Umowę w sprawie przekazania dotacji podpisali 25 kwietnia br. Prezydent Rybnika Piotr Kuczera, Wicemarszałek Województwa Śląskiego 6 kadencji Anna Jedynak oraz dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku –dr Jarosław Madowicz. Z dotacji miejskiej, która musi zostać wykorzystana do końca bieżącego roku, szpital będzie mógł pokryć 99,06% planowanych kosztów realizacji zadania.
Dotacja w kwocie 10 650 000 zł zostanie wykorzystana na kompleksową modernizację i rozbudowę traktu porodowego i Oddziału Neonatologicznego rybnickiego szpitala. Jej celem jest poprawa jakości i komfortu leczenia pacjentów poprzez stworzenie możliwości odbycia porodów rodzinnych, dostosowania do aktualnie obowiązujących standardów i przepisów, poprawa estetyki pomieszczeń oddziałów Szpitala oraz poprawa bezpieczeństwa i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych.
Mam nadzieję, że polepszenie warunków szpitalnych wpłynie na decyzję przyszłych mam, by rodzić swoje pociechy w Rybniku. Z punktu widzenia miasta to bardzo ważne, by mieszkańcy mogli na miejscu korzystać z niezbędnej opieki – a przecież moment narodzin dziecka to szczególny czas w życiu. Decyzja o przekazaniu dotacji na tak potrzebną inwestycję była więc konieczna – wskazuje prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Aby zapewnić odpowiednią jakość i dostępność realizowanych przez szpital usług zdrowotnych, placówka musi być systematycznie modernizowana. Zapewniamy dobrą opiekę w sensie medycznym, jednak zależy nam także, by ta opieka mogła być realizowana w godnych warunkach. Dotacja z miasta pozwoli na zapewnienie właściwych warunków udzielania świadczeń medycznych, poprawi komfort rodzących pacjentek i przychodzących na świat dzieci. Przeprowadzenie tej inwestycji jest też koniecznym krokiem, dzięki któremu szpital będzie mógł konkurować na rynku usług medycznych – wskazuje dr Jarosław Madowicz, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku.
Bardzo się cieszę, że Miasto Rybnik zdecydowało się przekazać dotację dla szpitala, którego organem tworzącym jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. To dowód dobrej współpracy pomiędzy samorządami różnych szczebli, której wymiernym efektem jest poprawa komfortu życia lokalnej społeczności. Zapewnienie odpowiedniej opieki okołoporodowej to sprawa niezwykle istotna – dodaje Anna Jedynak, Wicemarszałek Województwa Śląskiego 6 kadencji, deklarując jednocześnie wsparcie dla WSS nr 3 także ze strony urzędu marszałkowskiego.