Spektakl "Mianujom mie Hanka" jest adaptacją książki "Jak Niobe... Opowieść górnośląska" autorstwa Alojzego Lyski, nominowanej to tegorocznej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz.
Ta niezwykła historia kobiety opowiedzianej przez znakomitą Grażynę Bułkę, doskonale wpisuje się w ideę realizowanej w Rybniku edukacji regionalnej- mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera. Wszystkich - nie tylko młodych, którzy nie mieli jeszcze zobaczyć tej wzruszającej historii o sile śląskich kobiet, gorąco do tego zachęcam - dodaje.
Regionalizm jest wartością, którą warto pokazywać, zwłaszcza, że wielu rybniczan śląskie tradycje wciąż pielęgnuje w domu, przekazując je następnym pokoleniom. A przecież dzieje Hanki, to tak naprawdę dzieje wielu naszych babć, których losy związane są nierozerwalnie z historią Śląska.
Chciałbym, aby widz wyszedł ze spektaklu z szacunkiem do innego człowieka, do jego wyborów i żeby wyszedł z podziwem dla tej kobiety, bo kobiety są siłą wszystkich społeczności, kobiety, które przejechane przez czołg, podnoszą się, otrzepują i idą dalej, bo trzeba ugotować obiad i ubrać dzieci do szkoły – mówi Mirosław Neinert, dyrektor Teatru Korez, reżyser spektaklu.
Warto dodać, że wzruszający monodram wystawiony na gościnnej scenie Domu Kultury Boguszowice, nagrodzony został Nagrodą Teatralną "Złota Maska" w województwie śląskim za rok 2016 w kategorii Aktorstwo - Rola Kobieca. W Rybniku przedstawienie zobaczyło przeszło 1800 uczniów rybnickich szkół średnich.
I jeszcze kilka słów ze strony internetowej Teatru Korez:
Tekst Alojzego Lysko poraża i oczyszcza. Jest prosty, szlachetny i prawdziwy. Mówi o śląskich losach, w których odnajdujemy echa rodzinnych opowieści. Znakomita Grażyna Bułka przekracza granicę aktorskiej kreacji. Za sprawą jej talentu i znakomitego tekstu znów siedzimy przy kuchennym stole i słuchamy mamy, babci lub ciotki, przełykając łzy. A w tle Śląsk. Ziemia przeklęta i święta…