskotorowej w Rudach przyciąga co roku rzesze turystów.


Rower miejski IV generacji

Od lipca 2018 roku w Rybniku funkcjonuje 80 rowerów publicznych IV generacji. Rowery te, dzięki temu, że nie wymagają dodatkowego ustawiania stacji dokujących poruszają się niemalże po całym mieście. Po Rybniku na ten system zdecydowały się również Żory, Pawłowice, Kozienice i Tarnobrzeg. Inni sąsiedzi naszego miasta prowadzą zaś obecnie rozmowy nad wprowadzeniem tego systemu u siebie.


Kontraruch na drogach jednokierunkowych

Po wykonaniu rewolucyjnych zmian w organizacji ruchu w centrum, czas na dzielnice. w Rybnickich dzielnicach funkcjonuje również sporo, bo ok 50 ulic jednokierunkowych. Chcemy, aby rowerzyści na każdej z nich mogli legalnie i bezpiecznie poruszać się również pod prąd.


Parking wielopoziomowy - nie tylko dla samochodów

Rybnik budując parking wielopoziomowy, który w przyszłości ma zastąpić parkingi wielkopowierzchniowe w mieście nie zapomniał również o użytkownikach rowerów. W strefie wejściowej, pod rampą znajduje się ponad 40 miejsc na rowery.


Podpórki dla rowerzystów

Przy przejazdach rowerowych, na kilku rybnickich skrzyżowaniach pojawiły się podpórki ułatwiające postój w czasie oczekiwania na zielone światło. Dzięki temu rowerzyści, oczekujący na przejazd przez jezdnię nie będą musieli schodzić z roweru na czas oczekiwania. Dodatkowo zostały zamontowane czujniki ruchu, które przyspieszą przejazd przez skrzyżowanie. Wysyłają one sygnał, co znacznie skraca czas oczekiwania na zielone światło i nie wymaga od rowerzysty interakcji i naciśnięcia przycisku. Zielone światło zapala się automatycznie. To rozwiązanie znane z europejskich stolic m. in. Warszawy czy Kopenhagi.


Przyszkolne wiaty rowerowe

Od maja 2017 roku przy 31 rybnickich placówkach oświatowych funkcjonują wiaty rowerowe. Rybnik jako jedyne miasto na Śląsku wziął udział w zainicjowanej przez Gdańsk akcji „Rowerowy maj”. Jej głównym celem jest propagowanie dojeżdżania uczniów do szkół na rowerach, hulajnogach, a nawet rolkach.  Wzrastającej popularności roweru, jako środka transportu ma też służyć rosnąca liczba stojaków na rowery.

Udostępnij: