Rybnik

Rewitalizacja

Rewitalizacja jest jednym z kluczowych elementów polityki zrównoważonego rozwoju miasta Rybnika.

Czym jest rewitalizacja?

Rewitalizacja polega na tym, aby pewne obszary miasta, gdzie kumulują się problemy - przede wszystkim społeczne - doprowadzić do stanu, w którym nie będą tak negatywnie wyróżniać się na tle całego miasta. Służy temu szereg powiązanych ze sobą działań o różnym charakterze. Podejmowane w ramach rewitalizacji działania starają się znaleźć przyczynę nierównomiernego rozwoju miasta, koncentracji negatywnych zjawisk społecznych, gospodarczych, funkcjonalno-przestrzennych oraz powstawania obszarów kryzysowych, a przede wszystkim odpowiedzieć na zasadnicze pytanie: co należy zrobić, by miasto odżyło?

Podstawa prawna

Prowadzenie procesu rewitalizacji regulują przepisy Ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji. Stanowi ona, iż przygotowanie, koordynowanie i tworzenie warunków do prowadzenia rewitalizacji, a także jej prowadzenie jest zadaniem własnym gminy. Zgodnie z ustawą rewitalizacja prowadzona jest w oparciu o gminny program rewitalizacji. 22 lutego 2024 r. rybniccy radni przyjęli uchwałę nr 1288/LXXV/2024 w sprawie przyjęcia Gminnego Programu Rewitalizacji Miasta Rybnika do 2030 roku.

GPR jest dokumentem programowym, opartym na strukturze 3 celów głównych: społecznym, zielonym oraz ożywienia. Skupia się na działaniach wspierających integrację społeczną, związanych z dziedzictwem, edukacyjno-kulturalnych, poprawie warunków mieszkaniowych, rozwijaniu oferty sportowo-rekreacyjnej oraz wspieraniu przedsiębiorczości lokalnej.

Zachęcamy do zapoznania się z działaniami rewitalizacyjnymi prowadzonymi w Rybniku i jednocześnie zapraszamy do aktywnego współdziałania.

Kontakt:

Wydział Rozwoju i Współpracy, Urząd Miasta Rybnika
ul. Bolesława Chrobrego 2, 44-200 Rybnik

e-mail: rewitalizacja@um.rybnik.pl
tel. 32 43 92 261