ScrollTop-ico

Plan ogólny

Czym jest plan ogólny gminy i po co się go sporządza?

Plan ogólny to nowy dokument, który razem ze strategią rozwoju będzie kształtował politykę przestrzenną miasta. Te dwa opracowania zastąpią w tej roli studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które przestanie obowiązywać po wejściu w życie planu ogólnego, jednak nie później niż 1 stycznia 2026 r. Oto najważniejsze informacje.

Plan ogólny opracowywany jest dla obszaru całego miasta i w przeciwieństwie do studium będzie aktem prawa miejscowego.

Najważniejszym i najbardziej charakterystycznym elementem planu ogólnego będzie podział miasta na strefy planistyczne. Każda strefa będzie miała określony profil funkcjonalny, a dla większości z nich dodatkowo zostaną określone parametry takie jak:

  • maksymalna nadziemna intensywność zabudowy,
  • maksymalna wysokość zabudowy,
  • maksymalny udział powierzchni zabudowy,
  • minimalny udział powierzchni biologicznie czynnej.

Co ważne, strefy planistyczne wymienione są w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i nie ma możliwości wprowadzenia innych.

Profil funkcjonalny strefy planistycznej oraz wymienione powyżej parametry składają się na gminny katalog stref planistycznych, tworząc w ten sposób gminne standardy urbanistyczne. Standardy te mogą zostać rozszerzone o gminne standardy dostępności infrastruktury społecznej, ustalające między innymi odległość nowej zabudowy mieszkaniowej od szkoły czy obszarów zieleni publicznej. 

Dodatkowo w planie ogólnym można określić obszary uzupełnienia zabudowy oraz obszary zabudowy śródmiejskiej. Te pierwsze są istotne głównie dla gmin nieposiadających miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. 

Plan ogólny nie będzie tradycyjnym dokumentem z rysunkiem i tekstem. Będzie to zbiór danych przestrzennych, który będzie można wyświetlać elektronicznie. Nie zastąpi on planów miejscowych, jednak jego treść będzie miała wpływ na zapisy w nich zawarte. 

Zakres i szczegółowość planu ogólnego określa ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jednolity Dz. U. z 2024 r. poz. 1130) oraz rozporządzenie Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie projektu planu ogólnego gminy, dokumentowania prac planistycznych w zakresie tego planu oraz wydawania z niego wypisów i wyrysów (Dz. U. poz. 2758).

Za przygotowanie planu ogólnego odpowiedzialna jest Miejska Pracownia Urbanistyczna.


Aktualności

Konsultacje

Do pobrania

 

Udostępnij: