ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
BiznesInwestycje

Będzie kolejny miejski żłobek

Kolejny miejski żłobek, powstający na terenie dawnej Ryfamy zapewni miejsce 70 najmłodszym rybniczanom. Oferta miejskiego żłobka będzie doskonałym uzupełnieniem powstającej tam nowej przestrzeni mieszkaniowej.

Jeszcze w 2016 roku rybnickie, niepubliczne żłobki zapewniały miejsce dla 160 dzieci. Rok później, dzięki powstaniu pierwszego Miejskiego Żłobka Wesoła Rybka oraz wprowadzeniu dotacji dla żłobków niepublicznych, liczba miejsc zwiększyła się do 292.

Dziś, kiedy w skład Zespołu Żłobków Miejskich wchodzą już trzy placówki, działające w dzielnicach Maroko-Nowiny, Rybnicka Kuźnia i Boguszowice Osiedle oraz dzięki rozwiniętej sieci podmiotów niepublicznych, opieką żłobkową można objąć 535 rybnickich maluchów.

Nowy miejski żłobek, którego otwarcie zaplanowane jest w 2026 roku, powstaje w jednym z budynków na terenie dawnej Rybnickiej Fabryki Maszyn. Na utworzenie i funkcjonowanie żłobka miasto uzyskało dofinansowanie w wysokości przeszło 5 mln zł w ramach rządowego programu Maluch+.

Wewnątrz przewidziane jest miejsce m.in. na sypialnie, sale dla dzieci, kuchnię i pomieszczenia administracyjne. Wokół żłobka zostanie zagospodarowana strefa zieleni, a teren zostanie ogrodzony. Do nowego, rybnickiego żłobka będzie mogło uczęszczać około 70 dzieci.

- Nowe miejsca żłobkowe w centrum miasta będą z jednej strony magnesem dla nowych mieszkańców powstającej tam zabudowy mieszkalnej, z drugiej zaś znaczącym wsparciem dla rodziców dojeżdżających do pracy w śródmieściu – przekonuje Piotr Kuczera, prezydent Rybnika. – Wierzę, że miejskie żłobki działające od kilku lat w trzech dzielnicach Rybnika, uzupełnione ofertą nowego miejsca opieki dla maluchów w śródmieściu, pozwolą miastu stawić czoło wyzwaniom demograficznym. Dla Rybnika – podobne zresztą jak dla każdego miasta, nowy mieszkaniec to skarb – dodaje prezydent.

Przypomnijmy, że teren po byłej Ryfamie, należy do Grupy TDJ. Inwestor zakończył już prace rozbiórkowe w terenie, a obecnie rozpoczęły się procedury związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę pierwszego etapu inwestycji, jakim jest adaptacja budynku przy ul. Hutniczej na potrzeby nowego żłobka oraz budowa mieszkań na terenach od strony ulicy Bolesława Chrobrego.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności