ScrollTop-ico
Kultura

Industrialna niedziela w centrum Rybnika

W niedzielę, 8 sierpnia, Zabytkowa Kopalnia Ignacy przypomni o górniczych miejscach i symbolach w centrum Rybnika. W programie industrialny spacer po śródmieściu i plenerowy pokaz unikalnych filmów o tematyce górniczej.

Choć kopalni nigdy tu nie było, górnictwo miało istotny wpływ na rozwój śródmieścia Rybnika. O tych bardziej i mniej oczywistych związkach centrum miasta ze światem industrii opowie popularyzatorka historii Rybnika, Małgorzata Płoszaj, podczas spaceru pt. „Rybnickie Zjednoczenie z Ignacym”. Początek spaceru o godz.15.00. Zbiórka przed budynkiem Politechniki Śląskiej przy ul. Kościuszki 54, spacer potrwa ok. 2,5-3h.

Na trasie spaceru znajdzie się m.in. budynek dawnego klasztoru oo. Werbistów, w którym przez lata mieściła się siedziba Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego, następnie dawna Ryfama, czyli Rybnicka Fabryka Maszyn, Technikum Górnicze kształcące przez lata kadry dla okolicznych kopalń, Teatr Ziemi Rybnickiej wybudowany m. in. ze środków przemysłu górniczego, dawny szpital knapszaftowy (obecnie Kampus przy ul. Rudzkiej).

Absolutnym hitem będzie powrót do Rybnika kina „Górnik”. W niedzielny wieczór, o godz. 20.00, w Strefie Juliusz przy ul. Klasztornej 3 rozpocznie się plenerowy pokaz filmów o tematyce górniczej w reżyserii Antoniego Halora. Podczas pokazu wyświetlone będą trzy filmy dokumentalne: Czarne-zielone (1971), Czekanie (1980) i Plener przemysłowy (1976). Pokazują one w sposób niezwykle realistyczny, ale i nie bez humoru, jak wyglądała praca górników węgla kamiennego w latach 70. XX w. Obraz dopełni komentarz subiektywny dra Jacka Kurka, historyka, eseisty, wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego.

Wydarzenie organizowane w ramach Letniej Strefy Kultury 

Udostępnij:


Wszystkie aktualności