Komisja jest organem doradczym Prezydenta Miasta Rybnika w sprawach planowania i zagospodarowania przestrzennego. Jej członków powołuje Prezydent na okres 2 lat, spośród osób o wykształceniu i przygotowaniu fachowym związanym bezpośrednio z teorią i praktyką planowania przestrzennego. Różnorodne kompetencje i dorobek zawodowy członków Komisji wspomogą działania na rzecz tworzenia lepszej przestrzeni Rybnika.
Nowy skład Komisji tworzą:
- Jan Fiałkowski – rybnicki architekt, właściciel pracowni KRAGE architektura, aktywny członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, zawodowo związany z projektowaniem budynków mieszkalnych i publicznych w kraju i za granicą. Oficer Rowerowy w Rybniku w latach 2015-2019.
- Monika Gitner – architekt, ukończyła z wyróżnieniem wydział Architektury Politechniki Śląskiej na kierunku Architektura i Urbanistyka. Członkini Stowarzyszenia Architektów Polskich. Obecnie pracuje w firmie Plus8 architekci. Posiada doświadczenie w projektach kubaturowych i urbanistycznych oraz w pracy samorządowej przy przygotowaniu i prowadzeniu inwestycji miejskich.
- Jacek Kamiński – ukończył Wydział Architektury Politechniki Krakowskiej oraz podyplomową Konserwację Zabytków na Politechnice Śląskiej, gdzie obronił pracę doktorską „Dwudziestowieczne plany urbanistyczne Rybnika i ich realizacje”. Zajmuje się badaniami i popularyzacją historii i lokalnego dziedzictwa kulturowego (publikacje, spacery tematyczne, wykłady, facebookowy Rybnicki Deptak). Założył rybnicką Galerię „Pod Manekinem”. Pracuje w Instytucie Dokumentacji Architektury Biblioteki Śląskiej.
- Jan Knura – ukończył studia wyższe na kierunkach Gospodarka Przestrzenna oraz Geodezja i Kartografia. Przez wiele lat pracował w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, w Oddziale Nadzoru Urbanistycznego. Członek byłej Śląskiej Izby Urbanistów oraz Towarzystwa Urbanistów Polskich. Posiada doświadczenie zdobyte w Małopolskiej Grupie Geodezyjno–Projektowej MGGP S.A. Od 8 lat prowadzi Pracownię urbanistyczno-architektoniczną, specjalizuje się w zakresie postępowań sądowo-administracyjnych oraz w realizacji procesu inwestycyjnego.
- Magdalena Marek – urbanista miasta Bielsko-Biała, dyrektor Biura Rozwoju Miasta w Bielsku-Białej, członek Wojewódzkiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej oraz Stowarzyszenia Urbanistów Polskich (KR-13), wpisana na listę członków nieistniejącej Południowej Okręgowej Izby Urbanistów. Ukończyła studia magisterskie na kierunku geografia w specjalności kartografia na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studia podyplomowe na kierunku Gospodarka Przestrzenna na Politechnice Wrocławskiej.
- Barbara Mirecka – absolwentka Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Skończyła studia podyplomowe z zakresu Gospodarki Przestrzennej w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. Posiada uprawnienia budowlane w zakresie konstrukcyjno-budowlanym. Pracę zawodową rozpoczynała w przedsiębiorstwie górniczym na stanowisku dozoru technicznego w budownictwie. Od ponad 20 lat związana z samorządem terytorialnym, pełni funkcję Naczelnika Wydziału Architektury w Urzędzie Miasta Jastrzębie-Zdrój.
- Marek Pelc – ukończył studia na Politechnice Śląskiej na wydziale Architektury. Przez kilka lat pracował jako wykładowca na Wydziale Architektury i Budownictwa Politechniki Śląskiej w Rybniku. W 1992 roku, wraz z Wojciechem Studentem i Maciejem Wilczyńskim założył pracownię Projekt 3, a od 2016 roku prowadzi własne biuro. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich O.Katowice, sędzia konkursów architektonicznych, członek Krajowej Komisji Rewizyjnej Izby Architektów RP w Warszawie. W latach 1992-2024 zdobywał nagrody w wielu konkursach architektonicznych i urbanistycznych, zrealizował wiele obiektów sportowych, przemysłowych, mieszkaniowych oraz użyteczności publicznej na terenie całej Polski.
- Iwona Pylypenko-Wilk – urbanista, geodeta uprawniony (zakres 1,2), inżynier środowiska. Naczelnik Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miejskiego w Gliwicach. Zaprojektowała i wdrożyła od 1 stycznia 2019 roku Pracownię Urbanistyczną, w ramach której opracowywane są dokumenty planistyczne dla Gliwic. Zastępca przewodniczącej komisji Planowania Przestrzennego i Architektury Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
- Tomasz Rubiniec – absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, posiadający uprawnienia do wykonywania zawodu urbanisty od 20 lat. Na Wydziale Zarządzania Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach uzyskał tytuł Menedżera Rewitalizacji. Główny projektant oraz członek zespołów projektowych wielu opracowań planistycznych w województwie śląskim.
- Izabela Serej – absolwentka studiów inżynierskich i magisterskich na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w specjalności Architektura i Urbanistyka oraz studiów inżynierskich na Wydziale Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu na kierunku Architektura Krajobrazu. Doświadczenie zawodowe zdobywała w renomowanych pracowniach architektonicznych, takich jak: BUCK.STUDIO, ROBERT KONIECZNY KWK PROMES i KONIOR STUDIO. Obecnie pracuje w warszawskim biurze GRUPA 5 ARCHITEKCI. Jest laureatką i finalistką prestiżowych konkursów wzorniczych, takich jak DOBRY WZÓR, ŚLĄSKA RZECZ i MUST HAVE award. Jest współzałożycielką firmy BUJNIE.
- Krzysztof Swinka – architekt, absolwent studiów na Wydziale Budownictwa i Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w specjalnościach: Budowlano-Architektonicznej, Inżynierii procesów budowlanych, Konserwacji Zabytków Architektury i Urbanistyki oraz Wzornictwa i projektowania wnętrz. Uczestnik dziesiątek kursów, szkoleń i konferencji branżowych. Od 2000 roku autor i współautor kilkuset projektów, opinii i ekspertyz, zróżnicowanych obiektów kubaturowych, kompleksów przemysłowych, osiedli zabudowy mieszkaniowej. Od 2010 roku współzałożyciel biura konsultingowo-projektowego S-DESIGN z siedzibą w Rybniku.
- Tomasz Tumas – absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Śląskiej oraz Wydziału Zarządzania Akademii Górniczo Hutniczej. Posiada uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej do projektowania bez ograniczeń i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń, przynależy do Izby Architektów RP i Stowarzyszenia Architektów Polskich. Współzałożyciel DTR Inwestycje, Współzałożyciel i Partner TRGB, Współtwórca i Współzałożyciel NEXTGEN Factory, AT Architektura i Tumas Radzyński Architekci. Jako prezes i współzałożyciel spółki DTR Inwestycje, występuje w roli zarówno Inwestora, jak i Inwestora Zastępczego, a także Dewelopera w procesie realizacji nowoczesnych inwestycji mieszkaniowych oraz komercyjnych.
- Marlena Wolnik – architekt, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, Kolegium Sędziów Konkursowych SARP O.Katowice i Izby Architektów RP, prelegent wielu wykładów i prezentacji, tutor warsztatów architektonicznych. W 1999 roku założyła wraz z Robertem Koniecznym biuro KWK Promes, które współprowadziła do 2005 roku. W 2009 roku założyła biuro MWArchitekci, które prowadzi do dziś. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej. Laureatka wielu nagród architektonicznych.
Do najważniejszych zadań Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej należy m.in. opiniowanie projektów planów ogólnych, projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego czy innych dokumentów, jeżeli wynika to z obowiązujących przepisów prawa, bądź zarządzeń Prezydenta Miasta Rybnika.
Miejska Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna w Rybniku działa od wielu lat, a jej funkcjonowanie zostało uregulowane w art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Więcej o zasadach funkcjonowania Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej w Biuletynie Informacji Publicznej UM.