Najbliższe dni przyniosą ulewne opady deszczu, zwłaszcza w południowej Polsce. Wystąpią powodzie i zalania, znajdziemy się pod wpływem niżu genueńskiego. W woj. dolnośląskim, opolskim i śląskim od czwartku do niedzieli prognozowana suma do 150 l/mkw.
W związku z intensywnymi opadami deszczu prognozowane są stopniowe wzrosty stanów wody i znaczne przekroczenie stanów alarmowych i ostrzegawczych.
Krajowe Centrum Zarządzania Kryzysowego przypomina również, że w przypadku zagrożenia podtopieniem należy:
- słuchać komunikatów o zagrożeniu i sposobach postępowania w lokalnym radiu lub telewizji,
- przenieść wartościowe rzeczy na górne kondygnacje budynku,
- zadbać o to, by telefon komórkowy cały czas był w pełni naładowany,
- pojazdy z terenu posesji przestawić w niezagrożone miejsca,
- zabezpieczyć budynek i przygotowywać worki z piaskiem.
Pamiętać należy również, że o przypadkach, które mają lub mogą mieć znaczenie dla bezpieczeństwa, należy niezwłocznie informować służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.
Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne wraz z mapą oraz radarami znajdują się na stronie internetowej IMGW
Zgłoszenia od mieszkańców Rybnika obsługuje na bieżąco Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Przypominamy numer do PCZK: 32 422 10 00
Zachęcamy również do zainstalowania aplikacji halo!Rybnik, za pośrednictwem której można m.in.
na bieżąco śledzić komunikaty wysyłane przez Regionalny System Ostrzegania: