ScrollTop-ico

Historia

Po raz pierwszy o istnieniu osady czytamy w wykazie wsi płacących czynsz kolegiacie w Opolu, pochodzącym z 1291 roku. W dokumencie tym  nie figuruje jednak jako „Ochojec”, a „Stara Wieś”. Obecna nazwa ukształtowała się dopiero w XVI wieku, a jej pierwotne brzmienie „Ochodziec” oznaczało miejsce, które należy obejść. Dawny Ochojec szczycił się tradycjami myśliwskimi.

Miał ku temu doskonałe warunki, z ówczesnych opisów dowiadujemy się, że: „(...) piękna dąbrowa 
i bukowina znajdowała się pod Ochojcem, w którym były jelenie, sarny i dziki(...)”. Począwszy od pierwszej połowy XVI stulecia miejscowość należała do rybnickiego państwa stanowego i jego kolejnych właścicieli: rodów Hohenzollernów, Lobkowitzów, Węgierskich. W 1818 roku Ochojec wszedł w administracyjny obszar nowopowstałego powiatu rybnickiego. W 1888 roku w Ochojcu powstała pierwsza jednoklasowa szkoła. Zakres nauczania rozszerzono o kolejne dwie klasy po wybudowaniu nowego budynku szkolnego w 1910 roku.

Natomiast w poprzednim zamieszkała  rodzina Machoczków- właścicieli tartaku. Dom ten nie przetrwał do naszych czasów, spalony przez Rosjan w 1945 roku. W tym samym okresie co szkołę, mieszkańcy Ochojca wybudowali kaplicę p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej. To samo wezwanie otrzyma kościół parafialny, wzniesiony w latach 1983- 91.

Po wojnie Ochojec włączono do Gminy Zbiorczej Wielopole. W 1973 roku utworzono Gminę Ochojec, do której przydzielono również sąsiednie miejscowości. Cztery lata później wieś stała się sołectwem w gminie Pilchowice. Zaś od 1 stycznia 2001 roku jest 27 dzielnicą Rybnika.

Udostępnij: