ScrollTop-ico
Rewitalizacja

Historia medycyny i farmacji w byłym szpitalu

W środę, 19 kwietnia, w Urzędzie Miasta Rybnika podpisane zostało porozumienie w sprawie zamiaru powołania w mieście samorządowej jednostki kultury poświęconej historii medycyny i farmacji.

Porozumienie sygnowane zostało przez prezydenta Rybnika Piotra Kuczerę oraz Prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach – dr n. med. Jacka Kozakiewicza. W okolicznościowym spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Śląskiej Izby Lekarskiej w Katowicach, Okręgowej Rady Lekarskiej i Delegatury Śląskiej Izby Lekarskiej w Rybniku oraz samorządu województwa śląskiego.

Utworzenie placówki dedykowanej upowszechnianiu wiedzy związanej z rozwojem i historią medycyny na Śląsku planowane jest w zabudowaniach zabytkowego szpitala miejskiego numer 1 w Rybniku, zwanego „Juliuszem”. Miasto będzie aplikować o środki zewnętrzne na remont i adaptację pomieszczeń pod ekspozycje, które ulokowane zostaną w budynku „Rafał” o powierzchni użytkowej 1800 m². Będą też podejmowane intensywne starania mające na celu pozyskanie środków na atrakcyjne zaprezentowanie planowanej ekspozycji.   

– Zawarte dziś porozumienie to bardzo ważny krok na drodze przywracania do życia wyjątkowego obiektu architektonicznego. Inicjatywa to także szansa na wpisanie dziedzictwa przeszłości we współczesny krajobraz miasta – nie ma lepszego miejsca na wyeksponowanie osiągnięć medycyny niż zabytkowe zabudowania szpitalne. To w pewnym sensie także swego rodzaju hołd dla postaci Juliusza Rogera i jego dorobku jako lekarza i społecznika. Pozyskanie przez rybnicki samorząd jasnych deklaracji współpracy ze strony tak prestiżowego partnera, jakim jest Śląska Izba Lekarska, to znakomita rekomendacja dla realizacji przedsięwzięcia – podkreśla prezydent miasta Piotr Kuczera

Dzięki współpracy Miasta i Śląskiej Izby Lekarskiej w Rybniku  powstanie placówka, w której wiedza prezentowana będzie w formie umożliwiającej bezpośrednią obserwację i doświadczenie. Śląska Izba Lekarska w Katowicach zapewni pomoc merytoryczną w fazie pozyskiwania i gromadzenia archiwaliów oraz w późniejszej działalności programowej mającej powstać instytucji. Będzie też uczestniczyć w pracach związanych z rozwijaniem ekspozycji i poszerzaniem działalności placówki.

– Zawarte porozumienie pozwoli wykorzystać dorobek naukowy i archiwalny Śląskiej Izby Lekarskiej oraz potencjał organizacyjny i ekspercki Urzędu Miasta Rybnika. Instytucja kultury, do powstania której dążymy, będzie miała na celu rozwijanie zainteresowania naukami medycznymi poprzez ukazywanie ich jako obszaru atrakcyjnych poszukiwań i doświadczeń – wyjaśnia dr n. med. Jacek Kozakiewicz, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach. 

Zgodnie z zawartym porozumieniem Śląska Izba Lekarska w Katowicach przeprowadzi konsultację środowiskową potrzeb związanych z zakresem tematycznym ekspozycji oraz kwerendę archiwalnych zasobów dokumentacyjnych jednostek ochrony zdrowia i ośrodków medycznych na terenie województwa śląskiego. Ideą współpracy jest także popularyzacja zbiorów Ośrodka Dokumentacji Historycznej Śląskiej Izby Lekarskiej. 

Podejmowane przez Miasto Rybnik i Śląską Izbę Lekarską w Katowicach działania będą koncentrować się m.in. na realizacji projektów edukacyjnych i promocyjnych dotyczących sfery aktywności mającej powstać instytucji.

– To bardzo ciekawa i wartościowa koncepcja. Samorząd województwa śląskiego  z uwagą przypatruje się wszystkim inicjatywom o zasięgu ponadregionalnym. Samorządowa jednostka kultury poświęcona historii medycyny i farmacji mająca powstać w Rybniku, to z pewnością propozycja, która uatrakcyjni ofertę województwa śląskiego – zaznacza Grzegorz Wolnik, wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego.

Współpraca pomiędzy Miastem i Śląską Izbą Lekarską odbywać się będzie przy wsparciu i udziale Komitetu Organizacyjnego w sprawie powołania Muzeum Medycyny (powołanego Uchwałą nr 35/2013 Okręgowej Rady lekarskiej w Katowicach z dnia 12.06.2013 r.).  Instytucja będzie też powstawać w oparciu o dane zawarte w przygotowanej na zlecenie Zarządu Województwa Śląskiego analizie możliwości utworzenia Muzeum Medycyny i Farmacji przygotowanej przez Alicję Knast, dyrektora Muzeum Śląskiego.dsumowuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

–  Jestem przekonany, że modelowa współpraca samorządów: miejskiego i  zawodowego przy pozytywnym nastawieniu samorządu wojewódzkiego stworzy jednostkę kultury o wielkim kapitale społecznym – podsumowuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności