ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem

Defibrylatory w dzielnicy Boguszowice Osiedle

W ramach projektu "Bezpieczne i zielone Boguszowice", zgłoszonego do budżetu obywatelskiego Miasta Rybnika na 2022 rok, w dzielnicy Boguszowice Osiedle pojawiły się cztery defibrylatory AED.

Urządzenia do automatycznej defibrylacji zewnętrznej dostępne są w następujących lokalizacjach:

  • Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach, przy Placu Pokoju 1,
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 18 im. Jana Brzechwy w Rybniku, przy ul. Lompy 6,
  • Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 39 w Rybniku, przy ul. Osiedle Południe 20,
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku (Punkt Terenowy Nr 1 – Boguszowice), przy ul. Patriotów 14.

Warto dodać, że w ostatniej lokalizacji czyli boguszowickim punkcie OPS, defibrylator dostępny jest na zewnątrz budynku, w specjalnej, ogrzewanej zimą kapsule. Każde jej otwarcie powoduje włączenie alarmu, co powinno zapobiegać ewentualnej kradzieży urządzenia. W pozostałych lokalizacjach urządzenia są dostępne w godzinach pracy tych instytucji.

Miejsca, w których znajdują się defibrylatory zostały wybrane w oparciu o założenie ich maksymalnej dostępności. Są to miejsca użyteczności publicznej znane większości mieszkańcom dzielnicy.

Dzięki realizacji projektu i zakupowi defibrylatorów możliwa będzie poprawa bezpieczeństwa związana z udzielaniem pierwszej pomocy przedmedycznej w przypadku takiej konieczności. Zakupione defibrylatory AED to niewielkie, lekkie, odporne, zasilane bateryjnie urządzenia, opracowane z myślą o prostocie i niezawodności stosowania przez użytkowników posiadających jedynie minimalne przeszkolenie.

Defibrylatory służą do ratowania wszystkich osób, które można podejrzewać o nagłe zatrzymanie krążenia. Osoba z nagłym zatrzymaniem krążenia:

  • nie odpowiada na potrząsanie
  • nie oddycha normalnie.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy zamocować elektrody i postępować według poleceń głosowych wydawanych przez urządzenie na każdym etapie.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności