Pojemniki na biooodpady
Od 1 stycznia 2021 r. odbiór odpadów biodegradowalnych na terenie Miasta Rybnika prowadzony jest wyłącznie z pojemników przeznaczonych na bioodpady (z wyłączeniem okresu na jaki zaplanowano rozdysponowanie pojemników wśród mieszkańców tj. od 4 stycznia do 4 lutego).
Właściciele nieruchomości, którzy nie odebrali pojemników w okresie od stycznia do lutego 2021 r., jak również właściciele nowopowstałych nieruchomości, mają obowiązek odebrać pojemnik w jednym z trzech stałych punktów, które będą czynne od 4 stycznia do 30 czerwca 2021 r. w godzinach:
- ul. Przemysłowa 35 (baza firmy EKO) - we wtorki od 7.00 do 17.00 oraz w czwartki od 7.00 do 15.00
- ul. Jankowicka 9 (baza firmy Transgór) - w poniedziałki oraz w środy od 7.00 do 15.00
- ul. Pod Lasem 70B (była baza firmy ZEF) - we wtorki oraz w czwartki od 7.00 do 15.00.
W wyżej wymienionych punktach, właściciele nieruchomości mogą zarówno odbierać pojemnik na bioodpady jak również zdać pojemnik np. w przypadku podjęcia decyzji o kompostowaniu bioodpadów lub sprzedaży nieruchomości itp.
Zasady otrzymania (odbioru) i użytkowania pojemnika na bioodpady
- Właściciel nieruchomości otrzymuje, w ramach udzielonego zamówienia publicznego, brązowy pojemnik na bioodpady i staje się jego użytkownikiem.
- Pojemnik otrzymuje właściciel nieruchomości zamieszkałej, który złożył deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi i nie korzysta ze zwolnienia z tytułu kompostowania bioodpadów.
- Właściciel nieruchomości otrzymuje pojemnik o pojemności:
- 120 l – w przypadku zamieszkiwania na nieruchomości do 8 osób włącznie,
- 240 l – w przypadku zamieszkiwania na nieruchomości 9 i więcej osób.
- Właściciel nieruchomości jako użytkownik, ma obowiązek utrzymywać pojemnik w odpowiednim stanie sanitarnym oraz technicznym a także zabezpieczyć go przed kradzieżą.
- W przypadku uszkodzenia pojemnika, właściciel nieruchomości ma obowiązek niezwłocznie poinformować o tym fakcie, Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Rybnika pod numerami telefonu: 4392040, 4392046, 4392047 lub mailowo: gospkom@um.rybnik.pl
- W przypadku kradzieży pojemnika, właściciel nieruchomości ma obowiązek zgłoszenia tego zdarzenia na Policję i dostarczenia kopii zgłoszenia do Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Rybnika.
- W przypadku podjęcia decyzji o kompostowaniu bioodpadów i złożeniu deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, właściciel nieruchomości zobowiązany jest zdać otrzymany pojemnik na bioodpady.
- Odbiór pojemnika w sytuacji, o którym mowa w punkcie wyżej, realizowany jest przez Firmę „EKO”, na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej. Odbiór pojemnika następuje w terminie nie wcześniej niż ostatniego dnia odbioru bioodpadów w danym miesiącu, w którym złożono deklarację i nie później niż ostatniego dnia tego miesiąca.
- Po zakończeniu usługi obejmującej „Odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych” Firma „EKO” odbiera pojemniki z terenu nieruchomości. Odbiór pojemnika nastąpi po 1 stycznia 2023 r.
Zasady odbioru odpadów biodegradowalnych
Przy każdym odbiorze bioodpadów odbywającym się zgodnie z częstotliwością określoną w harmonogramie, odbierane będą maksymalnie, odpady z dwóch pojemników przeznaczonych na te odpady, za wyjątkiem nieruchomości, których właściciele kompostują bioodpady i są zwolnieni z obowiązku posiadania pojemnika na bioodpady.
W ramach ponoszonej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, odpady biodegradowalne przyjmowane są przez cały rok w Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, zwanego dalej "PSZOK", bez względu na ich ilość.
Warunkiem odbioru jakichkolwiek odpadów w PSZOK jest okazanie (w dowolnej formie) dowodu zapłaty za odpady. W przypadku nieruchomości jednorodzinnych należy okazać opłatę za ostatni kwartał, w przypadku wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych dowód zapłaty opłaty czynszowej. W przypadku nieokazania dowodu zapłaty, odpady przyjmowane są odpłatnie, zgodnie z obowiązującym cennikiem dostępnych w Biurze Obsługi Klienta.