ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Prezydent

To był twórczy rok!

Zapraszamy do przeczytania wywiadu z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą, w którym gospodarz miasta ocenia wydarzenia minionych 12 miesięcy.

 

Redakcja serwisu Rybnik.eu: Jakim czasem dla Rybnika był rok 2017?

Prezydent Miasta: Był to dla Rybnika czas bardzo twórczy. W wielu zakresach udało się przejść od koncepcji i projektów do konkretnych realizacji, a nawet finalizacji wieloletnich przedsięwzięć. I tak na przykład zakończona w połowie grudnia modernizacja ul. Kotucza była ostatnim etapem prowadzonej od 2006 r. przebudowy całej drogi krajowej nr 78 na terenie Rybnika. Rok 2017 to także swego rodzaju rewolucja w kwestiach związanych z mobilnością miejską. Mam tutaj na myśli przede wszystkim odważne wprowadzenie w strefę śródmieścia pasów rowerowych - to temat, który będzie na pewno kontynuowany. No i oczywiście najważniejsze - rozpoczęcie budowy Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna.

Kwestia ta na pewno zdominowała ostanie miesiące?

Tak, ponieważ rozpoczęliśmy największe zadanie drogowe w historii miasta. Jesteśmy świadkami przedsięwzięcia, które zmieni oblicze Rybnika i system komunikacji! Na razie powstają obiekty mostowe i wiadukty - to główne zadania na ten moment. Powoli widać już także to, w jaki sposób droga będzie przebiegała przez miasto. Ta inwestycja to jest wielka szansa dla Rybnika, będzie miała wpływ na jego rozwój, nie tylko w perspektywie najbliższych lat, ale całych dekad! Liczę, że pokaże nowe tereny inwestycyjne, uruchomi kapitał społeczny i prywatny, pozwoli na rozpoczęcie kolejnych przedsięwzięć. Jednocześnie będzie to arteria, która połączy Rybnik z aglomeracją górnośląsko-zagłębiowską i ostrawską.


RDRP to inwestycja przełomowa, ale oczywiście nie jedyna w mieście. Jakie przedsięwzięcia inwestycyjne uważa Pan za najważniejsze w minionym roku?

Ostatni rok był czasem sporych inwestycji w sferze oświatowej. Były one związane m.in. z koniecznością wprowadzenia zmian wynikających z reformy systemu edukacyjnego. Sporo rybnickich szkół zostało też stermomodernizowanych. W Chwałęcicach dobudowywany jest segment przedszkolny, przedszkole modernizowane jest też w dzielnicy Północ. Na finiszu jest budowa pierwszego miejskiego żłobka. Ta inwestycja cieszy mnie w sposób szczególny. Zależy mi bowiem na tym, by młodzi rybniczanie czuli troskę miasta już od najwcześniejszych lat życia. W mijającym roku nie brakowało też innych inwestycji drogowych, m.in. na ul. Rudzkiej i Grunwaldzkiej. Rozwinęła się też sfera rekreacyjna - malownicze bulwary wzdłuż Nacyny ciągną się teraz od mostu na ul. Raciborskiej aż do ulicy Rudzkiej! Na terenie rybnickich "Błoni" w dzielnicy Paruszowiec-Piaski powstał tor do jazdy na rolkach. Rozpoczyna się też budowa parkingu wielopoziomowego, dzięki któremu będziemy mogli na znacznie mniejszej przestrzeni zaparkować taką samą ilość samochodów!


Wiele z tych inwestycji realizowanych jest w oparciu o środki Unije. W najnowszej edycji Rankingu Samorządów "Rzeczpospolitej" Rybnik znalazł się na czele polskich miast najlepiej wykorzystujących środki unijne. Czy Miasto nadal będzie dążyć do pozyskiwania dotacji zewnętrznych?

Trzeba jasno powiedzieć, że możliwości inwestycyjne samorządów są oparte o środki europejskie. Jesteśmy w bardzo ważnym momencie - potrafimy docierać do tych środków i szukać wkładów własnych na realizację. Warto podkreślić, że Rybnik twórczo korzysta z funduszy Europejskiego Banku Inwestycyjnego, czyli taniego kredytu wspierającego miasta w realizacji przedsięwzięć rozwojowych. Co ważne, Rybnik pieniądze te przeznacza na inwestycje miastotwórcze a nie kosztochłonne! Sukces Rybnika we wspomnianym rankingu bardzo cieszy, tymczasem przed miastem kolejne wyzwania. Czekamy na dofinansowanie w dwóch ważnych obszarach, tj. związanych z tzw. Strefą Juliusza oraz Zabytkową Kopalnią "Ignacy" - rozstrzygnięcia konkursowe powinny nastąpić w ciągu najbliższych miesięcy. Polska w unijnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 ma zagwarantowany duży budżet, jestem przekonany, że samorządowcy poradzą sobie z konstruktywnym wydatkowaniem tych środków, a Rybnik będzie jednym z najaktywniejszych miast w tym zakresie.


Rok 2017 był zatem przełomowy pod wzglądem realizacji inwestycji. Czy to samo można powiedzieć w kontekście walki ze smogiem?

Na poziomie samorządowym mamy kontynuację działań zorientowanych na poprawę jakości powietrza. Na pewno nowe możliwości dała podjęta przez Sejmik Województwa Śląskiego tzw. uchwała antysmogowa. Niestety, na poziomie rządowym nie powstały akty prawne, które mogłyby doprowadzić do faktycznego przełomu. Pewną jaskółką dobrych zmian jest wprowadzenie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. W dalszym ciągu nie ma jednak decyzji co do wprowadzenia klasyfikacji paliw oraz ogólnopolskiego systemu dopłat dla potrzeb walki z niską emisją. Rybnik konsekwentnie, w miarę możliwości budżetowych, będzie dotował proekologiczne inwestycje mieszkańców. W dalszym ciągu będą też termomodernizowane budynki miejskie - Miasto chce dać przykład i impuls do podejmowania działań! Na pewno będziemy edukować, ale też egzekwować zapisy prawne, które już dzisiaj funkcjonują.

Nowe możliwości w omawianym zakresie otwierają się w związku z przejęciem przez Polską Grupę Energetyczną EDF Polska.

Jest to dobra informacja dla Rybnika. Liczę na to, że Polska Grupa Energetyczna w sposób całościowy popatrzy na dostawy ciepła dla miasta i zrealizuje deklaracje o rozbudowie sieci ciepłowniczej oraz modernizacji elektrowni. Na pewno będzie to proces rozłożony w czasie. Do 2022 roku ciepło dla miasta będzie dostarczać Elektrociepłownia Chwałowice. Być może potem dostawcą ciepła będzie już rybnicka elektrownia. To zmiana, na którą mieszkańcy i samorząd czekają od lat! Jeżeli cena ciepła będzie konkurencyjna, mieszkańcy podłączą swoje domy do sieci c.o., to zaś niewątpliwie wpłynie na jakość powietrza.

Podsumowując rok 2017 nie można nie wspomnieć o serialu Diagnoza, dzięki któremu o Rybniku usłyszano w całej Polsce. Jak ocenia Pan skuteczność takiej formy promocji, jaką jest obecność miasta w serialu?

To nowy, bardzo trafiony, pomysł na pokazanie walorów Rybnika. Obecność miasta w serialu o znakomitej obsadzie, intrygującej fabule i oglądalności na poziomie ponad 2,2 mln widzów, to wartość nie do przecenienia. Wielu widzów serialu na pewno z innej perspektywy spojrzy na miasto na Górnym Śląsku zwane Rybnikiem. Dzięki serialowi też od kwietnia tego roku w ogólnopolskich mediach o Rybniku pisano i mówiono ponad 2400 razy! Cieszy także pozytywna reakcja samych rybniczan. Serial uaktywnił 'lokalny patriotyzm' w najlepszym tego sformułowania znaczeniu!


2017 rok to także czas wielu zmian - wprowadzonych i planowanych - w ustawodawstwie. Jak Pan ocenia ich wpływ na samorząd?

W ciągu ostatnich 27 lat samorząd udowodnił, iż potrafi realizować potrzeby mieszkańców i najlepiej je zna. Tymczasem dzisiaj mamy widoczną tendencję centralistyczną, która świadomie przekłada pewne uprawnienia z poziomu samorządu na poziom wyższy, wojewódzki, a nawet rządowy, co budzi spore obawy. Pojawiają się zapisy, które dążą do ograniczenia roli samorządów, tymczasem im więcej samorządności w polskich miastach, tym lepszy stan ich finansów, lepsza polityka inwestycyjna i lepsze perspektywy rozwoju.


Rok 2017 nie oszczędził momentów dramatycznych. Śmierć Wojciecha Studenta, Pana Pełnomocnika ds. Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej, była dla wszystkich wielkim zaskoczeniem, a dla Rybnika ogromną stratą.

To było na pewno najbardziej dramatyczne wydarzenie mijającego roku. Śmierć najbliższego współpracownika, osoby tak twórczej jak Wojtek Student, była dla mnie bardzo trudna, myślę, że dla wielu pracowników urzędu miasta również. Wojtek żył miastem, Rybnik był dla niego ważny... mógł jeszcze wiele dobrego zrobić, ale Opatrzność chciała inaczej... Wierzę, że jest cichym patronem tych wszystkich inwestycji, pomysłów, które będą w Rybniku w najbliższych latach realizowane. Cieszę się, że mogłem z nim współpracować przez 3 lata, że miałem okazję znać go przez lat kilkanaście. Na pewno pozostaje w dobrej pamięci - mojej i wielu innych ludzi, którzy spotkali go na swoje drodze. Co czeka nas w 2018 roku?


Jaki będzie budżet na ten rok, co wydarzy się w mieście?

Budżet Rybnika po stronie wydatkowej po raz pierwszy w historii przekroczy miliard złotych! To pokazuje pewien boom inwestycyjny, którego będziemy świadkami w roku 2018. Walka ze smogiem oraz niską emisją, budowa Regionalnej Drogi Racibórz - Pszczyna, rewitalizacja Strefy Śródmiejskiej i Zabytkowej Kopalni "Ignacy", rozwój infrastruktury rowerowej i sportowo-rekreacyjnej, budownictwo socjalne i komunalne - to priorytety, wokół których koncentrować będą się przyszłoroczne działania. Budżet jest bardzo ambitny, jednak jestem optymistą. Życzyłbym sobie tylko pewnej stabilizacji prawnej w samorządzie i tego, by tym, którzy chcą w samorządzie twórczo pracować, po prostu nie przeszkadzano.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności