ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Wydarzenia

Jestem z Rybnika 2023

Po dwóch pandemicznych latach Rybnik wraca z piątą edycją kalendarza „Jestem z Rybnika”, prezentującego rybniczanki i rybniczan oraz ich oryginalne pasje.

Premiera kalendarza odbyła się w poniedziałek 19 grudnia w Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu, w budynku Szybu Kościuszko.

- W tym roku do sesji zdjęciowej zaprosiliśmy osoby, które swoimi pasjami, pracą, życiorysami powodują, że świat jest ciekawszy. I tak w kalendarzu zobaczymy m.in. pasjonata przebudowy motocykli, twórcę gier planszowych, trenera personalnego, pasjonatkę jazdy na rowerze szosowym, czy właścicielkę zagrody dla zwierząt, także tych porzuconych – zapowiada Robert Cebula, naczelnik Wydziału Marketingu i Mediów Urzędu Miasta Rybnika.

Ta elegancko wydana publikacja może być doskonałym prezentem świątecznym nie tylko dla mieszkańców Rybnika, ale i wszystkich kochających nasze miasto i utożsamiających się z nim. Kalendarz  kupić można w punkcie „Halo! Rybnik” przy ul. Jana III Sobieskiego.

Bohaterowie kalendarza :

 • Zenon Pochcioł – właściciel ZenGarage. Z pasją buduje i przebudowuje motocykle, tworząc niepowtarzalne pojazdy marzeń. Jego motocykle zajmują czołowe miejsca na mistrzostwach Polski, są opisywane w magazynach branżowych.
 • Aleksander Jagodziński – twórca gier planszowych takich jak Żercy, Pangea czy ostatnio  KUR-NU-GI. W swoich pracach zaskakuje oryginalną oprawą wizualną, poruszaną tematyką oraz różnorodnością światów.
 • Rafał Wolny –  stolarz-pasjonat, tworzący mikrodzieła sztuki. Tworzy ręcznie drewniane, miniaturowe meble dla lalek, odwzorowując w nich najdrobniejsze szczegóły wnętrz i wyposażenia domu.
 • Kacper Kordas – właściciel Palarni Kawy Meksyk. Wie najlepiej jak wypalić ziarna, by kawa była pyszna. W metodach obróbki kawy jest ekspertem. Doskonałej jakości ziarna wypala według autorskich przepisów.
 • Izabela Rajter – kobieta, w której życiu kolor odgrywa ogromną rolę. Tworzy niepowtarzalne, odważne kreacje i biżuterię, w zadziwiający sposób łącząc kolory. Na co dzień pracuje w firmie dystrybuującej zdrową żywność.
 • Martyna Fojcik – właścicielka „Zagrody 3 siostry” w Rybniku-Kamieniu – miejsca stworzonego z pasji i miłości do zwierząt, mającego charakter edukacyjny. To dom dla wielu zwierząt, z których część wcześniej została porzucona.
 • Adam Suchorab – dronem DJI Mini 2 fotografuje i filmuje nie tylko najbliższe okolice, ale i górskie pejzaże. Zatrzymane w kadrze spektakularne widoki oglądać można na Facebooku i Instagramie, gdzie znany jest jako Podronowany.
 • Inna Oliinyk – ukraińska poetka, laureatka konkursów poetyckich i literackich. Publikowała w almanachach poetyckich. Do Rybnika trafiła uciekając przed wojną na Ukrainie, ze zniszczonego przez Rosjan obwodu charkowskiego.
 • Dominika Hanke – mama piątki dzieci i opiekunka trójki w rodzinie zastępczej. Biega maratony i chodzi po górach. Nie potrafi żyć bez sportowej rywalizacji, adrenaliny i jazdy na rowerze szosowym.
 • Paweł Mitura-Zielonka - trener personalny, instruktor nordic walking. Spiker i konferansjer z wielkim poczuciem humoru. Wicemistrz Polski Maratonu Nordic Walking oraz Pucharu Polski i Pucharu Świata Nordic Walking.
 • Kamil Radecki – właściciel Fear Workshop. W myśl słów: ”Pasja tworzy profesjonalizm, profesjonalizm daje jakość” tworzy na zamówienie rekwizyty, kostiumy cosplay, charakteryzacje na różne okazje i scenografię sceniczną.
 • Michał Błażewicz – właściciel Art-Efekt. Z wielką pasją i zaangażowaniem tworzy na zamówienie niepowtarzalne, ręcznie malowane meble. Na co dzień jest psychoterapeutą w Ośrodku Leczenia Uzależnień.


Wzorem ubiegłych edycji, zdjęcia do kalendarza wykonał Marcin Giba, uznany fotograf, który od lat wraz ze swoją żoną Niną organizuje Rybnicki Festiwal Fotografii. Marcin Giba do tej pory zdobył wiele międzynarodowych nagród za swoje fotografie dronowe - m.in. jest laureatem prestiżowej nagrody Poland National Award w konkursie Sony World Photography Awards 2022, MonoVisions Photography Awards 2021, Chromatic Photography Awards 2021, Px3 Prix de la Photographie, 1. Miejsce w kategorii „Spaces” na Urban Photo Awards we włoskim Trieście za zdjęcie ośrodka rekreacyjno-sportowego Ruda, 1. miejsce w kategorii „Fotografia” na Międzynarodowym Biennale Architektury Kraków 2019. Otrzymał też wyróżnienia i nagrody na festiwalach i konkursach w Londynie, Paryżu, Sienie czy Sydney, a ostatnio Zdobył Grand Prix oraz dwa złote medale na Otwartych Mistrzostwach Fotograficznych w Olsztynie za cykl fotografii „Człowiek na Ziemi”. Jest tegorocznym Stypendystą Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie kultury.

Warto dodać, że edycje kalendarza „Jestem z Rybnika” na 2018 i 2019 rok uzyskały tytuł najlepszego kalendarza administracyjnego podczas Międzynarodowego Festiwalu i Konkursu Kalendarzy Zoom Art w Katowicach.

Tak powstawały kalendarzowe zdjęcia:

  Udostępnij:


  Wszystkie aktualności