ScrollTop-ico
Rybnik logo z godłem
Kultura

Narodowe czytanie na rybnickim rynku

Wybranych fragmentów "Przedwiośnia" w interpretacji m.in. Roberta Talarczyka i Grażyny Bułki - aktorów Teatru Śląskiego w Katowicach oraz Piotra Kuczery - prezydenta Rybnika, posłuchać będzie można 8 września na rybnickim rynku, w ramach akcji Narodowe Czytanie.

Wielkie czytanie "Przedwiośnia" rozpocznie się o godz. 11.00 na rynku. Prócz zaproszonych gości powieść czytać będą też słuchacze Uniwersytetu III Wieku, czytelnicy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej oraz mieszkańcy Rybnika. Serdecznie zapraszamy.

"Przedwiośnie" to ostatnia powieść Stefana Żeromskiego, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Powieść doczekała się też dwóch ekranizacji (1929, 2001).

***

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W 2016 roku czytano "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza, zaś w 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było "Wesele Stanisława" Wyspiańskiego.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności