ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Kultura

Hoym Industry Fest #5

Przed nami piąta edycja festiwalu sztuk industrialnych, który odbywa się na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu (ul. Mościckiego 3). Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 31 lipca. Początek o godz. 16.00.

Jak co roku program festiwalu zawierać będzie koncerty zespołów industrialnych i elektronicznych, prelekcje (literatura, urbex), wystawę zdjęć industrialnych, strefę retro komputerów. Wszystkie koncerty odbędą się w odnowionym budynku dawnej sprężarkowni, zapewniając słuchaczom doskonałe wrażenia akustyczne. Zaprezentują się projekty wykonujące szeroko pojętą muzykę elektroniczną oraz industrialną.

Wystąpią:

 • Düsseldorf (industrial - Katowice)

Zespół działa od 1989 roku. Z przerwami, kryzysami i zmianami personalnymi. Rozpoczynał od happeningów w halach maszyn i muzycznych eksperymentów, po drodze zdobywając tytuł "elektro-romantyków industrialu" - nie unikając także bardziej rockowych form. Choć ma na koncie 4 płyty, znany jest głownie z koncertów. Tym razem nastąpił istotny zwrot w jego twórczości, której próbkę właśnie zaprezentuje. Nowe wcielenie pełne jest sprzeczności - z jednej strony krok do przodu, w stronę improwizacji, minimalizmu i grania na żywo - z drugiej - powrót do eksperymentów z maszynami, które zapoczątkowały przecież historię tej ponad 30-letniej już kapeli.

 • Bukowicz (cold wave - Rybnik)

R’n’B dla gothów. Drum’n’bass dla wrażliwców. Syntezatory i gitary napędzane mocnym basem i beatem. Melodyjne i melancholijne piosenki po polsku.

 • Stealth (synthwave - Końskie)

Kombinacja brzmień lat 80. wraz z dawką klubowego klimatu oraz energii. Stealth ma na koncie już 3 płyty: "Video", "Radioactive" oraz "PLAYBACK". Utwór "Ride" z tego albumu ukazał się również na kompilacji z gatunku Synthwave: Synth Junipero" u boku znanych zagranicznych artystów. W połowie 2021 roku planowane jest wydanie czwartego krążka zatytułowanego "Odyssey", a promują go już wydane cztery single. Grał na koncertach spod nazwy "Cyberpunch" w Warszawie i Opolu jak również podczas pierwszego europejskiego festiwalu muzycznym online - Soundrive Online Festival.

 • 10th Floor, Sunset (electro / ambient / downtempo - Sosnowiec)

Solowy projekt Macieja Śmigrodzkiego (ARRM, THAW, Bukowicz), w którym eksploruje melancholijną stronę instrumentalnej muzyki elektronicznej. Posiada na koncie dwa nieoficjalne albumy autorskie oraz udział w takich projektach, jak „re:mnants”- wydawnictwie z remiksami zespołu ROSK, oraz "XXX ov XX”, czyli składance wydanej z okazji dwudziestolecia wydawnictwa Okultura.

 • Nothing Has Changed (electro / industrial / dub - Tarnowskie Góry)

Aktywny od 2017 solowy projekt Michała Kiełbasy (Whalesong, Grave of Love). NHC jest często wiązane z takimi gatunkami jak industrial, dub czy ciężka elektronika. Ciężkie beaty, dekadenckie wibracje i dźwiękowe studium moralnego rozkładu. Muzyka dla fanów takich artystów jak Scorn, Godflesh, JK Flesh, Fret i innych z rejonów post-dubstepowych.

Ponadto w programie:

Prelekcje:

Sassy Silesian przedstawia: Gabriela Anna Kańtor

Urodziła się na Śląsku, gdzie spędziła wiele lat, stąd jej powieści: “Koronki z płatków śniegu”, “Tańcząc na czubkach palców”, “Ławeczka księżnej Daisy” oraz najnowsza dylogia: “Śląski Kopciuszek” i “Pani na Kopicach” osadzone są w tej właśnie niezwykłej krainie – między Wrocławiem a Tychami.

“Śląski Kopciuszek” i “Pani na Kopicach” (Wydawnictwo MG, 2020) to historia, która przypomina baśń braci Grimm, a jednak wydarzyła się naprawdę. To literacka relacja z najbardziej spektakularnego spotkania, jakie wydarzyło się w XIX wieku – spotkania dwojga pozornie niepasujących do siebie osób: małej Joanki Gryzik, ubogiej sieroty z obszaru podkopalnianej biedy i Carla Godulli, bogacza, genialnego twórcy śląskiego przemysłu, człowieka kalekiego i nienawidzącego dzieci. To, co wynikło z tego spotkania nadaje się na pełnometrażowy film.

Autorka z wykształcenia jest pedagogiem i terapeutką psychologiczną, jednak od zawsze chciała pisać książki. Od roku 2016 związana jest z warszawskim Wydawnictwem MG.

Rozmowę poprowadzi Joanna Stebel-Krupińska, autorka projektu Sassy Silesian.

Urbex Chorzów

Eksplorują opuszczone i zapomniane miejsca. Materiały z wypraw publikują na kanale Youtube, Facebooku oraz Instagramie. Zapraszają w podróż w niezwykłe i niedostępne na co dzień miejsca. Podczas Hoym Industry FEST #5 będziemy mogli się spotkać i porozmawiać na temat naszych eksploracji i nie tylko - mówią. 

 • Wystawa zdjęć industrialnych:

Betty Kirsche – właściwie Bernadeta Maksysz, zafascynowana Śląskiem, a przede wszystkim jego przemysłową stroną. Stąd też zamiłowanie do fotografii industrialnej oraz odkrywania na nowo starych, zapomnianych i opuszczonych miejsc.

Motto jakie towarzyszy mi przy każdej fotograficznej wyprawie to „Ocalić od zapomnienia”. Fascynuje mnie pokazywanie na zdjęciach klimatu śląskiego krajobrazu, a w pierwszej kolejności pragnę łapać w kadry te miejsca, które skazano na nieistnienie. W mojej fotografii staram się ukazać piękno miejsc, które wiele osób uznaje za mało atrakcyjne, często niesłusznie. Chciałabym, aby moje prace zmieniały podejście ludzi do ich otoczenia i wyznaczały nowy punkt widzenia świata.

Sebastian Rosiak – miłośnik fotografii industrialnej, eksploracji miejskiej oraz zwiedzania miejsc związanych z historią Górnego Śląska i XX wieku. Pracownik KWK ROW Ruch Marcel w Radlinie. W fotografii wykorzystuje technikę cyfrową oraz analogową.

Maciej Fliegel

Fotografuję od 2010 roku, inspiracją dla zaprzyjaźnienia się z aparatem były znikające konstrukcje (kominy, stalowe wieże) tworzące unikalny, industrialny krajobraz regionu – kiedy zacząłem zauważać odchodzące budowle w swoim otoczeniu, postanowiłem chwycić za aparat i uwiecznić elementy krajobrazu nieuchronnie przemijające, ze szczególnym uwzględnieniem obiektów o walorach zabytkowych. Stąd też moimi motywami pierwotnie były wieże szybowe z przyległymi obiektami górniczymi, a także hutnictwo, historyczne budownictwo oraz szeroko pojęta kolej przemysłowa. W ramach zaspakajania wrodzonej ciekawości nierzadko odwiedzałem też obiekty opuszczone i zapomniane.

 

Strefa retro komputerów: Fundacja Dawne Komputery i Gry zaprasza do zabawy z zabytkowymi, lecz w pełni sprawnymi sprzętami! „Starszym przypomnieć, młodszym pokazać” to maksyma, którą kierują się członkowie Fundacji. Zapraszamy osoby w każdym wieku do spróbowania swoich sił w klasycznych grach lat 80 i 90, szczególnie miłośników Atari, Commodore, Amigi, pierwszych modeli PC oraz konsol.

Pub Spółdzielczy Rybnik pojawi się ze swoim beertruckiem. Oprócz piwa będzie można nabyć bardzo dobrą kawę oraz napoje bezalkoholowe. Jedyny multitap w mieście, serwujący piwo rzemieślnicze browarów z całej Polski lane z dwudziestu kranów. Tworzą przedsiębiorstwo, realizujące założenia franczyzy społecznej Browaru Spółdzielczego - zatrudniają osoby z niepełnosprawnościami oraz zarażają miłością do piwa.

Wstęp na teren festiwalu bezpłatny.

Program:

 • 16.00 – Sassy Silesian przedstawia: Gabriela Anna Kańtor
 • 17.00 – 10th Floor, Sunset
 • 18.00 – Stealth
 • 19.00 – Urbex Chorzów
 • 20.00 – Bukowicz
 • 21.00 – Düsseldorf
 • 22.00 – Nothing Has Changed
 • od 15.00 do 20.00 – Dawne komputery i Gry

Profil festiwalu

Wydarzenie

Udostępnij:


Wszystkie aktualności