ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem

Patron Rybnika - św. Antoni

13 czerwca 2007 roku odbyła się uroczystość ogłoszenia św. Antoniego Padewskiego patronem Rybnika.

Uroczystą Mszę świętą w rybnickiej Bazylice, poprzedzonej procesją z figurą Św. Antoniego, celebrował Ks. Abp Damian Zimoń, Metropolita Katowicki.

Obchody tego ważnego dla miasta wydarzenia, rozpoczęły się w urzędzie miasta, gdzie prezydent Rybnika Adam Fudali, podkreślając szczególny charakter dnia, wspomniał o odwiecznym kulcie Św. Antoniego Padewskiego w Rybniku.  
Zaproszeni goście wysłuchali m.in. referatu prof. Marka Szczepańskiego z Uniwersytetu Śląskiego pt. "Rodzina a wspólnota lokalna" oraz odczytu dyrektora Muzeum w Rybniku dr. Bogdana Klocha pt. "Kult św. Antoniego w Rybniku". Wyświetlony został również  film na temat kościoła p.w. Św. Antoniego Padewskiego.

Po spotkaniu w urzędzie nastąpił uroczysty przemarsz z figurą Św. Antoniego - ul.  Zamkową, przez Rynek, ul.Sobieskiego i Powstańców Śląskich do Bazyliki.

Po Mszy Św. rybniccy harcerze rozdawali okolicznościowe obrazki z medalikiem, przygotowane z tej okazji przez miasto. Na zakończenie uroczystości Ks. Arcybiskup spotkał się rybnickimi duchownymi i przedstawicielami władz miasta w auli Społecznego Gimnazjum.

Dekret Stolicy Apostolskiej, ogłaszający Św. Antoniego Patronem Rybnika


Film jubileuszowy o Bazylice

Zapraszamy do obejrzenia filmu o rybnickim kościele Św. Antoniego - jego historii i dniu dzisiejszym oraz uroczystości ogłoszenia Św. Antoniego Patronem Rybnika:

Bazylika Sw. Antoniego w Rybniku film jubileuszowy


On 'Play' external media is loaded and YouTube sends you some cookies!

Galeria zdjęć z uroczystości

Poniżej krótka fotorelacja z uroczystości, jakie odbyły się 13 czerwca 2007 roku:



Na starej pocztówce...  

Zapraszamy do obejrzenia galerii starych widokówek przedstawiających kościół p.w. Św. Antoniego Padewskiego (pocztówki pochodzą ze zbiorów Marka Gruszczyka)

Udostępnij: