ScrollTop-ico
Kultura

Kulturalny czerwiec

Po wielu miesiącach ograniczeń w działalności instytucji kultury, czerwiec obfituje w różne wydarzenia. Szczegóły na plakatach w miejskich gablotach informacyjnych.

Rybnicki Festiwal Podróżników „Karawana”, 30. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych „Złota Lira” czy Festiwal Górnej Odry – to m.in. te wydarzenia zaplanowano w najbliższym czasie.                          

Rybnicki Festiwal Podróżników Karawana

Festiwal prezentuje sylwetki podróżników, różne sposoby podróżowania i poznawania świata, to festiwal przygody, inspiracji i budowania świadomości. Festiwalowi towarzyszą filmy, warsztaty i wystawy artystyczne o tematyce podróżniczej, kiermasze rękodzieła etnicznego i sprzętu turystyczno-sportowego.

Szczegółowe informacje na stronie Domu Kultury w Rybniku-Chwałowicach oraz na facebookowym profilu festiwalu.

Festiwal Górnej Odry

„Zapraszamy na pokład!” to hasło przewodnie Festiwalu. Podczas wydarzenia będą organizowane m.in. koncerty, zawody, warsztaty czy konkursy. Odkryj niezwykłą krainę, której sercem jest wpływająca do naszego kraju Odra. Obejmuje obszar położony nad jej dopływami – Rudą i Olzą oraz Pojezierzem Palowickim i Zalewem Rybnickim.  

Szczegółowe informacje na stronie Festiwalu Górnej Odry oraz na facebookowym profilu festiwalu.

30. Międzynarodowy Festiwal Orkiestr Dętych „Złota Lira” odbędzie się na rybnickim rynku między 11 a 13 czerwca. W programie występy orkiestr i prezentacje mażoretek.  Szczegóły na stronie festiwalu.

HOYM Bliżej Gwiazd

Wydarzenie odbędzie się 26 czerwca w godz. 14.00-23.00 na terenie Zabytkowej Kopalni „Ignacy” (ul. Ignacego Mościckiego 3). W programie: mobilne planetarium, tunel aerodynamiczny, wystawa meteorytów Kazimierza Mazurka „Przybysze z kosmosu”, warsztaty manualne dla dzieci, wieczorne obserwacje nieba przez teleskopy, wykład Grzegorza Przybyły, nauczyciela fizyki oraz członka Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz Damiana Jabłeki, wicedyrektora Planetarium Śląskiego.

Obowiązuje rejestracja: kontakt@kopalniaignacy.pl, tel. 32 432 74 99, ilość miejsc ograniczona.
Szczegółowe informacje na facebookowym profilu Zabytkowej Kopalni „Ignacy”

Warto również zwrócić uwagę na propozycję czerwcowych wystaw:

 • 1 czerwca – 31 sierpnia, Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku, Rynek 18           
  Etno by Beata Bojda

  Etno jest autorskim projektem makijażystki i projektantki Beaty Bojdy. Inspiracją do stworzenia cyklu portretów, których obecnie jest około trzy­dziestu, były tzw. „pająki” wykonane z papierowych kwiatów. Artystka konsekwentnie sięga po rękodzieło ludowe i wykorzystuje je w swoich pracach. Obok bibułkarstwa pokazuje piękno regionalnych haftów i koronek we współczesnej odsłonie. W swoim projekcie, który zrealizowała w ubiegłym roku dzięki stypendium Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Maska chroniąca polski folklor” właśnie te elementy posłużyły jej jako baza do stworzenia masek.
 • Od 1 czerwca, ul. Zamkowa 5
  Między Warszawą a Wersalem

  Na dwudziestu planszach przedstawiono gorący okres po I wojnie światowej na Górnym Śląsku – walka propagandowa, powstania śląskie, przygotowania do plebiscytu, wreszcie przejęcie części Górnego Śląska przez władze polskie.
 • Od 2 czerwca, Zabytkowa Kopalnia „Ignacy”, ul. Ignacego Mościckiego 3
  „O górnośląskim (i rybnickim) górnictwie – krótka opowieść”
  Miała premierę w gmachu Parlamentu Europejskiego w Strasburgu, teraz można ją oglądać w Zabytkowej Kopalni „Ignacy”. Wystawa przygotowana przez dr Bogdana Klocha oraz dr Dawida Kellera opowiada m.in. o  dziejach przemysłu wydobywczego na terenie Rybnickiego Okręgu Węglowego.
   
 • 7 czerwca – 31 sierpnia, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7 Jasnowidze
  Ekspozycja zawiera, obok 9 nagrodzonych i wyróżnionych przez jury konkursowe projektów, 40 najciekawszych prac tej edycji, nadesłanych z Australii, Czech, Estonii, Hongkongu, Kuby, Litwy, Polski, Rosji i Tajwanu. Prace prezentują pełen przekrój stylów, konwencji i gatunków książki ilustrowanej dla dzieci, tworząc bogatą i interesującą kolekcję. Ich autorzy wykazali się twórczym i niezależnym podejściem do ilustracji książkowej, pokazując swoją niezwykłą wrażliwość na potrzeby dziecięcych czytelników.
   
 • 1 – 30 czerwca, Filia nr 8 Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publ., ul. Reymonta 69
  Cztery żywioły

  Powietrze, Ogień, Ziemia i Woda stały się tematami-inspiracjami do wystawy. „Powstało 36 płócien, po 9 na każdy żywioł – taka była sugestia mojego promotora prof. Cieślika, za którą to sugestią chętnie poszłam, także i dlatego, że dziewiątka jest liczbą „wieńczącą”, zamykającą cykl, pod której wpływem dokonuje się podsumowań i bez żalu żegna się z tym, co już nie jest potrzebne w poszukiwaniu esencji” – mówi autorka Kornela Popek.
   
 • 1 czerwca – 16 lipca, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, ul. Szafranka 7 Ogrody niestrzeżone.Wystawa malarstwa Jadwigi Pietrek.
  Autorka o sobie: „Moją pasją jest malarstwo, ale traktuję je jako obszar zabawy z malarską materią, lubię tematyczne i techniczne wyzwania, odkrywanie nowych możliwości. Moje malarstwo to wyciszenie, przenoszenie tego, co piękne w otaczającym nas świecie,  połączenie z przyrodą,  dzielenie się emocjami”
   
 • 1 – 11 czerwca, Dom Kultury w Rybniku-Niewiadomiu, ul. Mościckiego 15
  Obrazem i wierszem.
  Wystawa ukazująca sylwetki poetów: C.K. Norwida, K.K. Baczyńskiego i T. Różewicza – ogłoszonych przez Sejm Patronami Roku 2021.

Uwaga! W związku z pandemią COVID-19 prosimy o uważne śledzenie komunikatów organizatorów wydarzeń kulturalnych!

Informacja o bieżących obostrzeniach związanych z organizacją wydarzeń

Udostępnij:


Wszystkie aktualności