ScrollTop-ico
Seniorzy

Bezpłatne szkolenia dla seniorów

Uniwersytet Warszawski oferuje seniorom  bezpłatne szkolenia. To okazja do nauki języka angielskiego, zdobycia wiedzy z zakresu nauk ekonomicznych i przedsiębiorczości, a przede wszystkim aktywizacji społecznej.

Pierwsze ze szkoleń – „Komunikatywny senior” – ma na celu aktywizację seniorów (w wieku 60+) z całej Polski za pomocą specjalnie opracowanego programu kształcenia językowego (język angielski - poziom podstawowy). Udział w zajęciach tego rodzaju będzie działał zachowawczo na zdolności poznawcze seniorów, redukował nabytą z wiekiem sztywność kognitywną, rozbudzał ciekawość świata i działał na dobrostan umysłowy.

Tematyka kursu:

 • Jak uczyć się języka angielskiego? – strategie uczenia się języka obcego, język angielski w Internecie.
 • Jak się przedstawić po angielsku? – zwroty powitalne, odmiana czasownika „to be”.
 • Cyfry i liczby (0-100), podawanie swojego wieku, numeru telefonu, ceny i daty.
 • Robimy zakupy – historia powstania i specyfiki amerykańskich hipermarketów, zakupy w sklepie tradycyjnym i internetowym.
 • Rodzina i znajomi – słownictwo w brytyjskich i amerykańskich serialach, czas Present Simple.
 • Zamawianie posiłków w kawiarni i restauracji, historia rozwoju amerykańskiej restauracji typu „diner”.
 • Jedzenie i gotowanie, kulinarne programy telewizyjne.
 • Historia amerykańskich parków narodowych, słownictwo związane z geografią i turystyką, komunikacja w podróży.
 • Mój dom i moje miasto – wskazywanie drogi i orientacja w przestrzeni.

Kurs jest darmowy, uczestnicy muszą jednak mieć dostęp do komputera i internetu. Szkolenie zwieńczone będzie uzyskaniem imiennego certyfikatu.

Ważne informacje:

Drugie z proponowanych szkoleń  – „Kursy dla seniorów” – ma na celu aktywizację seniorów z całej Polski (w wieku 50+) z wykorzystaniem opracowanego programu kształcenia w zakresie nauk ekonomicznych i przedsiębiorczości. Organizowane zajęcia będą miały charakter spotkań tematycznych, poświęconych różnym zagadnieniom ekonomicznym i psychologicznym. Każde spotkanie będzie trwać 1,5 godziny. Na zajęciach omawiane są m.in. następujące tematy:

 • „Jak liczby nas oszukują?”

Bardzo często wyciągamy błędne wnioski i podejmujemy błędne decyzje w oparciu o dane statystyczne lub inne informacje liczbowe. Na zajęciach wyjaśnione zostanie, na czym polegają manipulacje i przekłamania matematyczne, jak je identyfikować i jak prawidłowo interpretować informacje ekonomiczne docierające do nas z mediów.

 • „Kierunek: Chiny”

Chiny to druga gospodarka na świecie z populacją prawie 1,5 miliarda ludzi, potęga handlowa i militarna. Tymczasem w polskich mediach mówi się o Chinach rzadko, a jeśli już, to w kontekście wyjątkowych wydarzeń, takich jak pandemia koronawirusa. Zajęcia będą zatem podróżą do „Państwa Środka”, omówione zostaną przyczyny sukcesu gospodarczego Chin, najważniejsze zjawiska ekonomiczne i społeczne tego kraju, a także perspektywy rozwoju w najbliższej przyszłości.

 • „Jak nie dać się oszukać?”

W dobie nowoczesnych technologii jesteśmy narażeni na oszustwa bardziej niż kiedykolwiek. Celem tego szkolenia jest nie tylko zapoznanie uczestników z metodami wykorzystywanymi przez różnych oszustów, ale także ich analiza,  a wszystko po to, aby lepiej i skuteczniej stawiać opór ludziom, którzy czyhają na naszą tożsamość oraz finanse.

 • „Oswoić rynek pracy w każdym wieku”

Praca daje nam nie tylko środki do życia, ale również satysfakcję, cel, możliwość rozwijania się i realizowania ambicji w każdym wieku. Nasz rynek pracy jest dynamiczny, zmienny i czasami ciężko nadążać za jego wymaganiami. Przedsiębiorcy stosują różne metody rekrutacji, a Internet i usługi on-line stały się obecnie niezbędnym elementem tego procesu. Portale rekrutacyjne, CV, list motywacyjny, testy rekrutacyjne, wywiady sytuacyjne… po zajęciach żadne z tych pojęć nie będzie obce. W trakcie zajęć uczestnicy zostaną wyposażeni w podstawową wiedzę, która pomoże im sprawniej poruszać się na rynku pracy oraz radzić sobie ze zmianą pracy czy szukaniem nowej.

Kurs jest darmowy, także i w tym przypadku uczestnicy muszą mieć dostęp do komputera i internetu. Szkolenie zwieńczone będzie uzyskaniem imiennego certyfikatu.

Ważne informacje:

Harmonogram spotkań on-line będzie wkrótce dostępny na stronie projektu. Kolejne spotkania będą się odbywać regularnie od września br.

Dane kontaktowe:
Sekcja ds. Badań i Publikacji Wydział Nauk Ekonomicznych
Uniwersytet Warszawski
ul. Długa 44/50, 00-241 Warszawa pokój 304.
numery telefonu: 22 55 49 183, 22 55 49 186 lub 22 55 49 196.

Źródło: Uniwersytet Warszawski 

Udostępnij:


Wszystkie aktualności