Popielów

Nowy wóz strażacki OSP Popielów

Ochotnicza Straż Pożarna w dzielnicy Popielów może pochwalić się nowym wozem ratowniczo-gaśniczym marki MAN 13.290. Strażacy zaprezentowali samochód przed swoją jednostką w poniedziałek, 18 stycznia.

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy OSP Rybnik-Popielów posiada napęd 4x4 pozwalający na pracę w trudnych warunkach terenowych i silnik o mocy 290 KM, spełniający wymogi normy EURO 6. Pojazd wyposażony jest m.in. w zbiornik wody o pojemności 4000 m3 oraz 400 litrów na środek pianotwórczy, autopompę o dużej wydajności (2400 l/min – 8 bar), działko wodno-pianowe, urządzenia sygnalizacyjno-ostrzegawcze, wysuwany pneumatycznie obrotowy maszt oświetleniowy, wyciągarkę o napędzie elektrycznym, zestaw radiotelefonów przenośnych.

Samochód kosztował 959 400 zł. Na wartość tę składa się:

  • 549 400 zł z budżetu Miasta Rybnika
  • 300 000 zł z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (KSRG)        
  • 70 000 zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska         
  • 40 000 zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska    

Miasto pokryło także koszty ubezpieczenia komunikacyjnego samochodu, które wyniosły 8 016 zł.  (OC, AC, NNW).

Samochód zakupiony został w wyniku postępowania przetargowego, w którym wyłoniona została firma „Wawrzaszek ISS spółka z ograniczoną odpowiedzialnością" spółka komandytowa z Bielska-Białej.

Nowy samochód  odebrano technicznie w fabryce 21 grudnia 2020 r.  18 stycznia br., po wykonaniu prac związanych z adaptacją wozu i jego wyposażeniem, odbyło się szkolenie dla kierowców. Samochód trafił do OSP Popielów w pełni gotowy do działań ratowniczych. Zostanie także niezwłocznie wprowadzony do podziału bojowego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku, by jak najszybciej mógł pełnić przeznaczone mu zadania. Nowy wóz ratowniczo-gaśniczy zastąpi  zakupiony w 2008 roku samochód marki MAN-TGL 12.240, który zostanie użyczony w najbliższym czasie OSP Orzepowice.

OSP Popielów jest jednostką zrzeszoną w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.  W 2020 roku strażacy OSP Popielów byli dysponowani 143 razy do różnego rodzaju zdarzeń. 

Relację z prezentacji nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego można zobaczyć na facebookowym profilu OSP Popielów, z którego pochodzą zamieszczone w informacji zdjęcia. 

Udostępnij:


Wszystkie aktualności