ScrollTop-ico
Wydarzenia

Nowy wóz strażacki OSP Chwałęcice

Ochotnicza Straż Pożarna w dzielnicy Chwałęcice może pochwalić się nowym samochodem ratowniczo-gaśniczym. To Opel Movano, który zastąpi wysłużonego Lublina.

Nowy lekki samochód ratowniczo-gaśniczy OSP Rybnik Chwałęcice  posiada napęd 4x2 i silnik o mocy 120 KW spełniający wymogi normy EURO 6. Pojazd wyposażony jest m.in. w zbiornik wody o pojemności 1000 m3 i zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 100 litrów. Samochód ma też  wysokociśnieniowy agregat wodno-pianowy o  wydajności pompy min 80 litrów na minutę z linią szybkiego natarcia, wysuwany pneumatycznie obrotowy maszt oświetleniowy, wyciągarkę o napędzie elektrycznym, zestaw radiotelefonów przenośnych oraz urządzenia sygnalizacyjno-ostrzegawcze. W wozie znajduje się też inny drobny sprzęt, niezbędny do prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych.

Samochód kosztował 359 800 zł. Na wartość tę składają się:
- Środki z budżetu Miasta Rybnika: 184 800 zł
- Dofinansowanie ze środków Województwa Śląskiego: 175 000 zł   

Miasto Rybnik pokryło także koszty ubezpieczenia komunikacyjnego nowego samochodu w wysokości 4084 zł  (OC, AC, NNW). Samochód zakupiony został w wyniku postępowania przetargowego, w którym wyłoniona została firma Dragon S.C., S. Kucharz, B. Dudek z Dąbrowy Górniczej.

Nowy samochód  odebrano technicznie w fabryce 25 listopada 2021 r.  Po przeprowadzonym szkoleniu dla kierowców pojazd trafił do OSP Chwałęcice w pełni gotowy do działań ratowniczych. Zostanie także niezwłocznie wprowadzony do podziału bojowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku, by jak najszybciej mógł pełnić przeznaczone mu zadania.

Nowy OPEL Movano  zastąpi  wyprodukowanego w 1999 roku Lublina,  który  zostanie użyczony do  OSP Popielów.

Udostępnij:


Wszystkie aktualności