ScrollTop-ico
Kultura

Kulturalny lipiec

Po wielu miesiącach ograniczeń w działalności instytucji kultury, czerwiec obfituje w różne wydarzenia. Szczegóły na plakatach w miejskich gablotach informacyjnych.

Przed nami Letnia Strefa Kultury  -  wakacyjny cykl wydarzeń kulturalnych gwarantujący wyjątkowe popołudnia i wieczory spędzone w doborowym towarzystwie. Miejsca, obejmujące Letnią Strefę Kultury leżą w sercu miasta. Charakteryzuje je duża przestrzeń, dzięki której uczestnicy będą mogli czuć się bezpiecznie i zachować zalecany dystans.
Program rozkłada się na cały okres wakacyjny. Na rybnickim rynku, w okolicach Bazyliki św. Antoniego Padewskiego, w strefie byłego kompleksu szpitalnego Juliusz oraz na Kampusie, będziesz mógł uczestniczyć m.in. w koncertach, warsztatach, animacjach czy widowiskach.

Dodatkowo zamknięta zostanie ul. Klasztorna – od bramy wjazdowej na teren "Urszulanek" do ul. 3 Maja. To miejsce zamieni się w zielony ogródek letni ze strefą gastronomiczną.

Zobacz szczegółowy harmonogram Letniej Strefy Kultury

Rybnickie instytucje kultury na czas wakacyjny zaplanowały dla najmłodszych rybniczan moc atrakcji, oto ich propozycje:

 

Dom Kultury w Chwałowicach

Dwa turnusy pięciodniowych półkolonii pod hasłem „Retro” i „W ogrodzie” dla dzieci w wieku od 7 do 15 lat. w terminach:

 • 16.08-20.08 - II turnus "Retro"
 • 23.08-27.08 - III turnus "W ogrodzie"

Półkolonie „Retro” to kreatywnewarsztaty - najmłodsi będą m.in. tworzyć filmy poklatkowe i bajkowekreacje. W programie przewidziany jest również teatr
w plenerze, gra terenowa, bajki i retro zabawyw ogrodzie.

Półkolonie „W Ogrodzie” to warsztaty ogrodnicze połączone z ekologiczną grą terenową oraz zajęciami z Eco Designu. Zajęcia odbywać się będą od godz. 9.00
do 15.00.

Szczegóły:dkchwalowice.pl

 

Dom Kultury w Boguszowicach

Seanse filmowe oraz oraz warsztaty wakacyjne „W poszukiwaniu skarbu” od 26 do 30 lipca w godz. Od 12.00 do 13.30. Dzieci w wieku od 6 do 12 lat odbędą podróż do Azji, gdzie poznają tamtejsze sztuki walki, odkryją indiańskie tropy na Dzikim Zachodzie w Ameryce Płn., zatańczą capoeirę w Ameryce Płd., poznają rytmy gorącej Afryki i sztuki zdobnicze Europy.

Szczegóły: dkboguszowice.pl

 

Powiatowa i Miejska Biblioteka w Rybniku, ul. Szafranka 7

Zajęcia literacko – plastyczne „To i owo na bajkowo”. Zajęcia będą się odbywać w każdą wakacyjną środę od godz. 16.00 do 17.00.

 

Powiatowa i Miejska Biblioteka w Rybniku Filia nr 4, ul. Za torem 3B

Zajęcia rozwojowe dla dzieci do 3 roku życia. Spotkania w plenerze 15 lipca i 19 sierpnia o godz. 10.30 rozpocznie głośne czytanie, po którym odbędą się zajęcia animacyjne z elementami sensoplastyki, biblio- i arteterapii. Zaplanowano również międzypokoleniowe rozgrywki gier planszowych 14 lipca i 18 sierpnia, godz. 10.30.

 

Powiatowa i Miejska Biblioteka w Rybniku Filia nr 18, ul. Orzepowicka 14B

W wakacyjne poniedziałki i czwartki odbędą się plenerowe zajęcia plastyczno-literackie „Bajkowy ogród malucha”. W programie przewidziano również dwa plenerowe przedstawienia w wykonaniu grupy Bajkowe Skarbki Śląska.

 • 5.07 „Przygody ciekawskiej królewny”,
 • 26.08 „Opowieść z zielonej doliny”.

Szczegóły: biblioteka.rybnik.pl

 

Teatr Ziemi Rybnickiej

W terminie od 20 do 22 lipca  (od godz. 9.00 do 12.00) na rybnickim Kampusie odbędzie się  plener malarski dla dzieci i młodzieży pt. „Malowanie z natury”. Młodzi rybniczanie będą mieli do dyspozycji profesjonalne sztalugi, blejtramy, farby i pędzle, a swoje prace będą tworzyć pod czujnym okiem Barbary Budki.

Szczegóły: teatrziemirybnickiej.pl

 

Motorockowisko:

To już VIII edycja Festiwalu Motorockowisko. W tym roku odbędzie się w Rybniku-Kamieniu na terenie MOSIR-u, nieopodal Ośrodka Przygotowań Sportowych Olimpia.
Impreza wystartuje w sobotę , 17 lipca o godz. 15:00. Z miejskiego parkingu przy ul. Hotelowej wyjedzie parada motocykli, samochodów terenowych oraz zabytkowych. Przejadą kilka kilometrów i dojadą do parkingu przy ul. Jodłowej.
Zainteresowani będą mogli wjechać na teren imprezy, parkując swoje maszyny w strefach dla samochodów lub motocykli. A później do wieczora będzie mocno muzycznie:
15:30 – Batna
16:30 – Blueset
18:30 – 4 Szmery
20:30 – Tabu

 

HOYM Industry FEST #5

31 lipca,  godz. 16.00 - Zabytkowa Kopalnia Ignacy, ul. ul. Mościckiego 3

Piąta edycja festiwalu sztuk industrialnych, który odbywa się na terenie Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku-Niewiadomiu. Wszystkie koncerty odbędą się w odnowionym budynku dawnej sprężarkowni, zapewniając słuchaczom doskonałe wrażenia akustyczne. Zaprezentują się projekty wykonujące szeroko pojętą muzykę elektroniczną oraz industrialną.

Wystąpią:

 • Düsseldorf (industrial - Katowice)
 • Bukowicz (cold wave - Rybnik)
 • Stealth (synthwave - Końskie)
 • 10th Floor, Sunset (electro / ambient / downtempo Sosnowiec)
 • Nothing Has Changed (electro / industrial / dub - Tarnowskie Góry)

Ponadto w programie:

 • Prelekcje - Gabriela Anna Kańtor oraz Urbex Chorzów,
 • Wystawa zdjęć industrialnych,
 • Strefa retro komputerów.
Udostępnij:


Wszystkie aktualności