ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
ChwałowiceKultura

Krawiec Niteczka

Do Rybnika po raz pierwszy zawita Teatr Lalka z Warszawy ze swoim spektaklem „Krawiec Niteczka”. Spektakl, wpisujący się w program Teatr Polska, będzie można zobaczyć na scenicznych deskach domów kultury Chwałowice i Boguszowice.

Przedstawienie powstało na podstawie baśni Kornela Makuszyńskiego „O tym jak krawiec, Pan Niteczka został królem” ze zbioru „Bardzo dziwne bajki”. 

Zwiastun spektaklu: 

KRAWIEC NITECZKA- trailer


On 'Play' external media is loaded and YouTube sends you some cookies!


Akcja przedstawienia rozpięta została pomiędzy pracownią krawiecką a… niebem. Droga, jaką odbywa tytułowy bohater, pełna jest przygód i niebezpieczeństw. W lalkowym przedstawieniu przyjaźń zostanie wystawiona na niejedną próbę, a serce nie raz zabije mocniej ze strachu albo z miłości.

Przedstawienie jest śpiewogrą, do której słowa piosenek napisał Jarosław Kilian, a muzykę skomponował Grzegorz Turnau. Była to już czternasta wspólna realizacja tych twórców. Dla dzieci zrealizowali m.in.: „Przygody Sindbada Żeglarza”, „Czarnoksiężnika z Krainy Oz”, „Pinokia”, „Podróże Guliwera i Krzesiwo”.

Premiera spektaklu „Krawiec Niteczka” miała miejsce 20 stycznia 2018 r. W tytułowej roli występuje Grzegorz Feluś, a w obsadzie zobaczymy: Anetę Jucejko-Pałęcką, Agnieszke Mazurek, Tomasza Mazurka, Andrzeja Perzynę, Olgę Ryl-Krystianowską.

Adaptacja, teksty piosenek, reżyseria i lalki - Jarosław Kilian
Muzyka - Grzegorz Turnau
Aranżacja - Paweł Piątek
Scenografia - Magdalena Gajewska
Przygotowanie wokalne - Aldona Krasucka
Asystent reżysera - Aneta Harasimczuk
Skrzypce - Bartosz Blachura
Autor plakatu - Piotr Młodożeniec.

Reżyser o spektaklu:

Poetycka opowieść Makuszyńskiego o krawcu z miasteczka Tajdarajda należy do klasyki polskiej baśni. Nie jest tylko opowieścią o sprytnym rzemieślniku, który dzielnie stawia czoła przeciwnościom losu.  Krawiec Niteczka jest  przede wszystkim opowieścią drogi. Bohater naszego przedstawienia, uszyty zręcznie z gałganków przez krawca Józefa, wyrusza z pracowni krawieckiej w podróż. W wędrówce towarzyszy mu Strach na wróble. Kornel Makuszyński z poczuciem humoru i potężną dozą swojskiego nadrealizmu prowadzi  krawca z Ziemi, przez Piekło aż do Nieba. Bajki autora Koziołka Matołka od stu już prawie lat kształtują wyobraźnię i poczucie humoru Polaków. Z dziecięcą radością i zaciekawieniem wracamy do tych tekstów i chcemy zainteresować nimi kolejne pokolenie. Lalkowe przedstawienie dedykujemy najmłodszym widzom, ale także ich rodzicom i dziadkom. Liczymy, że znów odnajdą w sobie dzieci - mówi Jarosław Kilian.

Spektakl w Rybniku zobaczyć będzie można dzięki programowi Teatr Polska, którego celem jest ułatwianie dostępu do oferty polskich teatrów. W ramach programu teatry, samorządowe instytucje kultury i organizacje pozarządowe otrzymują dofinansowanie prezentacji przedstawień w miejscowościach, w których nie ma teatru instytucjonalnego. Program jest organizowany od 2009 roku przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego  ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

X edycja programu rozpocznie się 1 września 2018 r. w Rybniku spektaklem "Krawiec Niteczka" w Domu Kultury Chwałowice (godz. 16.00). Ten sam spektakl powtórzony zostanie dzień później, 2 września w Domu Kultury Boguszowice (godz. 16.00).

Spektakl adresowany jest dla dzieci w wieku od 4 lat, trwa 65 min. Bilety: 10 zł/os. - w przedsprzedaży do 31 sierpnia 2018 r. i 15 zł/os. - w dniu imprezy, dostępne na dkchwalowice.pl oraz w kasie DK Chwałowice, tel. 32 4216222 w.39, dkchwalowice.kasa@gmail.com 

Reżyser: Jarosław Kilian - historyk sztuki i reżyser. Absolwent Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Stypendysta British Council i Departamentu Stanu USA. Odbył staż reżyserski u Petera Brooka w Wiedniu. Od 2016 roku dyrektor Teatru Lalka w Warszawie. Wywodzi się z rodziny od trzech pokoleń związanej z teatrem (ojciec Adam Kilian był scenografem). Profesor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wieloletni dziekan Wydziału Reżyserii AT. W latach 1999-2010 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Polskiego w Warszawie. Reżyseruje m.in. opery, widowiska plenerowe, spektakle dla dzieci i przede wszystkim europejską i polską klasykę teatralną - dzieła Słowackiego, Fredry, Moliera, Szekspira (m.in.: „Sen nocy letniej”, „Jak wam się podoba”, „Burzę”, „Opowieść zimową”). Ostatnio m.in. zrealizował: „Podróże Guliwera” wg. Swifta oraz „Męża i Żonę” Fredry w Teatrze Polskim w Warszawie, operę Stefaniego i Bogusławskiego „Krakowiacy i Górale” w Teatrze Wielkim Operze Narodowej i „Halkę” Moniuszki w Teatrze Wielkim w Łodzi. 

Autor muzyki: Grzegorz Turnau - kompozytor, piosenkarz i pianista, autor tekstów, aranżer. Gry na fortepianie uczył się w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Krakowie. Studiował filologię angielską na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2016 roku kierownik muzyczny Teatru Lalka. Przez 13 lat związany z Piwnicą pod Baranami. W 1991 roku ukazał się jego debiutancki album Naprawdę nie dzieje się nic. Od tego czasu wydał 16 solowych albumów i uczestniczył w kilkudziesięciu innych projektach fonograficznych. Komponuje muzykę dla filmu i teatru, m.in. od wielu lat współpracując z reżyserem Jarosławem Kilianem; jest też autorem większych form muzycznych. Laureat wielu nagród, m.in.: 9 Fryderyków, 2 Wiktorów, Grand Prix Festiwalu w Opolu. Otrzymał medal Gloria Artis i Złoty Krzyż Zasługi. W 2016 roku został laureatem Nagrody Miasta Krakowa w dziedzinie kultury i sztuki.

Scenografia: Magdalena Gajewska - absolwentka wydziału Architektury Wnętrz i Wzornictwa Przemysłowego poznańskiej ASP oraz Wydziału Scenografii ASP w Krakowie. Od 2006 roku scenograf Teatru Wybrzeże. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki, laureatka nagrody im. Teresy Roszkowskiej przyznawanej przez Polski Ośrodek Międzynarodowego Instytutu ITI. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt scenografii teatralnych. Ostatnio zrealizowała m.in. scenografię do spektakli: „Broniewski” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego, „Urodziny, czyli ceremonie żałobne w czas radosnego święta” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego, „Zakochany Szekspir” Marca Normana, „Toma Stopparda” w reżyserii Pawła Aignera.

Źródło: Materiały prasowe organizatorów 

Udostępnij:


Wszystkie aktualności