ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem

Jak pomagać, by nie szkodzić

Jak pomagać dzikim zwierzętom, by im nie zaszkodzić?

Przyroda budzi się do życia, a my coraz częściej wychodzimy na wiosenne spacery, podczas których możemy spotkać dzikie zwierzęta i ich młode. Przypominamy, jak powinniśmy się zachowywać, by nie zrobić spotkanemu zwierzęciu krzywdy.

Podstawowe zasady:
- Jeżeli zwierzęciu nie dzieje się krzywda, nie ma widocznych ran czy obrażeń,
to należy je zostawić, nie dotykać, nie płoszyć!
- Jeżeli widzimy, że zwierzę ewidentnie potrzebuje pomocy
– zadzwońmy do STRAŻY MIEJSKIEJ - tel. 986

Ptaki:

  • jeśli spotkałeś na ziemi pisklę, upewnij się czy w pobliżu nie znajduje się gniazdo, które mogło zostać uszkodzone lub spaść z drzewa. W takiej sytuacji postaraj się odłożyć gniazdo wraz z pisklęciem w potencjalne miejsce, z którego mogło wypaść. Jeśli gniazdo uległo zniszczeniu, spróbuj przygotować gniazdo zastępcze. Warto w odstępie kilku godzin upewnić się, czy w gnieździe pojawili się rodzice, by w razie czego móc podjąć interwencję zmierzającą do opieki nad ptakiem,
  • jeśli spotkałeś podlota, nie dotykaj go i spokojnie odejdź, w okolicy powinni obserwować go rodzice. Jeśli podlot znajduje się w nietypowym lub niebezpiecznym miejscu np. blisko ulicy, postaraj się odłożyć go wyżej np. na krzak, drzewo itd. W ten sposób możesz uchronić go przed zadeptaniem lub atakiem np. przez kota.

W przypadku jerzyków:

  • jeśli spotkałeś na ziemi uczącego się latać lub dorosłego jerzyka, który nie jest ranny i nie posiada obrażeń, możesz spróbować pomóc mu wystartować do lotu. W tym celu umieść zwierzę na ręce, wyciągnij ją wysoko i poczekaj aż ptak wzbije się w powietrze. Jeśli zwierzę nie wystartuje lub uniesie się tylko na chwilę, może wymagać dłuższej opieki. Skontaktuj się wtedy z ośrodkiem rehabilitacji dla zwierząt, weterynarzem lub funkcjonariuszami,

Młode sarny:

  • jeśli spotkałeś osamotnioną małą sarenkę, pod żadnym pozorem nie dotykaj jej!  Młode sarny są pozostawiane przez matki w zaroślach. Te zaś opiekują się nimi z odległości. Dotknięcie młodej sarny przez człowieka spowoduje pozostawienie na niej zapachu, przez który matka je porzuci!

Młody zając:

  • jeśli spotkałeś małego zajączka, nie dotykaj zwierzęcia i spokojnie odejdź!  Pozostawienie zapachu przez człowieka spowoduje porzucenie malucha przez matkę. Nie zabieraj również zwierzęcia do domu. Naturalną rzeczą jest pozostawianie młodych zajęcy przez mamę, która przychodzi je nakarmić. W sytuacji bez wyjścia, gdy np. zając znajduje się w nietypowym dla niego miejscu np. droga, został przyniesiony przez psa/ kota, wymaga on dalszej opieki.

Młody dzik:

  • jeśli spotkałeś młodego dzika (warchlaka), pod żadnym pozorem nie dotykaj go, ani nie przenoś. Zachowaj spokój i nie krzycz. W pobliżu może znajdować się matka, która jest w stanie zaatakować w obronie swoich młodych. Oddal się spokojnie i po cichu.

Dzikie zwierzę na twojej działce:

  • jeśli na twoją działkę dostało się dzikie zwierzę, zostaw otwartą bramę, oddal się i spokojnie poczekaj aż zwierzę opuści teren.

 

Ranne zwierzęta

Jeśli spotkałeś ranne lub potrącone dzikie zwierzę, informacje w zakresie pomocy i dalszego postępowania uzyskasz w ośrodkach rehabilitacji dla zwierząt, wybranych gabinetach weterynaryjnych, kołach łowieckich, straży miejskiej, powiatowym centrum zarządzania kryzysowego, policji, urzędzie miasta, a nawet straży pożarnej. W zależności od sytuacji i miejsca zdarzenia, pomoc może zostać udzielona przez inną jednostkę.

Udostępnij: