Rybnik.pl
Koronawirus

Koronawirus w Rybniku – aktualne informacje

Aktualne informacje dotyczące bieżącej sytuacji, związanej z zagrożeniem koronawirusem w Rybniku.

Od 20 marca br. do odwołania, w związku z rozprzestrzenianiem się na terenie Polski koronowirusa, w całym kraju wprowadzono stan epidemii (plik pdf). Wcześniej obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego.
 

Stopniowo znoszona jest część obowiązujących dotąd ograniczeń.  
Wciąż jednak należy stosować się do obowązujących zasad bezpieczeństwa.
Szczegóły: Wykaz aktualnie obowiązujących ograniczeń

Zasłanianie w przestrzeni publicznej ust i nosa
Usta i nos musisz zasłonić w przestrzeni otwartej, gdy nie masz możliwości zachowania 2 metrów odległości od innych, a także w przestrzeni zamkniętej – np. w sklepach, kośiołach czy w komunikacji zbiorowej.


Pamiętaj, jeżeli wracasz z zagranicy, obowiązuje Cię 14-dniowy okres kwarantanny! Jeśli podejrzewasz, że miałeś kontakt z osobą zarażoną koronowirusem i zaobserwowałeś u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem, to bezzwłocznie powiadom telefonicznie (!!!) stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłoś się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego. Nie zgłaszaj się osobiście do przychodni POZ ani szpitala!

Całodobowa infolinia w sprawach kwarantanny i zdrowia:
+ 48 222 500 115

Najważniejsze informacje o koronawirusie na stronie:  gov.pl/koronawirus

Koronawirus w Rybniku: 

 • 1052 przypadków (od początku epidemii)
 • 291 osoby na kwarantannie domowej (decyzją administracyjną)
 • 390 osób pod nadzorem epidemiologicznym
 • 18 osób hospitalizowanych
 • 763 osób wyzdrowiało
 • 11 osób zmarło
  Dane z: Sanepid


Osoby z Rybnika poddane kwarantannie, które będą potrzebowały wsparcia w zaopatrzeniu w  jedzenie, leki czy zakupy, mogą liczyć na wsparcie Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku, który zostanie poinformowany o takiej potrzebie przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną.

 

Prosimy o przestrzeganie podstawowych zasad związanych z zapobieganiem zakażeniu:
Zobacz:  O czym trzeba pamietać

Piotr Kuczera, prezydent Rybnika:

- Na tym etapie ważne jest zachowanie spokoju. Kluczowe działania, które mogą zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii to roztropne zachowanie po powrocie z zagranicy - koniecznie trzeba zachować 14-dniową kwarantannę i monitorować swoje zdrowie, a w sytuacji, kiedy poczujemy się źle -  skontaktować się telefonicznie z SANEPID-em lub oddziałem zakaźnym. Jeżeli zostajemy objęci kwarantanną domową, to obowiązuje nas całkowity zakaz opuszczania domu. Nie można iść „tylko na chwilę” po bułki czy chleb. Na co dzień myjmy ręce mydłem, zachowujmy rozsądek, bądźmy refleksyjni  i stosujmy podstawowe zasady higieny, które są zalecane.


Koronawirus unieruchomił większość z nas w domach. Ta przymusowa izolacja wpływa niestety na naszą kondycję psychiczną. Wsparcie w tych trudnych dla nas chwilach można uzyskać telefonicznie. Gdzie dzwonić? Sprawdź: 
telefoniczne wsparcie dla rybniczan

 

ZMIANY W MIEŚCIE: 

Urząd Miasta Rybnika

 • Od 1 czerwca wracają normalne godziny urzędowania, ale wciąż z ograniczeniami dla klientów 
 • W trosce o zdrowie klientów i pracowników  w rybnickim magistracie wprowadzono ograniczenia kontaktów osobistych z pracownikami Urzędu Miasta.

 


Szkoły, przedszkola

 • Szczegółowe informacje na temat zasad funkcjonowania placówek edukacyjnych znaleźć można na stronach Ministerstwa Edukacji 
 • Od 25 maja w  miejskich placówkach oświatowych, z zachowaniem rygorów sanitarnych, będą się odbywały jedynie indywidualne zajęcia rewalidacyjne oraz konsultacje dla maturzystów i uczniów klas VIII.
 • Od 1 czerwca działają w Rybniku   żłobki, przedszkola i zajęcia opiekuńcze w klasach I-III w szkołach podstawowych.

Nowe terminy rekrutacji:

 

Kultura

 • Decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego, od 12 marca czasowo zamknięte zostały  instytucje kultury, filharmonie, opery, teatry, muzea, kina oraz szkoły, uczelnie wyższe i placówki szkolnictwa artystycznego. 
 • Od 6 maja (poniedziałek - piątek od 11:00 do17:00, sobota – nieczynne) działa Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku (filie pozostaną zamknięte). Obowiązuje wcześniejsze zamawianie książek! Przeczytaj więcej o nowych zasadach korzystania z biblioteki

Koronawirus odebrał nam możliwość uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych. Koncert czy spektakl możemy jednak z powodzeniem zobaczyć w domowym zaciszu, korzystając z bogatych zasobów internetu. Zobacz: Rybnicka kultura w sieci

 

Punkt Informacji Miejskiej halo!Rybnik

Od 16 czerwca punkt ponownie jest otwarty. Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego 572 299 206,  mailowego: halorybnik@gmail.com oraz przez Facebook codziennie od godz. 10:00 do 18:00.

 

Sport, rekreacja

 • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji zamknął (na czas od 12 marca do odwołania) następujące obiekty: pływalnia kryta Yntka wraz z salą gimnastyczną przy ul. Powstańców Śl., pływalnia kryta Akwarium w Boguszowicach wraz z halą sportową przy ul. Jastrzębskiej, CRiR Bushido w Rybniku przy ul. Floriańskiej (za wyjątkiem rehabilitacji indywidulanych), hala sportowa w Niedobczycach przy ul. Górnośląskiej, pawilon sportowy przy ul. Powstańców Śl.
 • Od 11 maja obiekty sportowe o charakterze otwartym (boiska) są dostępne. Na razie jednak tylko dla klubów sportowych.
 • Od 18 maja mogą być udostępniane sale i hale sportowe -  na razie tylko dla klubów.
 • Od 15 czerwca - stadion lekkoatletyczny i "Orlik" dostępny dla każdego
 • MOSiR sukcesywnie otwiera pływalnie i kąpieliska, ale wciąż obowiązują na niach obostrzenia
 • Od 1 lipca otwarte będzie kąpielisko "Ruda", ale z obowiązującymi ograniczeniami
 • Rybnicki MOSiR przygotował dla mieszkańców propozycję domowej aktywności – zdrowej alternatywy dla siedzenia przy serialach i popcornie: Rybnik wspiera fitness w domu

- Zamykamy wszystkie instytucje sportu i kultury. Nie odbędą się w tych miejscach imprezy spotkania warsztaty, treningi, to nie jest czas ferii i wakacji. Bądźmy roztropni i odpowiedzialni w swoich aktywnościach. Zachęcam do rozwagi i roztropności również prywatnych organizatorów rozmaitych wydarzeń, by wzięli pod uwagę bezpieczeństwo własne i uczestników i  zmienili terminy  planowanych imprez. Smutny przykład z Włoch pokazuje, że potrzeba nam większego zrozumienia jak działa zakażenie wirusem i jakie ma skutki, szczególnie dla osób starszych. Apeluję: bądźmy solidarni i odpowiedzialni! – podkreśla Piotr Kuczera prezydent miasta.  


Komunikacja miejska

 • W związku z wnioskiem wybranej grupy kierowców skierowanym do Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego  - sprzedaż biletów przez kierowców  została od 16 czerwca ponownie zawieszona. Zachęcamy do korzystania z płatności za przejazdy za pośrednictwem e - Karty, kart płatniczych lub dostępnych aplikacji zbiletem.pl, mPay, moBILET oraz GoPay.
 • Od 1 czerwca wydłużone zostały godziny obsługi w punkcie przy Placu Wolności. Od poniedziałku do piątku MPS czynny jest w godzinach od 7:30 do 17:00. 11:30 - 12:30 - przerwa na dezynfekcję i wykonanie czynności technicznych.
  Usługi realizowane w punkcie to: - możliwość zakupu lub doładowania e-karty, - uzyskanie informacji dotyczących godzin odjazdów autobusów, - przekazanie korespondencji, - złożenie reklamacji.
 • Limity miejsc a autobusach od 30 maja - 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu, przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
 • Punkt kasowy MPS na Placu Wolności czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:30 do 17:00. Między 11:30 a 12:30 - przerwa na dezynfekcję i wykonanie czynności technicznych.
 • Więcej na stronie Zarządu Transportu Zbiorowego  Zobacz też  Aktualne rozkłady jazdy
 • Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku zwraca uwagę swoim przewoźnikom na czyszczenie tych powierzchni, z którymi stykają się pasażerowie i kierowcy czyli: poręcze, kasowniki, przyciski do otwierania drzwi.
 • Pamiętajcie o obowiązku zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych - przy pomocy części odzieży, maski albo maseczki. Dotyczy to także podróży w środkach transportu publicznego.

 

Place zabaw, siłownie plenerowe, rowery miejskie

 • Od 6 czerwca otwarte są place zabaw oraz siłownie na wolnym powietrzu.
 • Od 6 maja można już korzystać z rowerów miejskich. Sprawdź jak robić to bezpiecznie. 
 • Od 20 kwietnia nie obowiązuje już zakaz wchodzenia do lasów i parków miejskich.

 

Parkingi miejskieTargowisko miejskie

14 kwietnia, otwarte zostało ponownie targowisko przy ulicy Hallera. Możliwy jest też już handel na stoiskach targowych na targowiskach na osiedlu Nowiny i w dzielnicy Boguszowice. Zarówno handlujący, jak i klienci zobowiązani są jednak do przestrzegania regulacji w zakresie zachowania bezpieczeństwa.

Przeczytaj więcej o zasadach bezpiecznych zakupów na targowisku

 

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej

ZGM zaleca załatwianie wszelkich możliwych spraw nie wymagających osobistej wizyty w placówkach ZGM:

 • telefonicznie:  32 422 60 36, 32 429 48 60 , ADM 1 - 32 42 43 881, ADM 2 - 32 42 20 221
 • drogą elektroniczną na adres e-mail: zgm@zgm.rybnik.pl

 

Punkt konsultacyjny Czyste Powietrze przy ul. Rudzkiej

Od 1 czerwca punkt wraca do pracy w swojej siedzibie. Można już umawiać się na wizyty za pomocą formularza na stronie bądź telefonicznie. Zalecamy jednak nadal umówienie się na wizytę zdalną. Szczegóły na stronie punktu

Pomoc w czasie kwarantanny. Wsparcie dla seniorów.

Osoby z Rybnika poddane kwarantannie, które będą potrzebowały wsparcia w zaopatrzeniu w jedzenie, leki czy zakupy, mogą liczyć na pomoc Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku - więcej o wsparciu dla seniorów 
Numer telefonu dla seniorów: 517 824 097

  W związku z zagrożeniem epidemicznym, dyżury Rybnickiej Rady Seniorów oraz wydawanie Kart Seniora zostały wstrzymane do odwołania.

   

  Cmentarze komunalne

  Rybnickie cmentarze komunalne od 20 kwietnia zostały ponownie otwarte dla osób odwiedzających groby.

  Nadal obowiązują jednak ograniczenia ilości osób uczestniczących w pogrzebach. W pogrzebie w kaplicy cmentarnej przy ul. Rudzkiej uczestniczyć może 7 osób oraz ksiądz, w kaplicy w Rybniku Boguszowicach Starych ul. Zadumy -  4 osoby oraz ksiądz. Uczestników pogrzebu obowiązują środki ochrony osobistej tzn. maseczka oraz rękawice jednorazowe.

   

  Placówki opiekuńcze i wsparcia dziennego

  Zawieszenie działalności na czas zamknięcia placówek oświatowych:

  • Ośrodka Leczniczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo i Umysłowo im. Jana Pawła II,
  • Centrum Rekreacji i Rehabilitacji „Bushido”,
  • Środowiskowego Domu Samopomocy „Cogito Noster”,
  • Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Karłowicza 48,
  • warsztatów terapii zajęciowej,
  • placówek wsparcia dziennego.
    

  Zalecenia dla NGO

  Zaleca się na czas zamknięcia placówek oświatowych rozważenie zawieszenia zajęć oraz ograniczenie innych przedsięwzięć realizowanych w ramach działalności statutowej, w tym zleconych do realizacji przez Miasto Rybnik. W przypadku podjęcia decyzji o zachowaniu ciągłości realizowanych zadań, zalecam wprowadzenie szczególnych środków ostrożności a także prewencyjnych, w celu zminimalizowania czynników sprzyjających zarażeniem koronawirusem.
   

  Powiatowy Urząd Pracy 

  PUP prosi o powstrzymanie się od osobistych wizyt w Urzędzie, chyba że jest to absolutnie konieczne. Kontakt telefoniczny: 32 4221623, 32 4226095 lub drogą elektroniczną poprzez stronę www.praca.gov.pl. Można również kontaktować się za pośrednictwem e-maila: kancelaria@rybnik.praca.gov.pl. Dane kontaktowe PUP na stronach: www.rybnik.praca.gov.pl lub www.pup-rybnik.bip.gov.pl. Rejestracja tylko drogą elektroniczną przez stronę: www.praca.gov.pl

  Powiatowy Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności 

  • Składanie wniosków o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności oraz legitymacji osoby niepełnosprawnej możliwe jest wyłącznie za pośrednictwem poczty lub do skrzynki podawczej w siedzibie Zespołu.
  • Osobiste składanie wniosków o wydanie karty parkingowej i jej odbiór w siedzibie Zespołu – wyłącznie po wcześniejszym, telefonicznym ustaleniu daty i godziny. 
  • Informację telefoniczną w zakresie:
   - składania wniosków o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności, legitymacji osoby niepełnosprawnej i pomoc w ich wypełnianiu 
   - umówienia się w sprawie terminu złożenia wniosku o kartę parkingową, odbioru karty parkingowej czy odbioru legitymacji osoby niepełnosprawnej
   można uzyskać w godzinach od 8:00 do 14:00 pod numerami telefonu:  517 219 410  i 733 440 133 
  • Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 26 marca 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (Dz.U. z 2020 poz.534) z przyczyn związanych ze zwalczaniem zakażenia, zapobieganiem rozprzestrzenianiu się, profilaktyką oraz zwalczaniem skutków choroby zakaźnej wywołanej wirusem SARS-CoV-2, w przypadku gdy lekarz przewodniczący składu orzekającego uzna dołączoną do wniosku dokumentację medyczną za wystarczającą do wydania oceny, skład orzekający może rozpoznać sprawę i wydać orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności bez uczestnictwa w posiedzeniu składu orzekającego osoby zainteresowanej lub dziecka i jego przedstawiciela ustawowego. O terminie posiedzenia składu orzekającego osoby zostają informowane telefonicznie, a w przypadku braku kontaktu telefonicznego - listownie.
  • Nadal wszystkie posiedzenia składów orzekających odbywają się bez uczestnictwa osoby orzekanej.

  Szczegóły na stronie internetowej placówki


  Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii 

  Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Psychoterapii w Rybniku zapewnia całodobowe wsparcie psychologiczne poprzez kontakt telefoniczny – bezpośrednio do ośrodka lub na telefon zaufania. Dyżury w Ośrodku są pełnione całodobowo przez 7 dni w tygodniu.

  Telefony do ośrodka:

  • 32 42 25 639
  • 32 42 23 599
  • 32 42 33 555 – telefon zaufania
    

  Środowiskowy Dom Samopomocy “Cogito Noster”

  Środowiskowy Dom Samopomocy “Cogito Noster” udziela wsparcia psychologicznego telefonicznie. Osoby, które pozostają w izolacji, a potrzebują a potrzebują wsparcia psychologicznego, mogą uzyskać taką pomoc dzwoniąc do Zespołu Psychiatrii Środowiskowej pod numery telefonów:

  • 783 804 526
  • 533 383 881
  • 695 044 589

  od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16. Zespół Terapeutyczno-Rehabilitacyjny obejmuje indywidualnym wsparciem podopiecznych ośrodka poprzez kontakt telefoniczny i komunikator Messenger.

   

  Ośrodek Pomocy Społecznej

  • Wizyty w Ośrodku Pomocy Społecznej w Rybniku, w tym w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Sekcji Dodatków Mieszkaniowych,  możliwe jedynie po wcześniejszym umówieniu telefonicznym.

   Ośrodek Pomocy Społecznej –  32 42 111 21
   Dział Świadczeń Rodzinnych 32 43 29 800
   Sekcja Dodatków Mieszkaniowych 32 42 37 195
  • Numer telefonu dla seniorów 517 824 097

  Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku uruchamia telefon dla osób starszych i samotnych , które potrzebują pomocy w załatwieniu podstawowych spraw takich jak zakupy czy kupienie leków. Pod tym numerem telefonu będzie można uzyskać podstawowe informacje dotyczące wirusa.

  • Dodatkowy nr telefonu 535 372 574 
   Dodatkowy numer telefonu -  535 372 574 czynny codziennie od 7.30 do 19.00 w celu udzielania informacji osobom, które potrzebują pomocy w związku z rozpowszechnianiem się koronawirusa.
  • Wnioski na Kartę Dużej Rodziny przyjmowane są wyłącznie za pośrednictwem portalu informacyjno-usługowego EMPATIA  Bary, puby, restauracje, kluby 

  Od 18 maja ponownie otwarte zostają bary, kawiarnie czy restauracje - gość będzie mógł zjeść posiłek zarówno na sali, w środku, jak i w ogródku restauracyjnym. Więcej: Odmrażamy gastronomię

   

  Zwierzęta domowe

  Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że nie ma dowodów na to, że zwierzęta w tym te domowe, jak psy lub koty, mogą zostać zarażone koronawirusem. Miasto Rybnik  działa profilaktycznie w tym zakresie, dlatego uruchamia telefon kontaktowy dla mieszkańców Rybnika, którzy mają pytania dotyczące zwierząt w czasie epidemii. Nr telefonu: 722 299 201 (czynny w godzinach pracy rybnickiego magistratu)
  Więcej: Zwierzęta nie zarażają koronawirusem

   

  Prosimy o przestrzeganie podstawowych zasad związanych z zapobieganiem zakażeniu:
  Zobacz:  O czym trzeba pamietać

  Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 SPZOZ w Rybniku jest zabezpieczony w wystarczającą ilość środków indywidualnej ochrony, środków dezynfekujących i testów do wykrywania osób zakażonych koronawirusem - treść oświadczenia

  Udostępnij: