Rybnik

Międzynarodowy Dzień Niewidomych; spotkanie z Hanną Pasterny

Prezentacja działań rybnickiego koła Polskiego Związku Niewidomych oraz spotkanie z Hanną Pasterny, autorką książek opisujących świat z perspektywy osoby niewidomej.

Hanna Pasterny mieszka w Jastrzębiu-Zdroju. Jest magistrem filologii romańskiej, ukończyła również podyplomowe studia logopedyczne. Obecnie studiuje poradnictwo psychologiczne i interwencję kryzysową na Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. 

Pracuje jako konsultantka ds. osób niepełnosprawnych w Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w Rybniku. Jest także społeczną asystentką europosła prof. Jerzego Buzka. Wcześniej uczyła języka francuskiego, prowadziła zajęcia logopedyczne z niewidomymi dziećmi ze sprzężoną niepełnosprawnością, pracowała też w biurze poselskim. Jest współzałożycielką koła Polskiego Związku Niewidomych w Jastrzębiu-Zdroju. Stara się udzielać w Towarzystwie Pomocy Głucho-niewidomym i na bieżąco działać tam, gdzie jest taka potrzeba. 

Pisze artykuły, głównie do czasopism dla niepełnosprawnych, uczy brajla, w szkołach prowadzi zajęcia oswajające z niepełnosprawnością, a dla pracodawców szkolenia o komunikacji z niepełnosprawnym pracownikiem. Prócz francuskiego zna również dobrze język angielski i podstawy hiszpańskiego. 

Lubi czytać, słuchać muzyki klasycznej i poezji śpiewanej, rozmawiać z przyjaciółmi. Jednak wolny czas spędza też aktywnie: jeździ na tandemie, uprawia nordic walking w specjalnej uprzęży do chodzenia w parach, podróżuje. Otrzymała wyróżnienie Lady D, „Człowiek bez barier”, Lodołamacz specjalny w woj. śląskim. W roku 2017 znalazła się w „Liście mocy”, publikacji wydanej przez „Integrację” z sylwetkami stu najbardziej wpływowych Polek i Polaków z niepełnosprawnością.

Hanna Pasterny jest także autorką trzech książek.

W Jak z białą laską zdobywałam Belgię opisuje swój czteromiesięczny pobyt w Liège, dokąd wyjechała na Europejski Wolontariat. Pisze o codzienności, ciekawych miejscach, niezwykłym spotkaniu z rodziną pisarki Marii Gevers.

Tandem w szkocką kratkę to opowieść o jej pracy i przyjaźni z panią profesor z Glasgow, która zna kilkanaście języków, tworzy wynalazki dla osób niepełnosprawnych, jest Żydówką, weganką i ma zespół Aspergera – zaburzenie ze spektrum autyzmu. Ta pełna humoru książka to zderzenie różnic i kontrastów, lecz także szukanie dróg do porozumienia. Otrzymała rekomendacje pisarki Małgorzaty Musierowicz, ks. Prof. Waldemara Chrostowskiego zaangażowanego w dialog pomiędzy katolikami i żydami oraz posła Marka Plury, który poleca ją zwłaszcza młodzieży mającej często problemy z samoakceptacją i znalezieniem sensu życia.

Najnowsza książka Hanny Pasterny to Moje podróże w ciemno. Opisuje w niej swoje podróże po Polsce, Europie i samodzielną wyprawę do USA. Składa się z dziesięciu rozdziałów, m.in. o przygodach w pociągach, hotelowych niespodziankach, zabawnych językowych wpadkach, poruszaniu się z białą laską, tradycjach religijnych w różnych krajach. Czytelnicy "Tandemu w szkocką kratkę" ponownie spotkają się też z bohaterką tamtej książki. Autorka opisuje również wirtualną podróż na Korsykę, podpowiada, jak przygotować się do podróży i co zrobić, gdyby ktoś bliski uległ wypadkowi za granicą. Książkę objęła patronatem radiowa Dwójka, rekomenduje ją także podróżniczka Elżbieta Dzikowska.
Fragmenty książek można przeczytać na stronie
www.hannapasterny.pl

  Data i godzina:
16.10.2018
16:00
  Lokalizacja:
Halo! Rybnik - Punkt Informacji Miejskiej
ul. Jana III Sobieskiego 20    Rybnik

Wszystkie wydarzenia


Udostępnij: