ScrollTop-ico
Kultura

Letnia majówka!

Majówka latem? Czemu nie! Ostatni weekend wakacji w Rybniku zapowiada się gorąco! Przełożona z powodu pandemicznych obostrzeń majówka w tym roku będzie miała swoją sierpniową odsłonę.

Rybnicka majówka to impreza świetnie znana w regionie, słynąca z nieszablonowej muzyki, plejady gwiazd oraz dobrego jedzenia.

Tradycyjna majówka została przełożona ze względu na obowiązujące wiosną przepisy epidemiczne uniemożliwiające organizację imprez masowych. Wydarzenie odbędzie się więc 28 i 29 sierpnia na terenie rybnickiego kampusu, wieńcząc cykl atrakcji organizowanych w rybnickim śródmieściu pod hasłem Letnia Strefa Kultury.
 

Energetyczna sobota

W sobotę, 28 sierpnia o godzinie 17.00 wystąpi Dream Light. Zespół powstał w listopadzie 2019 roku. Tworzą go Mateusz Kluba i Martyna Pogorzelczyk. Grupa wykonuje muzykę elektroniczną z wokalem na żywo. Premiera ich debiutanckiego albumu pt. „Druga Strona” odbyła się w lutym 2020 roku. Od października 2020 roku publikują single zapowiadające nową płytę, której premiera jest zaplanowana na koniec 2021 roku. 

Kolejnym punktem programu (godz. 18.30) miał być zespołu Shyness! Niestety z przyczyn zdrowotnych na tegorocznej Letniej Majówce nie wystąpią dziewczyny z zespołu  Shyness! Zamiast girlsbandu na rybnickiej scenie Kampusu usłyszymy zwycięzcę najbardziej prestiżowych nagród muzycznych w Polsce - Fryderyka 2021za Bluesowy album roku „Dirty Sun” Roberta Cichego.
Robert Cichy, laureat Fryderyka 2021 i 2019 (albumy roku "blues") jest doceniany za nowoczesne podejście do gatunku, co słychać również podczas jego koncertów na żywo. Albumy i koncerty Cichego to podróż przez słowiański folk, amerykańskie prerie i zadymione nowoorleańskie kluby, z przedłużonym postojem w Nashville i częstymi wizytami na hiphopowych imprezach. Imprezie towarzyszyć będzie, wzorem lat ubiegłych, ogólnodostępna strefa food trucków.

Sobotnie wydarzenia zakończy (godz. 20.30) Baranovski, polski wokalista, kompozytor, songwriter, autor takich hitów jak „Czułe miejsca”, „Luźno” czy „Dym”. Artysta, znany m.in. z występów z grupą XXANAXX, na początku 2018 roku rozpoczął karierę solową, którą z powodzeniem można określić mianem jednej z najbardziej błyskotliwych w ostatnich latach.  Na swoim koncie ma nominacje do Fryderyków, gości na najważniejszych festiwalowych scenach w kraju, a jego klip do piosenki „Lubię być z nią” przekroczył 28 milionów wyświetleń.

 

Dynamiczna niedziela

Równie ciekawie zapowiada się niedziela, 29 sierpnia. O 17.00 zagra zespół Kroki, który tworzą: producent Szatt, wokalista Jaq Merner i basista Paweł Stachowiak. Inspiracje muzyczne czerpią z jazzu, soulu, indie rocka – do tego dochodzi eksperymentalna elektronika i charakterystyczny wokal. Sukces debiutancki zaowocował wieloma nominacjami do nagród, m.in. Fryderyków.

O 19.00 wystąpi Król, jeden z najbardziej utytułowanych muzyków i tekściarzy młodego pokolenia.

Błażej Król to artysta, który od lat sumiennie toruje sobie drogę z niezależnego światka na sceny największych festiwali i łamy opiniotwórczej prasy muzycznej – wskazuje Julia Wójcik, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Rybnika. 

Na finał (godz. 20.45): Karaś/Rogucki – dwa przodujące nazwiska na polskiej scenie alternatywnej, które postanowiły połączyć swoje zupełnie odmienne muzycznie światy i stworzyć wspólny projekt.

 

Szczepmy się na zdrowie!

W ramach wydarzenia, w niedzielę, 29 sierpnia, między 11.00 a 20.00 zaplanowano też Dzień Promocji Zdrowia.

Będzie można przede wszystkim zaszczepić się przeciw Covid-19. Na kampusie przy ul. Rudzkiej (budynek C) od 10.00 do 18.00 czynny będzie Powszechny Punkt Szczepień, w którym dostępny będzie m.in. preparat jednodawkowy. Pierwszych 300 osób, które się zaszczepią, otrzyma witaminy na zdrowie!

Dzień Promocji Zdrowia to także konsultacje fizjoterapeutyczne, psychologiczne i dietetyczne. Będzie można także wykonać spirometrię wraz z zabiegiem głębokiej stymulacji elektromagnetycznej. A do tego pomiar ciśnienia tętniczego, glukozy i saturacji, badania funkcjonalne wad postawy oraz badanie przesiewowe w kierunku zaćmy oka (zapisy tylko  na badania zaćmy pod nr tel.:  42 307 02 22).

Dla uczestników wydarzenia dostępny będzie też punkt konsultacyjno-edukacyjny, który wspólnie obsługiwać będą pracownicy Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Rybniku, Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Policji.
 

Gastronomia z całego świata

Wydarzenie to także 2 dni z food truckami z różnorodną ofertą gastronomiczną z całego świata. Festiwal Food Fest  czynny będzie od 12.00 do 22.00, stanowiska ustawione będą poza terenem imprezy masowej - dostęp  zgodnie z reżimami  sanitarnymi dla gastronomii!
 

Obostrzenia

Impreza organizowana jest zgodnie z aktualnymi wytycznymi dla organizatorów imprez kulturalnych i rozrywkowych w trakcie epidemii wirusa SARS-CoV-2 w Polsce.  W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników udostępnionych zostanie maksymalnie 250 miejsc stojących dla osób niezaszczepionych, które muszą zachować wymagany odstęp 1,5 m między widzami. Osoby zaszczepione, które okażą zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 nie będą wliczane w ww. limit osób. Uczestnik ma obowiązek samodzielnego wyposażenia się w materiały ochrony osobistej, zdezynfekować dłonie przed wejściem na teren imprezy oraz nosić maseczkę. .

Bezpłatne wejściówki do strefy koncertowej (wydzielony teren przed sceną) dla osób niezaszczepionych, uprawniające do wejścia 28 i 29 sierpnia br. można odbierać w kasie Teatru Ziemi Rybnickiej, od wtorku, 24 sierpnia do piątku 27 sierpnia w godzinach od 12.00 do 18.00. Liczba wejściówek wynosi 250 sztuk na każdy dzień.

Osoby zaszczepione nie wliczają się do limitu osób obowiązujących na tego typu imprezach. Należy jednak być przygotowywanym na okazanie zaświadczenia (w wersji papierowej lub mobilnej) o zaszczepieniu przeciw COVID-19

Ze względów bezpieczeństwa nie wolno wnosić do strefy koncertowej żadnych ostrych, ciężkich, twardych, szklanych, metalowych i innych przedmiotów stwarzających niebezpieczeństwo dla innych uczestników.

W związku z możliwymi opadami atmosferycznymi w dniach organizacji Letniej Majówki, zabierzcie peleryny i parasole, ale tylko takie bez ostrych zakończeń (składane). 

Szczegółowe informacje w regulaminie imprezy masowej (PDF, 228 KB), o którego przestrzeganie prosimy.

Program:

  • 28 sierpnia, sobota:

16.00 Otwarcie bramek
17.00 Dream Light
18.30 Robert Cichy
20.30 Baranovski
Ponadto:
12.00 – 22.00 Festiwal food trucków Food Fest

  • 29 sierpnia, niedziela:

16.00 Otwarcie bramek
17.00 Kroki
19.00 Król
20.45Karaś/Rogucki
Ponadto:
10.00 – 18.00 Punkt Szczepień
11.00 – 20.00  Dzień Promocji Zdrowia i Szczepień (PDF, 744 KB)
12.00 – 22.00 Festiwal food trucków Food Fest

Udostępnij:


Wszystkie aktualności