Dzień Dziecka na familokach

Zachwycające swoim klimatem słoneczne podwórka rybnickich familoków zabrzmiały śmiechem dzieci, radosną muzyką, gwarem sąsiedzkich rozmów… W środę, 31 maja w rybnickich dzielnicach Chwałowice, Niedobczyce, Niewiadom, Paruszowiec-Piaski świętowano Dzień Dziecka.

Rodzinno-sąsiedzkie festyny, nawiązujące do tradycyjnych, śląskich zabaw i spotkań integracyjnych, wpisały się w zakres projektu „Nowa energia rybnickiej tradycji”, którego podstawowym założeniem jest rewitalizacja poprzemysłowych rybnickich osiedli.  Zgodnie z przewodnim mottem projektu, młodzieńcza energia uwolniona podczas żywiołowych zabaw doskonale uzupełniła i ożywiła tradycyjne otoczenie poprzemysłowej zabudowy osiedlowej.

Dzielnicowe festyny w swojskim otoczeniu, w miejscach bliskich sercu ich mieszkańców adresowane były zarówno do najmłodszych rybniczan, jak i tych ciut starszych. Był więc szeroki wybór zabaw, pokazów, konkursów i warsztatów. Nie zabrakło też dobrej muzyki i smacznego jedzenia.

Charakterystyczne śląskie podwórka okazały się doskonałym, choć dotąd niedocenianym miejscem organizacji zabawy, podchodzącej niemalże pod próg uczestniczących w niej mieszkańców.  Co ważne do organizacji poszczególnych przedsięwzięć zaangażowani byli często sami ich uczestnicy, co jeszcze bardziej przyczyniło się do integracji lokalnych społeczności” – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera, który wspólnie ze swoim doradcą ds. rewitalizacji Marcinem Stachem, był gościem kilku dzielnicowych spotkań.

Imprezy, dedykowane dzieciom w przededniu ich święta, zgromadziły wielu uczestników. 

O radosny klimat w Śródmieściu zadbało Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 17, które na wśród zabudowań ulicy Krzyżowej zorganizowali integracyjną piknik dla mieszkańców okolicznych bloków.

W dzielnicy Chwałowice, prym wiedli dyrektorzy miejscowych placówek oświatowych – przedszkola, szkoły podstawowej i gimnazjum – którzy w tradycyjnych śląskich strojach, doskonale wczuli się w role gospodarzy. Zabawę w zupełnie starym, śląskim stylu umilał wodzirej Zbysio-Pysio oraz towarzyszące mu maskotki: miejskiego Rybka i przedszkolnego Plastusia. 

Z kolei w dzielnicy Paruszowiec-Piaski, spotkanie było okazją do przekazania przez prezydenta Piotra Kuczerę Komendantowi Miejskiemu Policji w Rybniku ins. Teofilowi Marcinkowskiemu ufundowanych przez Miasto materiałów promocyjnych – 200 Sznupków (policyjnych maskotek) oraz 1000 odblasków. Gadżety wykorzystane zostaną w planowanych przez rybnicką Policję akcjach promujących bezpieczne zachowania na drodze.

Podczas rewitalizacyjnego Dni Dziecka doskonale bawiono się również wśród familoków w Rybniku-Niewiadomiu oraz na sportowym festynie zorganizowanym na „Orliku” w dzielnicy Niedobczyce.

Bardzo dziękuję za zaangażowanie i kreatywność wszystkim, którzy wzięli udział w organizacji tego przedsięwzięcia. Po raz pierwszy udało się zgromadzić wokół jednej sprawy tak wielką ilość organizatorów z wszystkich niemalże jednostek miejskich, licznych placówek oświatowych i lokalnych organizacji. Rozmach imprez w poszczególnych dzielnicach naprawdę robił wrażenie” – dodaje prezydent Kuczera. 

Udostępnij:


Wszystkie aktualności