ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Kultura

Maj, bzy, Rybnik i Ty!

Energetyczne koncerty, wydarzenia sportowo-rekreacyjne, chwila historycznej refleksji – Rybnik zaprasza na kolejną edycję miejskiej majówki, gwarantując rozrywkę na wysokim poziomie.

Tegoroczny kalendarz pozwala na organizację wydarzeń spod znaku majówki na przestrzeni aż pięciu dni. A jest co świętować – tradycyjnie pierwsze dni maja to czas świąt: pracy, flagi, Konstytucji 3 Maja. W tym roku okazją do uczczenia jest także „pełnoletniość” polskiej obecności w strukturach Unii Europejskiej. Gdy dodamy do tego poprzedzający święta weekend – tworzy się idealny czas na organizację kilkudniowego święta muzyki i rozrywki. Główną areną wydarzenia będę tereny rybnickiego kampusu, w programie zaś przede wszystkim energetyczna muzyka z różnych obszarów. Wstęp na wydarzenia bezpłatny.

W ostatnich dwóch latach pandemiczne obostrzenia zaburzyły rytm majowego świętowania. W 2020 roku majówka nie odbyła się, rok temu świętowaliśmy… w sierpniu. Tym razem majówka o czasie, z szeregiem atrakcji. Jestem przekonany, że ta świetnie przygotowana pod względem programowym impreza potwierdzi pozycję Rybnika jako wiodącego w regionie ośrodka kulturalnego – mówi prezydentRybnika Piotr Kuczera.   

29 kwietnia
Daria, Miętha oraz Kacper HTA i zespół Fonos

Świętowanie rozpoczną dwa koncertowe dni z udziałem gwiazd sceny popowej, hiphopowej i alternatywnej. Dzięki artystom pochodzącym z regionu, w tym z Rybnika, nie zabraknie akcentów lokalnych. W piątek, 29 kwietnia, na kampusie wystąpią: Daria, Miętha oraz Kacper HTA i zespół Fonos. Daria to pochodząca z Mikołowa piosenkarka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka muzyczna mająca za sobą kilkuletnią edukację muzyczną w Londynie. Znana jest m.in. z udziału w telewizyjnym talent show, startu w krajowym finale eliminacji do Eurowizji 2022 r. (2 miejsce), a przede wszystkim z przebojów znajdujących się na szczytach polskich list przebojów (w tym wydany w październiku 2021 r. singiel Paranoia).

Miętha to  jedna z najciekawszych propozycji w polskim hip-hopie. Wychodzący chętnie poza ramy gatunkowe duet tworzą raper Skip oraz producent AWGS. Na swoim koncie mają trzy albumy, w których gościnnie występują gwiazdy polskiej sceny muzycznej. W serwisach streamingowych Miętha osiąga milionowe odtworzenia, w Rybniku zespół na pewno zaprezentuje pełną skalą swoich możliwości. Kacper HTA to pochodzący z Rybnika i znany w całej Polsce raper, który od momentu swojego debiutu w 2012 roku sukcesywnie podąża drogą muzycznego rozwoju. Współpracujący ze znanymi artystami i producentami muzycznymi  raper osiągnął spory sukces komercyjny, a w ostatnim czasie głośno o nim m.in. za sprawą filmu Krime Story. Love Story, w którym usłyszeć można muzykę Kacpra. Na rybnickiej scenie Kacper HTA wystąpi solo oraz z zespołem Fonos, z którym stworzyli bardzo dobrze odebrany projekt Mantra.

30 kwietnia
Myslowitz, Mrozu oraz Ørganek

Prawdziwa muzyczna uczta czeka w sobotę, 30 kwietnia. Tego dnia na kampusowej scenie wystąpią: MyslovitzMrozu oraz Ørganek. (Zapowiadany wcześniej koncert Sorry Boys został odwołany z powodu choroby członka zespołu).
Mrozu – artysta o jednym z najbardziej charakterystycznych głosów na polskiej scenie muzycznej – już występował w Rybniku, w Tetrze Ziemi Rybnickiej. Tym razem twórca hitów „Aura”, „Szerokie wody” czy „Napad”będzie mógł zaprezentować pełnię swoich możliwości na plenerowym koncercie.

Ørganek – polski zespół muzyczny wykonujący rock alternatywny założony przez Tomasza Organka – pojawi się w Rybniku w ramach trasy „Na razie stoję, na razie patrzę”. To dynamiczne, przebojowe i bezkompromisowe show z nową muzyką na nowe czasy. Całość cechuje różnorodność stylistyczna (ze zwrotem w kierunku do post punka oraz muzyki elektronicznej) oraz treściowa – teksty o relacjach międzyludzkich wzbogacone wątkami publicystycznymi.


1 maja
Majowe Granie i Rynek Basket

W niedzielę, 1 maja, Rybnik będzie świętować „pełnoletniość” polskiej obecności w Unii Europejskiej.

Rybnik od lat podkreśla związek z europejską wspólnotą duchową poprzez tolerancję dla ludzi, narodów, kultury, wyznań i religii. Jednocześnie miasto wykorzystuje też obecność Polski w Unii Europejskiej, pozyskując środki finansowe.  Miliony z unijnych funduszy spowodowały, że miasto rozwinęło się inwestycyjnie i wypiękniało. Ta majówkowa zabawa na europejskim poziomie, w pięknym mieście, ma nam przypominać o tym, jak to się stało, że jesteśmy tu, gdzie jesteśmy – tłumaczy Wojciech Świerkosz, zastępca prezydenta Rybnika odpowiedzialny m.in. za kulturę w mieście.

W programie świętowania na rybnickim kampusie Koncert Piosenki Europejskiej pn. „Majowe granie”. Wystąpi młodzież z prowadzonego przez Jarosława Hanika studia wokalnego przy Domu Kultury Chwałowice. Będzie to swoisty przegląd laureatów Festiwalu Piosenki Europejskiej, który od lat odbywa się w Chwałowicach. Zabrzmią znane utwory w różnych językach Unii Europejskiej. Z kolei z francuską interpretacją polskich piosenek wystąpi mieszkający w Krakowie artysta z Francji znany jako Francois. Na finał koncert OZD czyli solowy projekt muzyczny wywodzącego się z Rybnika muzyka, kompozytora i producenta Łukasza Drozda. OZD to bardzo dobra muzyka elektroniczna grana na żywo. Usłyszymy chillautowe kawałki w języku angielskim, z muzyką „zahaczającą” o takie gatunki, jak house, dance, funky, drums&Bass –  wszystko zaś w lekko popowej oprawie i doskonałym brzmieniu. 

1 maja rybnicki rynek stanie się także areną zmagań koszykarzy. Wszystko za sprawą kolejnej edycji Rynek Basket, imprezy która wraca po przerwie spowodowanej m.in. pandemicznymi obostrzeniami.

2 maja
zespoły rybnickie

2 maja zarezerwowany jest dla zespołów rybnickich. To odpowiedź na liczne prośby  lokalnego środowiska muzycznego o możliwość zaprezentowania swojej twórczości na forum miasta.

Na kampusowej scenie, w ramach koncertu „Teraz muzyka”, przy pełnym oświetleniu i nagłośnieniu, będą mogły zaprezentować się rybnickie formacje mające na swoim koncie nagrane płyty. Będzie to swego rodzaju przegląd zespołów w celu promocji kultury lokalnej. Wystąpią: San Giuseppe Gangsta, Vinifera, M2R, Fuzja i White Deer – zapowiada Julia Wójcik, Naczelnik Wydziału Kultury rybnickiego magistratu.


3 maja
Krzesimir Dębski - Gala Jubileuszowa z okazji 50-lecia pracy twórczej

Na finał rybnickiej majówki prawdziwa wisienka na torcie – koncert Krzesimir Dębski zaprasza – Gala Jubileuszowa z okazji 50-lecia pracy twórczej. Plenerowy występ tego znakomitego kompozytora m.in. muzyki współczesnej i filmowej, skrzypka jazzowego i dyrygenta z udziałem solistów i par tanecznych, z całą pewnością będzie fenomenalnym widowiskiem.

Wystąpią: Milena Lange – sopran, Adam Sobierajski – tenor, Adam Szerszeń – baryton, Weronika Sura – akordeon, Warsaw Impressione Ballet Karolina Zwierz & Oktawian Kopczyński, Warsaw Impressione Orchestra, Krzesimir Dębski – dyrygent. Koncert poprowadzi wybitna polska aktorka - Laura Łącz.

Tego dnia tradycyjnie odbędą się też okolicznościowe uroczystości upamiętniające Święto Konstytucji 3 Maja – nie zabraknie mszy świętej w intencji Ojczyzny, przemarszu na rynek i apelu w sercu miasta.


29 kwietnia - 3 maja
Zlot Foodtrucków

Na rybnickiej majówce wrażeniom artystycznym dla duszy towarzyszyć będzie możliwość zaspokojenia kulinarnych potrzeb ciała – wszystko za sprawą Festiwalu Foodtrucków, który zaplanowany jest od 29 kwietnia do 3 maja.
 


Program Rybnickiej Majówki – „Maj, bzy, Rybnik i Ty”:
 

29 kwietnia (piątek)/rybnicki kampus

 • godz.18.00 Daria
 • godz.19.30 Miętha
 • godz.21.00 Kacper HTA i zespół Fonos 

30 kwietnia (sobota)/rybnicki kampus

 • godz.18.00 Myslowitz 
 • godz.19.30 Mrozu
 • godz.21.00 Ørganek

1 maja (niedziela)/rybnicki kampus

Koncert Piosenki Europejskiej pn. „Majowe granie”

 • godz. 17.00 – wystąpi młodzież ze studia wokalnego przy Domu Kultury Chwałowice prowadzonego przez Jarosława Hanika
 • godz. 18.30 – koncert Francois
 • godz. 20.00 – koncert OZD 

1 maja (niedziela)/rybnicki rynek

 • 10.00 - 15.00 Rynek Basket

2 maja (poniedziałek)/rybnicki kampus

"Teraz Muzyka" – rybnicka scena muzyczna

 • godz. 17:15-18:00 – San Giuseppe Gangsta
 • godz. 18:15-19:00 – Vinifera 
 • godz. 19:15-20:00 – M2R1 
 • godz. 20:15-21:00 – Fuzja
 • godz. 21:15-22:00 – White Deer

3 maja (wtorek)/bazylika, rynek


3 maja (wtorek)/rybnicki kampus

 • godz. 18.00 – koncert Krzesimir Dębski zaprasza - Gala Jubileuszowa z okazji 50-lecia pracy twórczej 
  Wystąpią: Milena Lange – sopran, Adam Sobierajski – tenor, Adam Szerszeń – baryton, Weronika Sura – akordeon, Warsaw Impressione Ballet Karolina Zwierz & Oktawian Kopczyński, Warsaw Impressione Orchestra, Krzesimir Dębski – dyrygent. Koncert poprowadzi wybitna polska aktorka - Laura Łącz.

29 kwietnia - 3maja/rybnicki kampus

 • Zlot Foodtrucków
Udostępnij:


Wszystkie aktualności