ScrollTop-ico
Kultura

Jak to jest z tą Gazetą Rybnicką?

Od stycznia 2021 roku w Gazecie Rybnickiej zaszły zmiany. Dotyczą one dwóch aspektów: nowego terminu wydania oraz sposobu kolportażu.

I tak nowy numer Gazety Rybnickiej ukazywał się będzie w wersji on-line w ostatni piątek miesiąca (poza numerem październikowym, który ukaże się w pierwszy piątek miesiąca), a od następnego poniedziałku (po ostatnim piątku miesiąca) przez kolejne 5 dni trafiał będzie w ramach kolportażu do skrzynek pocztowych mieszkańców.

Nakład gazety wynosi obecnie 40 tys. egzemplarzy (wcześniej było to 15 tysięcy egzemplarzy), niestety jest on jeszcze zbyt niski, by gazeta mogła trafić do każdej rybniczanki i każdego rybniczanina. Firma kolportująca podzieliła Rybnik na 39 stref, jednak do zaopatrzenia wszystkich skrzynek zabrakło ok. 10 000 egzemplarzy. Dlatego z kolportażu wyłączono dzielnice: Śródmieście, Smolna i część Zamysłowa (Okrzeszyniec). Mieszkańcy tych dzielnic gazetę mogą otrzymać w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w punkcie halo!Rybnik. Dlaczego tak? Mieszkańcy Śródmieścia, Smolnej i Zamysłowa mają najbliżej do tych punktów kolportażu, a potencjalnie zabranie gazety do domu ze wskazanego miejsca jest w miarę wygodne.

Dlaczego takie zmiany? Media wydawane papierowo przechodzą dzięki cyfryzacji kryzys i szukają dla siebie miejsca. Wiele wydawnictw zostało zamkniętych. W Rybniku postanowiliśmy iść inną ścieżką – poszukiwania nowego czytelnika. Nie chcemy by Gazeta Rybnicka powieliła los innych gazet samorządowych, jednak bez czytelnika jej los byłby przesądzony. Zdecydowaliśmy się na krok w kierunku magazynu o tematyce bardziej kulturalnej niż kronikarskiej. Wierzymy, że osoby młode będą zarówno sięgać do wydania elektronicznego jak i papierowego, w nowej szacie graficznej i z nowymi tematami.
 


Trwa konkurs na redaktora naczelnego GR. To nabór otwarty, szukamy szefa gazety, który jest gotowy na nowy format gazety i potrzeby czytelników.

Zobacz ogłoszenie o naborze (pdf)

 

Udostępnij:


Wszystkie aktualności