ScrollTop-ico

Bulwarami spacerem i rowerem

Do dyspozycji rybnickich rowerzystów i spacerowiczów oddana została 2,5-kilometrowa trasa wzdłuż rzeki Nacyny. Malownicze bulwary ciągną się wzdłuż Nacyny od mostu na ul. Raciborskiej aż do ulicy Rudzkiej.

W ramach inwestycji wybudowany został łącznik ulicy Wierzbowej z Rudzką oraz przejazd pod mostem na ul. Kotucza. Powstał dzięki temu przyjazny mieszkańcom, rekreacyjny trakt, łączący śródmieście z kilkoma dzielnicami, będący naturalnym przedłużeniem popularnej, zwłaszcza od czasu powstania parku tematycznego, nadrzecznej ścieżki pieszo-rowerowej.

Choć droga już od kilkunastu dni cieszy się wielkim powodzeniem wśród wielu  mieszkańców Rybnika, we wtorek, 17 października, odbyło się plenerowe spotkanie prasowe prezentujące nowo wybudowaną trasę. Dziennikarze wspólnie z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą pokonali 2,5-kilometrową drogę na rowerach.

Ważnym elementem nowo wybudowanej trasy jest przejazd pod mostem na ul. Kotucza, pozwalający na sprawne i co ważne bezpieczne przedostanie się na drugą stronę tej ruchliwej ulicy – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera, i dodaje: Rowerowo-pieszy szlak łączący park tematyczny z ulicą Rudzką to dopiero pierwsza część naszego sztandarowego projektu, związanego z budową bulwarów wzdłuż Nacyny. Planuję poprowadzenie trasy w drugą stronę, to znaczy od mostu na ul. Raciborskiej w kierunku południowych dzielnic miasta. Przygotowanie tego traktu dla mieszkańców jest jednym z priorytetów konsekwentnie realizowanej budowy sieci tras rowerowych w Rybniku.  

Na nowym przejeździe pod mostem na Nacynie, zamontowany został system zapobiegający wjechaniu na ścieżkę w przypadku zalania odcinka bezpośrednio przylegającego do rzeki przy podniesionym stanie wody. Wtedy automatycznie zamknięte zostaną szlabany uniemożliwiające wjazd, a korzystanie z przejazdu nie będzie możliwe aż do czasu powrotu poziomu wody w rzece do normalnego stanu. Wykonana została również instalacja monitorująca natężenie ruchu na ścieżce – system zlicza przejeżdżających użytkowników.

Jeżdżę tędy już od kilku dni, czasem na zakupy, a czasem po południu z wnukiem, żeby posiedzieć nad rzeką, poobserwować kaczki i żyjącą tutaj rodzinę nutrii – opowiada jeden ze spotkanych na bulwarach mieszkańców. Ta droga to naprawdę bardzo dobry pomysł, jest bezpiecznie i ładnie, a jeszcze niedawno wszystko tutaj było zarośnięte krzakami – wspomina.  

Długość całkowita bulwarów to w tej chwili 2,5 km, z czego nowo powstała część, czyli łącznik Rudzka - Wierzbowa to 1,4 km. Droga o szerokości 4 metrów wykonana jest z nawierzchni bitumicznej. Wzdłuż całej trasy zamontowanych zostało 14 ławek i stojaków rowerowych oraz 75 punktów oświetleniowych.

Gorąco polecam wszystkim jesienne wycieczki bulwarami nad Nacyną – zarówno rowerowe jak i piesze. Trasa jest wygodna, oświetlona, poprowadzona z dala od ruchu samochodowego, nie brakuje na niej miejsc do odpoczynku.  – przekonuje rybnicki oficer rowerowy Jan Fiałkowski. Droga znacznie skraca i uprzyjemnia dojazd z centrum miasta do okolicznych dzielnic i osiedli, jest też więc dobrą alternatywą samochodu dla osób dojeżdżających do szkoły czy pracy – dodaje.  

Całkowity koszt inwestycji (budowa łącznika, przejazdu pod mostem oraz infrastruktury dodatkowej) to niecałe 2,5 mln zł. Prace prowadziła wybrana w przetargu firma Auto-Trans Asfalty Sp. z o.o. z Gierałtowic oraz Rybnickie Służby Komunalne.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności