W spotkaniu uczestniczyli także m.in. wiceprezydent Rybnika Piotr Masłowski oraz dyrektorzy MOSiR-u: Rafał Tymusz i Arkadiusz Skowron. Oprócz spraw bieżących dyskutowano o założeniach programu Piłkarskiego Szkolenia Dzieci i Młodzieży w Rybniku w oparciu o Certyfikację Szkółek Piłkarskich prowadzoną przez Polski Związek Piłki Nożnej.
Wracają gospodarze
Rafał Tymusz przedstawił m.in. zakres obowiązków gospodarzy obiektów piłkarskich, którzy po roku przerwy ponownie będą zatrudniani przez MOSiR.
Zależy nam, aby ci gospodarze wywodzili się ze środowisk związanych z danym klubem dzielnicowym. Naszym zdaniem współpraca będzie wtedy łatwiejsza. Podzieliliśmy pracę na obiektach piłkarskich w ten sposób, że cześć będzie wykonywał gospodarz, a część pozostanie nadal w obowiązkach MOSiR-u i samych klubów – informuje dyrektor RafałTymusz, dodając, że kluby mają czas na zgłaszanie kandydatów na gospodarzy do połowy marca.
W drugiej części spotkania działacze klubów piłkarskich poznali propozycję Miasta Rybnika na wsparcie klubów, które przystąpią do procesu Certyfikacji Szkółek Piłkarskich PZPN.
Chcemy, aby jak największa liczba naszych klubów przystąpiła do certyfikacji. Oprócz tego, że w klubach posiadających certyfikację gwarantowany jest wysoki poziom szkolenia, to do kasy klubów wpływają dodatkowe środki finansowe z PZPN-u. Wiemy, że nie jest łatwo otrzymać certyfikację i ją utrzymać, dlatego zdecydowaliśmy się pomóc klubom i w tym roku przeznaczyliśmy na to 100 tys. zł – mówi wiceprezydent Piotr Masłowski.
Spójny program
Pomoc klubom starającym się o certyfikację ma się sprowadzać do kwestii merytorycznych oraz finansowych. Kluby będą mogły liczyć m.in. na dofinansowanie do wynagrodzeń trenerów czy administratorów odpowiedzialnych za prowadzenie procesu certyfikacji w danym klubie. Ze strony Miasta koordynację wszystkich zadań będzie prowadził Dawid Dylich.
Jesteśmy zadowoleni z faktu, że większość klubów jest otwarta na współpracę. Przedstawiliśmy na spotkaniu główne założenia. Teraz będziemy spotykać się z każdym klubem i rozmawiać o szczegółach. Docelowo chcemy, aby w Rybniku działał spójny program Piłkarskiego Szkolenia Dzieci i Młodzieży. O tym też będziemy rozmawiać z przedstawicielami klubów – opowiada Dylich.
Pod koniec marca odbędzie się kolejne spotkanie, na którym zostanie wybrany zespół roboczy, który będzie pracował nad szczegółami programu szkolenia oraz współpracy pomiędzy wszystkimi klubami piłkarskimi w Rybniku.
Kluby piłkarskie mają spotykać się regularnie i dyskutować o rozwoju piłki nożnej w Rybniku.