ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem

Wsparcie finansowe

Chcesz wspomóc uciekających przed wojną Ukraińców, ale nie możesz oferować swojego czasu albo dachu nad głową? Możesz wpłacić pieniądze na pomoc dla uchodźców.

Darowizny można wpłacać na rachunek Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku:
21 1020 2528 0000 0402 0462 4930
z dopiskiem „Darowizna – pomoc dla uchodźców z Ukrainy”

W przypadku przelewów zagranicznych numer rachunku bankowego należy poprzedzić symbolem PL oraz uwzględnić kod BIC (SWIFT): BPKOPLPW

Wsparcie finansowe działań Miasta Rybnika na rzecz uchodźców przyczyni się do zapewnienia kompleksowej pomocy Ukraińcom, którzy ratując życie swoje i bliskich, uciekają przed wojną.


Pomoc materialna dla osób z Ukrainy

Od 21 marca 2022 r., przyjmowane są wnioski kwalifikujące do przyznania pomocy na podstawie art. 29 ust. 2 ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Ważne: Przed złożeniem wniosku pomoc materialną, należy posiadać numer PESEL i konto bankowe.

Wnioski można składać przy ul. Raciborskiej 20 w Dziale Świadczeń Rodzinnych. Druki wniosków do pobrania ze strony OPS lub na miejscu.Wnioski o świadczenie jednorazowe dla osób z Ukrainy

Od 16 marca 2022 r. przyjmowane wnioski o świadczenie jednorazowe dla osób z Ukrainy, które przybyły do Polski po 24.02.2022 r.

Ważne: Przed złożeniem wniosku o świadczenie jednorazowe, należy posiadać numer PESEL i konto bankowe.

Wnioski można składać przy ul. Raciborskiej 20 w Dziale Świadczeń Rodzinnych. Druki wniosków do pobrania ze strony OPS lub na miejscu.

 


Pomoc finansowa UNHCR dla uchodźców

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) udziela pomocy pieniężnej osobom, które uciekły z Ukrainy i przybyły do Polski w dniu 24 lutego 2022 r. lub później.

Czym jest program pomocy finansowej UNHCR w Polsce?

  • Począwszy od marca, UNHCR oferuje krótkoterminową pomoc materialną dla osób przybyłych z Ukrainy w celu wsparcia ich integracji w Polsce
  • Program nie jest powiązany z innymi programami wsparcia istniejącymi w Polsce, w tym z rejestracją numeru PESEL
  • UNHCR nie prowadzi rejestracji uchodźców oraz nie nadaje statusu uchodźcy. Program ma jedynie na celu wsparcie humanitarne.

Ile wynosi wartość oferowanej pomocy finansowej?

  • Miesięcznie, uprawnieni odbiorcy otrzymają 700 złotych na 1 osobę + 600 złotych na kolejną osobę w rodzinie (limit osób wynosi 4)
  • Pomoc finansowa jest udzielana raz w miesiącu, przez okres minimum 3 miesięcy

Jak skorzystać z pomocy?

  • Umów się na spotkanie, aby zapisać się do programu!
  • SZCZEGÓŁY znajdziesz na stronie UNHCR:

W języku polskim   W języku ukraińskim

Udostępnij: