ScrollTop-ico

Miasta Partnerskie

Gościnność rybniczan i ich przyjazne nastawienie do odwiedzających Rybnik zaowocowało bliskimi kontaktami z mieszkańcami innych miast. Od wielu lat Rybnik prowadzi szeroko pojętą współpracę zagraniczną z miastami Unii Europejskiej, jak również z miastami z Europy Wschodniej. Rybnik współpracuje obecnie z następującymi miastami: 

Saint-Vallier (05.07.1961 r.), Mazamet (04.06.1993 r.) i Liévin (04.12.2000 r.) z Francji; Dorsten (15.04.1994 r.) i Eurasburg (05.07.2001 r.) z Niemiec; Rejon Wileński (02.10.2000 r.) na Litwie; Iwano-Frankiwsk (12.10.2001 r.) i Bar (19.05.2007 r.) z Ukrainy, Antrim i Newtownabbey (11.12.2015 r.; wcześniej Newtownabbey - od 18.10.2003 r.) w Irlandii Północnej, grecka Larissa (13.06.2003 r.), czeska Karvina (30.04.2004 r.), słowackie Topolczany (20.06.2008 r.) oraz chorwacki Labin (08.11.2019 r.).


  • SAINT VALLIER (Francja) - odległość: 1420 km
    (miasto partnerskie od 05.07.1961 r.)

Saint-Vallier to małe, liczące ok. 9 tys. mieszkańców francuskie miasteczko leżące w malowniczej Burgundii. Mieszkańcy Saint-Vallier znajdują zatrudnienie głównie w handlu oraz turystyce. Nieczynne kopalnie zostały już zagospodarowane, a w jednej z nich, podobnie jak w Rybniku, znajduje się muzeum górnictwa. Saint Vallier było pierwszym miastem, z którym Rybnik podpisał deklarację przyjaźni i współpracy.


  • MAZAMET (Francja) - odległość: 1940 km
    (miasto partnerskie od 04.06.1993 r.)

Mazamet leży w południowej Francji, w regionie Południowe Pireneje nad rzeką Arnette i liczy ok. 10 tys. mieszkańców. Przez wiele lat głównym źródłem dochodu mieszkańców miasta był przemysł garbarski, obecnie dominują małe i średnie przedsiębiorstwa o bardzo zróżnicowanych branżach. Miasto Mazamet prowadzi współpracę z miastem Rybnik na płaszczyznach edukacyjnej i kulturalnej.


  • LIEVIN (Francja) - odległość: 1350 km
    (miasto partnerskie od 04.12.2000 r.)

Liévin jest francuskim 30-tysięcznym miastem leżącym na północy Francji, w regionie Haut-de-France. Podobnie jak większość miast regionu Nord-Pas-de-Calais Liévin to miasto o tradycjach górniczych. Współpraca Rybnika z Liévin na początku polegała głównie na wymianie doświadczeń w sferze restrukturyzacji przemysłu górniczego, by rozwinąć się także w sferze administracji, kultury i sportu.


  • DORSTEN (Niemcy) - odległość: 977 km
    (miasto partnerskie od 15.04.1994 r.)

Miasto Dorsten leży w zachodniej części Niemiec, w Północnej Nadrenii-Westfalii i ma prawie 80 tys. mieszkańców. Dorsten jest ośrodkiem przemysłu ciężkiego: maszynowego, metalowego, a także meblowego, włókienniczego, materiałów budowlanych oraz górnictwa. Kontakty z niemieckim Dorsten polegają przede wszystkim na wymianie doświadczeniem w dziedzinie edukacji, kultury oraz współpracy gospodarczej.


  • EURASBURG (Niemcy) - odległość: 790 km
    (miasto partnerskie od 05.07.2001 r.)

Eurasburg to mała kilkutysięczna niemiecka gmina leżąca w malowniczej Bawarii, w dolinie rzeki Izary. Współpraca pomiędzy Eurasburgiem i Rybnikiem rozpoczęła się na początku lat 80. i opierała się głównie na pomocy materialnej dla polskich rodzin. Z upływem czasu kontakty między samorządowcami obu miast rozrastały się i miasta zaczęły współpracować w obszarze kultury, sportu i wymiany młodzieży.


  • BAR (Ukraina) - odległość: 810 km
    (miasto partnerskie od 19.05.2007 r.)

Bar to niewielkie ukraińskie miasto leżące na Podolu nad rzeką Riw  i liczące prawie 16 tys. mieszkańców. W Barze znajdują się pozostałości po Barskim zamku, kościół św. Anny i dawny Klasztor Karmelitów. Współpraca z miastem Bar została nawiązana głównie dzięki kontaktom z organizacją gromadzącą wokół siebie ludzi o polskim pochodzeniu, które w przyszłości pozwoliły nawiązać i rozwijać dobre relacje z lokalnym samorządem. Obecne kontakty miast opierają się głównie na współpracy kulturalnej.


  • IWANO-FRANKIWSK (Ukraina) - odległość: 590 km
    (miasto partnerskie od 12.10.2001 r.)

Iwano-Frankiwsk to  miasto obwodowe w zachodniej Ukrainie, na przedgórzu Karpat. Liczy ponad 230 tys. mieszkańców. Głównymi gałęziami gospodarki są: przemysł włókienniczy, maszynowy, metalowy, chemiczny i meblarski. Kontakty pomiędzy miastem Rybnik a Iwano-Frankiwskiem sięgają lat 90. Początkowa współpraca polegała na wsparciu dzieci z polskimi korzeniami. Z upływem czasu rozszerzyła się i dziś obejmuje kontakty gospodarcze, kulturalne i sportowe.


  • REJON WILEŃSKI (Litwa) - odległość: 785 km
    (miasto partnerskie od 02.10.2000 r.)

Rejon Wileński znajduje się w południowo-wschodniej części Litwy i otacza Wilno. Ogólna liczba mieszkańców Rejonu to 95 tys. W Rejonie Wileńskim istnieje wiele ciekawych zabytków architektonicznych, kościołów i byłych dworów z XVIII – XIX wieku. Kontakty z Rejonem Wileńskim zostały zainicjowane przez pracującego w Wilnie rybnickiego salezjanina, który zwrócił uwagę rybnickich władz samorządowych na zamieszkujących te tereny naszych rodaków.


  • LARISA (Grecja) - odległość: 1640 km
    (miasto partnerskie od 13.06.2003 r.)

Larisa jest greckim miastem leżącym w środkowej Grecji, na Nizinie Tesalskiej, nad rzeką Pinios. Liczy około 150 tys. mieszkańców. Larisa jest ośrodkiem przemysłowo-handlowym i turystycznym, a na jej terenie zlokalizowane są zakłady przemysłu włókienniczego, papierniczego, spożywczego oraz odzieżowego. Larisa ma bardzo bogatą historię, a obecnie do głównych zabytków, które można podziwiać w mieście, należą: teatr antyczny, tureckie mury obronne oraz ruiny świątyni na akropolu. Kontakty pomiędzy samorządami Larisy i Rybnika zostały poprzedzone współpracą nawiązaną przez miejskie orkiestry dęte.


  • ANTRIM i NEWTOWNABBEY (Irlandia Północna) - odległość: 2350 km
    (miasta partnerskie od 11.12.2015 r.; wcześniej Newtownabbey - od 18.10.2003 r.)

Antrim i Newtownabbey malownicza miejscowość w Północnej Irlandii rozciągająca się od strony wschodniej nad największym jeziorem Wysp Brytyjskich Lough Neagh i od strony zachodniej nad zatoką Belfast Lough. W Antrim i Newtownabbey zamieszkuje ponad 140 tys. ludzi. Jest ono ośrodkiem poprzemysłowym stawiającym na rozwój nowoczesnych technologii. Na szczególną uwagę w mieście zasługują różnobarwne parki i inne zielone tereny, których w tej miejscowości jest duża ilość. Współpracę z Antrim i Newtownabbey Rybnikowi udało się nawiązać dzięki bliskim kontaktom z Dorsten, z którym w tym czasie współpracowały obie miejscowości.


  • KARVINA (Czechy) - odległość: 33 km
    (miasto partnerskie od 30.04.2004 r.)

Karwina – miasto w Czechach, w kraju morawsko-śląskim, na Śląsku Cieszyńskim, nad rzeką Olzą. Miasto liczy ok. 50 tys. mieszkańców. Jest to jeden z głównych ośrodków górniczych Czech, a wraz z okolicznymi miastami tworzy przemysłowe Zagłębie Ostrawsko-Karwińskie. Obecnie w powiecie Karwina znajdują się czynne jak też wyłączone z użytku i częściowo otwarte dla zwiedzających kopalnie węgla kamiennego.


  • TOPOLCZANY (Słowacja) - odległość: 260 km
    (miasto partnerskie od 20.06.2008 r.)

Topolczany – malownicze miasteczko położone w dolinie rzeki Nitra na zachodzie Słowacji, w Kraju Nitrzańskim. W Topolczanach zamieszkuje ok. 25 tys. mieszkańców. Jedną z perełek miasta pod względem turystycznym są ruiny zamku i otwierająca się z nich panorama na niemal całą Górną Nitrę, Tribeč, Zobor i pasma słowackich gór. Początkowo współpraca Rybnika i Topolczan opierała się głównie na kontaktach sportowych. Późniejsza intensyfikacja kontaktów między miastami zaowocowała współpracą kulturalną i edukacyjną.


  • LABIN (Chorwacja) - odległość: 875 km
    (miasto partnerskie od 08.11.2019 r.)

Labin – miasto w Chorwacji, na południowym wschodzie Półwyspu Istria, położone około 5 kilometrów od wybrzeża Adriatyku. Liczy ok. 7 tys. mieszkańców. Stare miasto znajduje się na wzniesieniu i góruje nad nowszymi częściami miasta. W Labinie podobnie jak w wielu innych miastach partnerskich Rybnika funkcjonowała kiedyś kopalnia węgla kamiennego. Dziś oprócz uroczych widoków na zatokę Kvarner i niemalże muzealnego starego miasta w Labinie można odwiedzić także lapidarium.  


Współpraca międzynarodowa

Dzięki zaangażowaniu władz miasta Rybnika, licznych instytucji i organizacji oraz lokalnej społeczności w międzynarodową współpracę, Rybnik 11 czerwca 2004 dołączył do elitarnego grona europejskich miast, które mogą poszczycić się Flagą Honorową Rady Europy. Flaga przekazana została prezydentowi Rybnika Adamowi Fudalemu przez Wilfrieda Böhma, członka honorowego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i byłego niemieckiego deputowanego. Warunkiem ubiegania się o flagę jest posiadanie Dyplomu Europejskiego, który władze Rybnika otrzymały rok wcześniej.

Rybnik został wyróżniony Tablicą Honorową Rady Europy (2008). To kolejne po Fladze Honorowej (2004) i Dyplomie Europejskim (2003) prestiżowe wyróżnienie, przyznane miastu za partnerską współpracę międzynarodową i działalność na rzecz idei jedności europejskiej.

Uroczyste wręczenie Tablicy Honorowej Rady Europy odbyło się 20 czerwca 2008 roku, wpisując się tym samym w obchody pierwszych Dni Rybnika. Na ręce prezydenta Rybnika Adama Fudalego tablicę przekazał Klaus Buhler, honorowy członek Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. W uroczystości wziął również udział prof. Jerzy Buzek, Premier Rządu RP w latach 1997-2001, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego w latach 2009-2012.

Udostępnij: