ScrollTop-ico
SportKomunikacja

Miesiąc z rowerami

Już ponad miesiąc na ulicach Rybnika jeżdżą rowery miejskie czwartej generacji. Mieszkańcy chętnie korzystają z dostępnych jednośladów, które tworzą wygodną sieć dojazdów z centrum do każdej dzielnicy miasta.

80 rowerów, 1639 wypożyczeń, 2771 zarejestrowanych użytkowników w aplikacji i 670  użytkowników korzystających z rowerów – tak przedstawiają się statystyki po miesiącu od uruchomienia w Rybniku systemu rowerów miejskich w oparciu o aplikację GeoVelo (stan  na 19 sierpnia).

Najwięcej wypożyczeń (108) jednego dnia zanotowano w niedzielę, 22 lipca. Średni czas wypożyczenia to 31 minut. Najaktywniejszy użytkownik wypożyczył rower 44 razy, korzystając ze sprzętu przez 15 godzin. Użytkownicy zainteresowali się też systemem abonamentowym, wykupując 111 abonamentów (w tym: 31 3-miesięcznych, 23 miesięczne i 60 dziennych). 

Ciekawym zjawiskiem jest fakt, że wielu użytkowników traktuje system GeoVelo nie tylko jako środek transportu publicznego, ale jako wypożyczalnię rowerów miejskich pozwalających często nawet na kilkugodzinne użytkowanie roweru. Wygląda na to, że sprzyja temu system opłat abonamentowych, dzięki któremu za 9 zł można w ramach „dziennego abonamentu” korzystać z rowerów bez ograniczeń przez 24 godziny – wskazuje Grzegorz Bargielski z firmy GeoVelo. 

Rowerów miejskich jest na razie 80, ale co ważne, pojawiły się we wszystkich 27 dzielnicach. Jest rzeczą zupełnie naturalną, że miejskie rowery są najczęściej wykorzystywane w centrach miast, ale chcemy się przekonać, jakie faktycznie jest zapotrzebowanie na nie w dzielnicach – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Wśród 38 stacji największą popularnością cieszyły się lokalizacje: przy ul. Wandy w dzielnicy Maroko-Nowiny, przy Dworcu Komunikacji Miejskiej, na rynku, na Placu Jana Pawła II i przy dworcu PKP. Zależy nam na tym, by pod koniec roku skompletować dane statystyczne dotyczące wypożyczeń, co pozwoli na dalsze udoskonalenie systemu w przyszłych latach – dodaje Jan Fiałkowski, oficer rowerowy w Urzędzie Miasta Rybnika. 

Przypominamy, że użytkowanie roweru można rozpocząć po zainstalowaniu aplikacji GeoVelo na smartfonie. Po aktywacji aplikacji należy wnieść opłatę rejestracyjną 10 zł i zasilić konto. Potem wystarczy odblokować rower za pomocą aplikacji i ruszać w drogę. Po zakończeniu jazdy trzeba odstawić rower na wyznaczone miejsce parkingowe, zablokować zamek i zakończyć swoją jazdę w aplikacji. Zarejestrowany użytkownik musi pamiętać, że wypożyczenie roweru będzie możliwe, jeżeli na koncie jest saldo minimum 10 zł. 

Dziękujemy aktywnym użytkownikom za raportowanie usterek rowerów za pomocą funkcji dostępnych w aplikacji. Dziękujemy także za sugestie co do usprawnienia systemu. Użytkownicy pytają najczęściej o to, czy na jedno konto użytkownika można wypożyczyć więcej niż jeden rower na raz, np. dla członków rodziny. Niestety takiej funkcji system nie posiada. Jeden zarejestrowany użytkownik to możliwość wypożyczenia tylko jednego roweru. Pracujemy nad tym, aby z jednego smartfonu można było obsługiwać kilka kont, co pozwoliłoby –  posiadając jeden telefon – wypożyczyć więcej rowerów – tłumaczy Grzegorz Bargielski. 

Zachęcamy do korzystania z rowerów i wycieczek po mieście. Jak wypożyczyć rower? Zobacz film: 

Udostępnij:


Wszystkie aktualności