Przypomnijmy, w poprzedniej edycji granty otrzymało 9 rybnickich szkół i przedszkoli. Ogródki powstawały wiosną tego roku pod czujnym okiem edukatorek i edukatorów ogrodniczych. Tworzone i pielęgnowane były przez dzieci - od przedszkolnych, po młodzież szkół średnich.
- W naszym ogrodzie cieszyły oko (i podniebienie) winogrona, porzeczki, truskawki, a nawet kiwi. Do przedszkolnych posiłków dodajemy własnoręcznie wyhodowaną sałatę, pomidor czy pory. Największym hitem okazały się jednak donice z ziołami wystawione w ogólnodostępnej przestrzeni, przed budynkiem przedszkola. Każdy mieszkaniec mógł zabrać do domu pęczek pietruszki, gałązki rozmarynu czy oregano. Inicjatywa służyła zatem dodatkowo integracji sąsiedzkiej na naszym osiedlu - zapewnia Anna Kubera, dyrektor Przedszkola z Oddziałami Integracyjnymi nr 39 w Boguszowicach - Osiedlu.
Warunkiem udziału w konkursie jest obecność w danej placówce podopiecznych narodowości ukraińskiej, gdyż integracja i włączanie dzieci i młodzieży z Ukrainy stanowi bardzo ważny element inicjatywy.
- Ogrody te pomogą odmienić życie 3 154 uczniów, w tym 114 uczniów z Ukrainy, oferując unikatową mieszankę edukacji środowiskowej i praktycznego ogrodnictwa oraz wspierając integracyjne środowisko dla wszystkich - cieszy się June Lavelle, założycielka projektu Resiliency Gardens.
Podobnie jak w poprzedniej edycji, każda z nagrodzonych placówek na założenie lub rozbudowę ogrodu otrzyma 1000 USD. Dodatkowo, taka sama kwota zostanie przeznaczona na zapewnienie wsparcia edukacyjnego. Programy ogrodnicze poprowadzą edukatorki z Fundacji Naturalnego Rozwoju. Realizatorzy otrzymają też wsparcie od pracowników Wydziału Rozwoju i Współpracy oraz Wydziału Edukacji.
- Z niecierpliwością czekamy na nadejście wiosny. Mamy sporo terenów zielonych - powstający ogródek urozmaici tę przestrzeń. Mam nadzieję, że edukacja ogrodnicza sprawi radość naszym dzieciakom - zapewnia Krzysztof Zaik, dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 36.
Placówki, którym przyznano granty na założenie lub rozwój ogródków szkolnych:
- Szkoła Podstawowa nr 36
- Szkoła Podstawowa nr 4
- Szkoła Podstawowa nr 16 (w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6)
- Przedszkole nr 50
- Przedszkole nr 37
- Przedszkole nr 42
- Przedszkole nr 7
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3
- Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 11
- Zespół Szkół nr 6
Resiliency Gardens to społeczność wolontariuszy o różnych narodowościach i z różnych środowisk z siedzibą w Polsce. Jej celem jest pomoc polskim i ukraińskim szkołom, organizacjom pozarządowym, a także innym organizacjom działającym u podstaw w celu zwiększenia podaży lokalnie uprawianej żywności, aby zapewnić wyżywienie swoim beneficjentom. Seed Programs International (SPI) jest organizacją non-profit z siedzibą w USA, która wspiera programy na całym świecie. SPI dąży do tego, aby poprzez rolnictwo zwiększyć bezpieczeństwo żywnościowe, umocnić lokalne społeczności, a także kultywować zrównoważone źródła utrzymania.
Tak prezentują sie warzywa w istniejących już ogródkach przyszkolnych w Rybniku: