ScrollTop-ico
Smog

CRIS mierzył PM10

W czwartek, 21 stycznia, Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w ramach projektu „Wyjście Smoga” przeprowadzało pokazowe pomiary pyłu zawieszonego PM10.

Pyłomierz to urządzenie udostępnione CRIS przez Krakowski Alarm Smogowy. Maszyna skonfigurowana została przez pracowników wydziału fizyki krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Urządzenie składa się z  obudowy, nagrzewnicy  i pyłomierza.

W urządzeniu zastosowana jest fotometria laserowa. Pyłomierzem jest laser, który przepuszczany jest przez strugę powietrza. Im więcej jest pyłu, tym mniej światła laserowego przechodzi przez strugę powietrza. Ilość światła  jest mierzona i przeliczana na specjalny algorytm. U góry urządzenia znajduje się nagrzewnica, której rolą jest odparowanie wilgoci z powietrza mogącej zafałszować wynik – tłumaczy Janusz Piechaczek z Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS.

Chcemy pojawić się w kilku miejscach w Rybniku, badając poziom stężenia pyłu PM 10. Pomiarów dokonujemy w centrum, w dzielnicy Północ, w Chwałowicach oraz Boguszowicach. Będzie miało to wymiar poglądowy – uzyskane wyniki chcielibyśmy porównać z tymi, które podaje stacja na Borkach – wskazuje Emil Nagalewski z CRIS.

Przed budynkiem rybnickiego magistratu urządzenie wskazywało średnio 60-70 mikrogramów na metr sześcienny pyłu PM 10 w powietrzu.

Jeśli przez godzinę utrzymywałoby się takie stężenie, to mamy do czynienia z przekroczeniem dopuszczalnej normy dobowej, która wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny – dodaje Emil Nagalewski.

Jak wskazywali dokonujący pomiarów, urządzenie jest precyzyjne, bo dane, które podaje, w dziewięćdziesięciu pięciu procentach są zbieżne z pomiarami wojewódzkich stacji.

Akcja miała wymiar poznawczy, ale także dydaktyczny – to kolejna inicjatywa uświadamiająca społeczeństwo, że problem zanieczyszczenia powietrza jest poważny i dotyczy każdego mieszkańca.

Więcej na stronie projektu Wyjście Smoga

Źródło: Biuro Prasowe

Udostępnij:


Wszystkie aktualności