Komunikaty

Jesienna akcja szczepienia lisów

Między 12 a 30 września br. na terenie województwa śląskiego prowadzona będzie akcja szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Nad Rybnikiem loty samolotów zrzucających szczepionki zaplanowano w dniach 12-14 września.

Akcja będzie prowadzona przy użyciu samolotów startujących z lotniska Katowice-Muchowiec. Szczepionka zostanie zrzucona z wysokości około 200 metrów, na obszarze województwa śląskiego o powierzchni 7316 tys. km2.

W 2020 r. z akcji szczepienia na terenie woj. śląskiego zostały wyłączone następujące obszary:

 • gminy: Blachownia, Kłomnice, Kruszyna, Mykanów i Rędziny w powiecie częstochowskim;
 • gminy: Pyskowice, Rudziniec, Sośnicowice, Toszek i Wielowieś, w powiecie gliwickim;
 • powiat kłobucki;
 • gminy: Ciasna, Herby, Kochanowice, Lubliniec i Pawonków w powiecie lublinieckim;
 • powiat raciborski;
 • gmina: Krupski Młyn w powiecie tarnogórskim;
 • gmina: Lubomia w powiecie wodzisławskim.

W sumie na terenie województwa śląskiego zostanie wyłożonych 146320 dawek szczepionki (20 dawek szczepionki na 1 km2). Szczepionki będą zrzucane nie tylko nad lasami, ale również nad pozostałymi terenami zielonymi np. pola, łąki, ogródki działkowe. Ponadto w Parku Śląskim w Chorzowie (dawniej Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku) zostanie wyłożonych ręcznie 160 dawek szczepionki.

Przynęta, zawierająca szczepionkę dla lisów, ma postać małych brunatnych krążków o zapachu zepsutej ryby, który lisy wyczuwają z odległości około 800 metrów. Podczas podjęcia przynęty przez lisa i przegryzienia zatopionej w niej kapsułki zawierającej szczepionkę, w wyniku kontaktu szczepionkowego wirusa z błoną śluzową, dochodzi do zaszczepienia lisa.

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii apeluje do mieszkańców województwa o niepodnoszenie szczepionek z ziemi. Znalezioną przynętę należy pozostawić w danym miejscu. Należy pamiętać o tym, że "zapach ludzki" pozostawiony na przynęcie sprawia, że staje się ona nieatrakcyjna dla lisa.

Jednocześnie przypominamy, że przez dwa tygodnie po przeprowadzeniu akcji nie powinno się wyprowadzać zwierząt domowych na tereny zielone (lasy, pola, łąki).

Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje również, że sama przynęta nie jest niebezpieczna dla człowieka. Natomiast w przypadku otwarcia kapsułki, która znajduje się we wnętrzu przynęty, należy niezwłocznie skontaktować się lekarzem medycyny, informując go o tym fakcie. Po kontakcie z płynną zawartością kapsułki należy również bezzwłocznie umyć wodą z mydłem części ciała, które zetknęły się ze szczepionką.

Wprowadzenie akcji doustnego szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie sprawdziło się jako najskuteczniejsza metoda zwalczania wścieklizny w Europie. W województwie śląskim nie odnotowano żadnego przypadku wścieklizny od 2013 do 2016 roku, a także w latach 2018-2019. W 2017 roku odnotowano 1 przypadek wścieklizny u nietoperza. 

Akcja wykładania szczepionek w województwie śląskim odbywa się od 1995 r., dwa razy w ciągu roku: wiosną i jesienią. Akcje szczepienia lisów wolno żyjących finansowane są z rezerwy budżetu państwa oraz współfinansowane przez Unię Europejską.

Wszelkie dodatkowe informacje będą udzielane pod numerem telefonu: 32 42 88 615. 

  Źródło: Śląski Wojewódzki Lekarz Weterynarii

  Udostępnij:


  Wszystkie aktualności