Na terenie Rybnika status pomnika przyrody ma w tej chwili 16 drzew oraz 4 głazy narzutowe. Nowe tabliczki, których montażem zajęli się pracownicy rybnickiego Zarządu Zieleni Miejskiej, w połowie września pojawiły się na:
- dwóch zrośniętych bukach, rosnących w pobliżu wieży ciśnień, na terenie parku Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, przy ul. Gliwickiej (ich wiek określa się między 160 a 210 lat)
- buku rosnącym w lesie, przy ul. Wielopolskiej (liczący między 170 a 190 lat)
- buku w lesie w Rybniku-Ochojcu, na terenie polany Pod Bukiem (mający ok. 130 – 150 lat)
- buku w lesie w Rybniku-Ochojcu, przy ścieżce leśnej (liczący między 180 a 200 lat)
- dębie szypułkowym rosnącym przy ul. Pniowskiej w dzielnicy Chwałęcice (mający między 310 a 320 lat)
Warto dodać, że pięć drzew - nowych pomników przyrody, wybranych zostało spośród propozycji wskazanych przez mieszkańców Rybnika.
Zorganizowana w 2015 roku akcja była odpowiedzią na skutki lipcowej nawałnicy, która powaliła i zniszczyła wówczas dwa drzewa będące pomnikami przyrody (lipy drobnolistne). Jedna z lip rosła przy skrzyżowaniu ulic Arki Bożka i Gminnej w dzielnicy Kamień, druga - przy ul. Poloczka 33 w dzielnicy Grabownia. Aby więc nie zmniejszać w mieście ilości ożywionych pomników przyrody, rybniczanie zaproszeni zostali do zgłaszania propozycji drzew, które mogłyby zostać uzyskać statusów drzew pomnikowych.
Wykonana na zlecenie Urzędu Miasta Rybnika ocena dendrologiczna stanu pięciu wybranych drzew wykazała, że wykazują się one dobrym stanem zdrowotnym, wysoką wartością przyrodniczą i krajobrazową oraz indywidualnymi cechami wyróżniającymi je wśród innych tworów przyrody żywej.
Stosowną uchwałę, nadającą rybnickim drzewom status pomnika przyrody, rybniccy radni podjęli w grudniu ubiegłego roku.