ScrollTop-ico
Wydarzenia

Lidia Grychtołówna na rybnickim muralu

Wizerunek niezwykłej pianistki Lidii Grychtołówny uwieczniony został na muralu w Rybniku w ramach akcji Kobiety na mury, organizowanej przez "Wysokie Obcasy".

Podobizna pianistki wkomponowana w symbolicznie klawisze fortepianu ozdobiła podwójną ścianę kamienicy przy ul. Hallera 9 (tuż przy wejściu na targowisko miejskie). Autorką projektu jest znana polska malarka i ilustratorka - Marta Frej. Mural wykonała agencja NIETAK – Malowanie Artystyczne.

Urodzona w Rybniku prof. Lidia Grychtołówna to wybitna pianistka i pedagog, zdobywająca laury na prestiżowych międzynarodowych konkursach muzycznych. Artystka koncertuje w najważniejszych salach i z najlepszymi orkiestrami na całym świecie. Przez wiele lat zasiadała w jury Konkursu Chopinowskiego. W 2017 roku otrzymała tytuł Honorowego Obywatela Miasta Rybnika.

„Wysokie Obcasy" postanowiły stworzyć niezwykły szlak murali portretujących wyjątkowe kobiety, które zmieniły historię regionu, Polski, a nawet świata. Ścienne malowidła pojawiają się w różnych miastach Polski, z którymi ich bohaterki były związane. W zeszłym roku powstały murale w trzech miastach: Katowicach z podobizną Jolanty Wadowskiej-Król, Wrocławiu z wizerunkiem Wandy Rutkiewicz oraz Warszawie z podobizną Kory.

Motywem przewodnim całej akcji Kobiety na mury jest hasło "Wysokich Obcasów"  Kobiety wiedzą, co robią, które pojawia się na wszystkich muralach.

Symboliczne odsłonięcie muralu odbyło się 25 kwietnia, z udziałem bohaterki malowidła -prof. Lidii Grychtołowny, autorki projektu Marty Frej , prezydenta Rybnika Piotra Kuczery, a także  redaktor naczelnej „Wysokich Obcasów” Aleksandry Klich-Siewiorek oraz dyrektor marketingu magazynów „Gazety Wyborczej” Moniki Summer-Brason.

- Panie Profesor, debiutując w wieku 4 lat już była geniuszem pianistycznym i już wiedziała co chce w życiu robi. Gdy dwa lat później miała pójść do szkoły powiedziała, że wolałby najpierw wyjść za mąż, bo mąż odrabiałby za nią lekcje, a ona mogłaby się oddać temu co kocha najbardziej czyli grze na pianinie. To zdecydowanie kobieta, która wie co robi – opowiadała Aleksandra Klich-Siewiorek, redaktor naczelna „Wysokich Obcasów”.  - Pani profesor jest najwybitniejszą polską chopinistką. Mówi się o niej, że gdyby Chopin żył, grałby jak ona dodała A. Klich.

- Honorowa obywatelka miasta powinna mieć honorowe miejsce i myślę, że pani Lidia to miejsce ma przede wszystkim w naszych sercach -  mówił prezydent Rybnika Piotr Kuczera. – Rybniczanie wyrażali swoją dumę w wielu momentach, widząc Panią Profesor za klawiaturą fortepianu, w jury Konkursu Chopinowskiego czy na wielu prestiżowych uczelniach muzycznych, jako tę osobę, która zawsze przyznawała się do Rybnika. To jest bezcenne i za to z całego serca dziękuję.

- Akcja Kobiety na mury jest piękna, mądra i przede wszystkim bardzo potrzebna – przekonywała autorka projektu muralu, Marta Frej. – Takie murale są niezwykle ważne również dla lokalnej społeczności. Bardzo się cieszę, że mieszkańcy i mieszkanki Rybnika wybrali na swoją bohaterkę tak niezwykłą artystkę jak pani profesor.

- Rybnik był jest i zawsze będzie najgłębiej w moim sercu. Jako, że na muralu jestem przedstawiona w ciemnych okularach, mam nadzieję, że  dzięki temu Rybnik będzie miał wiele słonecznych dni – podsumowała wydarzenie jego główna bohaterka, prof. Lidia Grychtołówna.

Niezwykła akcja będzie kontynuowana w Rybniku w kolejnych miesiącach. Już na przełomie maja i czerwca br. planowane jest odsłonięcie kolejnego murala z wizerunkiem położnej Anny Kozub, popularnie nazywanej Kozubką, Herbamą - autorstwa Mony Tusz.

 Miasto Rybnik jest partnerem akcji „Wysokich Obcasów” w Rybniku.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności