Tegoroczne Rybnickie Dni Literatury to m.in. wspaniałe spektakle teatralne. Sceniczna odsłona święta słowa kulminacyjny punkt osiągnie 20 i 21 października, kiedy to zaplanowany jest przedpremierowy i prapremierowy pokaz spektaklu „Drach” .
Spektakl w wykonaniu Teatru Śląskiego im. St. Wyspiańskiego w Katowicach powstaje jako koprodukcja Teatru Śląskiego i Teatru Ziemi Rybnickiej pod mecenatem miasta Rybnika. Za adaptację i reżyserię odpowiada: Robert Talarczyk, za oprawę muzyczną zaś – Piotr Kotas. W spektaklu zagra między innymi Michał Rolnicki oraz dwudziestoosobowy zespół aktorów Teatru Śląskiego z udziałem między innymi: Grażyny Bułki, Barbary Lubos, Anny Kadulskiej, Bartłomieja Błaszczyńskiego.
- Drach w spektaklu będzie świadkiem historii, rozbitym na dwójkę aktorów - mężczyznę i kobietę. Będzie wchodził nie tylko w dialog z bohaterami opowieści, ale też dialog ze sobą - zapowiada Robert Talarczyk, dyrektor Teatru Śląskiego imienia Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach i reżyser spektaklu - Pojawi się Drach i pisany od tyłu Chard. To będzie adaptacja w jakimś stopniu wierna literaturze, ale też próbująca szukać swoich interpretacji. W sztuce pojawią się również inne teksty Twardocha.
„Drach” przez krytyków określany jest mianem wielkiej opowieści o Śląsku, sagi rodzinnej, ale też „powieści totalnej”, niepoddającej się kodyfikacjom. Na kartach utworu pojawia się Rybnik – i to m.in. ten fakt stał się impulsem do tego, by powieść przenieść na teatralną scenę i w Rybniku zorganizować premierę spektaklu.
- To nie jest literatura łatwa, na pewno nie dziecięca. Przedstawienie będzie mocne, nieobojętne wobec rzeczywistości nie tylko Śląskiej. Tak jak powieść. Drach to jedna z najlepszych powieści ostatnich 20, 30 lat, a jeśli chodzi o sprawy śląskie to w pierwszej piątce najlepszych powieści, które kiedykolwiek zostały napisane. Ogromnie się cieszę, że Rybnik tak odważnie wspiera kulturę. Jest to chyba pierwsze miasto w Polsce, które zdecydowało się na taką współpracę z teatrem – komentuje Talarczyk.