ScrollTop-ico
Komunikaty

Dowody osobiste – 5 listopada krótsza obsługa

W piątek, 5 listopada, formalności związane  z wydaniem i odebraniem dowodu osobistego będzie można załatwić tylko do godziny 11.30.

Skrócona obsługa mieszkańców związana jest z zablokowaniem dostępu dla urzędników do ogólnopolskiego Rejestru Dowodów Osobistych. Ta z kolei sytuacja wynika z prac nad wdrożeniem nowej wersji systemu – od poniedziałku 8 listopada będzie można składać wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną. 

Odciski palców i odwzorowanie podpisu właściciela dowodu osobistego – to nowe elementy, które znajdą się w warstwach elektronicznej i graficznej wydawanych w Polsce dowodów osobistych. Rozwiązania dotyczące nowych dowodów osobistych wynikają z dostosowania prawa polskiego do wymogów prawa unijnego – tłumaczy Andrzej Mizioch, naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Rybnika na podstawie danych przekazanych przez Departament Spraw Obywatelskich Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. 

Uwaga! W związku z wprowadzeniem nowych dowodów osobistych nie ma konieczności obowiązkowej wymiany dokumentów – z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu upływu jego ważności.

Więcej informacji o nowych dowodach osobistych

Udostępnij:


Wszystkie aktualności