Strona główna

Aktualności

Sportowe wyróżnienia

W czwartek, 11 maja, w siedzibie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu odbyła się uroczysta gala, podczas której prezydent Rybnika Piotr Kuczera wręczył nagrody i wyróżnienia za osiągnięcia sportowe.

Do udziału w uroczystości zaproszeni zostali zawodnicy, którzy w 2016 roku osiągnęli wysoki wynik sportowy, prezesi rybnickich klubów, trenerzy oraz działacze sportowi. Spotkanie poprowadził Jakub Kurzela, a o artystyczną oprawę zadbali mi.n. Tomasz Manderla i Marcin Wojciech.

Podczas spotkania Prezydent Rybnika wręczył dyplomy oraz listy gratulacyjne zgłoszonym do wyróżnień 58 zawodnikom z 16 klubów sportowych. Listy gratulacyjne otrzymali ponadto prezesi klubów sportowych i trenerzy zawodników.

Kulminacyjnym  momentem spotkania było wręczenie sportowcom specjalnych nagród w 6 kategoriach.

Najlepszym Sportowcem Roku Miasta Rybnika w kategoriach młodzieżowych lub juniorskich została judoczka – Julia Kowalczyk z Klubu Sportowego „Polonia”. Zawodniczka ma na swoim koncie szereg osiągnięć, m.in. 3 miejsce na Mistrzostwach Europy Juniorek, 1 miejsce Mistrzostw Polski Seniorek, 1 miejsce Mistrzostw Polski Juniorek. Zdobyła też 2 miejsce w Pucharze Europy Juniorów (Top Ranking Gdynia) i 3 miejsce w Pucharze Europy Juniorów (Top Ranking Berlin).

Tytuł Najlepszego Sportowca Roku Miasta Rybnika w kategorii seniorów zdobyła Karina Szczepkowska z Miejskiego Klubu Szachowego Rybnik. Zawodniczka zdobyła 2 miejsce podczas 42 Olimpiady Szachowej Kobiet (Drużynowe Mistrzostwa Świata) oraz 1 miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Kobiet w Szachach Błyskawicznych.

Pamiątkowa fotografia wyróżnionych sportowców z prezydentem Rybnika, Piotrem Kuczerą. Fot. W. Troszka

Sportowym Odkryciem Roku w mieście została lekkoatletka Julia Polak reprezentująca Towarzystwo Lekkoatletyczne „ROW” Rybnik. Zawodniczka wywalczyła 1 miejsce na Mistrzostwach Polski Młodzików w biegu na 100 m. Na swoim koncie ma też rekord Polski U16 w biegu na 200 m. Dystans ten Julia Polak przebiegła w 24,60 s, pobijając rekord ustanowiony 38 lat temu!

Nagroda dla Najlepszego Rybnickiego Zespołu Roku przypadła baseballowej drużynie Klubu Sportowego „Silesia” Rybnik w składzie: Aleksander Benisz, Mateusz Benisz, Rafał Garus, Szymon Garus, Adrian Mularczyk, Przemysław Mularczyk, Mariusz Ostarek, Denis Sawicki, Patryk Sawicki, Marek Setla, Artur Strzałka, Artur Szymura, Jacek Wilk. Sportowcy zdobyli 3 miejsce  na Mistrzostw Polskiw Baseballu (Ekstraliga).

Tytuł Najlepszego Trenera Roku Miasta Rybnika przypadł w udziale Mariuszowi Wowrze z Rybnickiego Klubu Ju Jitsu Sportowego. Wśród sukcesów jego podopiecznych wyróżnić należy przede wszystkim: 1 miejsce Mistrzostw Europy Juniorów (Paulina Szumska)3 miejsce Mistrzostw Europy Juniorów (Paulina Szumska)3 miejsce Mistrzostw Świata Seniorów (Martyna Wowra)5 miejsce Mistrzostw Świata Młodzieżowców (Magdalena Albrecht).

Nagrodę za osiągnięcia w działalności sportowej otrzymał Serafin Janik zKlubu Sportowego „Ryfama” związany przede wszystkim z takimi dyscyplinami sportowymi jak biathlon i piłka nożna. Wyróżnienie przyznane zostało za całokształt pracy na rzecz sportu w Rybniku. Serafin Janik to wychowawca wielu zawodników, w tym czterech olimpijczyków (Tomasz Sikora, Krzysztof Sosna, Michał Piecha, Agata Suszka). Jego wychowankowie zdobyli łącznie ponad 150 medali na imprezach sportowych wszystkich szczebli – Igrzyska Olimpijskie, Mistrzostwa Świata, Europy i Polski w różnych kategoriach wiekowych. Trzykrotnie był trenerem kadry juniorów w biathlonie.