W obliczu pandemii właściciele restauracji, barów, kawiarni i firm cateringowych, dotkniętych kryzysem, postanowili się zjednoczyć i mówić o kluczowych dla branży sprawach wspólnym głosem. Dzięki temu pod koniec lipca powołana została Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, która obecnie zrzesza 144 Członków Założycieli.
Izba stoi otworem dla wszystkich podmiotów związanych z sektorem gastronomicznym, głównie są to restauratorzy i gastronomowie prowadzący nawet jeden mały lokal gastronomiczny, ale mogą przystąpić do niej również producenci i dostawcy.
Izba powołała Biuro Rzecznika Interesu Gastronomów, które reprezentuje przedsiębiorców branży gastronomicznej przed rządem, parlamentem i innymi instytucjami państwa, a także przed samorządami, chroniąc branżę przed skutkami kryzysu spowodowanego pandemią. Jednym z pierwszych zadań Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej ma być wprowadzenie jednolitej 8% stawki VAT na usługi gastronomiczne.
Szczegółowo z zadaniami Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej i możliwością do niej przystąpienia można się zapoznać na stronie internetowej Izby.