ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Inwestycje

MDK w nowej siedzibie

Młodzieżowy Dom Kultury już w nowym miejscu. We wtorek, 30 maja, uroczyście otwarto nową siedzibę tej ważnej dla Rybnika placówki.

 • Na potrzeby Młodzieżowego Domu Kultury przebudowany został budynek „Szkoły Życia”
 • Warta 9,5 mln zł inwestycja była odpowiedzią na problem braku miejsca dla realizacji bogatej oferty bezpłatnych zajęć pozaszkolnych
 • Inwestycja dofinansowana jest z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych
 • Budynek wpisuje się w istniejące otoczenie osiedla Nowiny, ma szereg nowoczesnych i funkcjonalnych dla placówki kultury rozwiązań
 • MDK w nowej przestrzeni będzie miejscem, które zachęci do twórczego myślenia, aktywności społecznej i dialogu kulturalnego – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera

Rybnicki Młodzieżowy Dom Kultury (MDK) uroczyście ogłosił przeprowadzkę do nowej siedziby, otwierając tym samym nowy rozdział w swojej działalności. Przeniesienie MDK do nowoczesnego i przestronnego obiektu stanowi krok milowy w misji wspierania kreatywności, edukacji i rozwoju młodych talentów.

Nowa siedziba oferuje nam nie tylko większą przestrzeń, ale także nowe możliwości organizacji różnorodnych zajęć i wydarzeń. Jesteśmy przekonani, że nowe miejsce pobudzi naszą twórczość, umożliwi rozwinięcie naszych inicjatyw oraz przyciągnie jeszcze większą liczbę młodych talentów. Będziemy kontynuować naszą misję dostarczania wysokiej jakości zajęć artystycznych, edukacyjnych i kulturalnych, inspirować i wpływać na życie młodzieży w mieście – zaznacza Barbara Zielińska, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Rybniku.

  Na potrzeby Młodzieżowego Domu Kultury przebudowany został budynek przy ul. ks. H. Jośki, w którym wcześniej funkcjonował Specjalny Zespół Szkolno-Przedszkolny czyli tzw. „Szkoła Życia”. Inwestycja była odpowiedzią na istniejący od lat problem braku miejsca do realizacji przez Młodzieżowy Dom Kultury bogatej oferty bezpłatnych zajęć pozaszkolnych w zakresie muzyki, plastyki, tańca, teatru, filmu, modelarstwa czy integracji europejskiej.

  Prace prowadzone były od września 2021 roku przez wybrane w przetargu konsorcjum firm: Zakład Stolarski i Remontowo Budowlany „TOMAN” Daniel Toman (lider) oraz DGW Sp. z o.o. i  BUDINŻ PB Sp. z o.o., Sp. komandytowa (partnerzy). Całkowity koszt rozbudowy i przebudowy budynku Specjalnego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego na potrzeby Młodzieżowego Domu Kultury wyniósł 9.580199,87 zł w tym:  Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych: 9.077.146.42 zł, budżet Miasta: 503.053,45 zł.

   Nowa siedziba Młodzieżowego Domu Kultury to długo oczekiwana inwestycja, która wzbogaci nasze miasto i stworzy nowe możliwości dla młodych mieszkańców. Ten nowoczesny i funkcjonalny budynek będzie miejscem, w którym młodzież w komfortowych warunkach będzie miała szansę rozwijać swoje talenty, pasje i zainteresowania w różnych dziedzinach. Młodzi ludzie będą mogli także uczestniczyć w warsztatach, koncertach, wystawach i spotkaniach, które umożliwią im zdobycie nowych doświadczeń i nawiązanie wartościowych relacji z innymi młodymi twórcami. Będzie to również przestrzeń, która zachęci do twórczego myślenia, aktywności społecznej i dialogu kulturalnego - podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

   Nowa siedziba MDK, której architektura wpisuje się w istniejące otoczenie osiedla Nowiny, ma szereg nowoczesnych i funkcjonalnych dla placówki kultury rozwiązań. W budynku jest wielofunkcyjna sala widowiskowo-teatralna ze sceną i widownią ruchomą na ok. 80 osób. Są również: warsztat konserwatora połączony z magazynem rekwizytów, węzły sanitarne, szatnie (na parterze budynku). Drugie skrzydło budynku pełnić będzie funkcję administracyjną (pokoje biurowe). W przestrzeni holu wydzielono miejsce dla oczekujących rodziców, a na końcu korytarza zlokalizowano pracownie muzyczne. Na 1 piętrze nad salą wielofunkcyjną  są trzy pracownie plastyczne oraz pracownia filmowa. W budynku jest też miejsce na ciemnię fotograficzną, dwie sale taneczne z szatniami oraz węzłami sanitarnymi i magazyny kostiumów. Obiekt jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Przeprowadzono też prace  remontowe na drodze dojazdowej do nowej siedziby Młodzieżowego Domu Kultury. Inwestycja obejmuje też parking i chodnik wokół budynku ze sceną i miejscem plenerów artystycznych.

    Od początku pomysłu budowy nowej siedziby Młodzieżowego Domu Kultury wspierałem działania dyrektor Barbary Zielińskiej i jej wspaniałego zespołu instruktorów i pracowników. Gdy w 2019 roku uczestniczyłem w pierwszym spotkaniu dyrekcji MDK-u z firmą z Opola, która wygrała przetarg na wykonanie projektu, nie spodziewałem się, że efekt końcowy będzie tak znakomity. Dzisiaj z satysfakcją mogę stwierdzić, że realizacja projektu jest zachwycająca. Jestem dumny, że w dzielnicy Maroko-Nowiny powstał nowoczesny obiekt oświatowy, który  daje jeszcze większe możliwości w zakresie rozwijania pasji i talentów młodych rybniczan – mówi Marek Florczyk, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miasta Rybnika.

    Dzisiaj po 38 latach otwieramy nową siedzibę Młodzieżowego Domu Kultury. To wyjątkowe miejsce na mapie Rybnika, które rozwija talenty i pasje naszej młodzieży. Gratuluje wszystkim zaangażowanym w realizację tego projektu. Nowa siedziba MDK to tak naprawdę inwestycja w nasze dzieci, a to najlepsza inwestycja jaką można sobie wyobrazić – dodaje Radny Miasta Rybnika Radosław Knesz.

     Podczas uroczystości zaproszonym gościom Młodzieżowy Dom Kultury zaprezentowano w pełnej krasie. Nie zabrakło również programu artystycznego przygotowanego przez instruktorów MDK-u. 

     Powiązane wiadomości:

     Udostępnij:


     Wszystkie aktualności