Jego głównym celem jest pomoc przedstawicielom organizacji pozarządowych i administracji samorządowej w dokonaniu wspólnej oceny wzajemnych relacji i jakości współpracy oraz sformułowaniu pomysłów, jak te relacje poprawić i spowodować, żeby ta współpraca przyczyniała się do podniesienia jakości życia mieszkańców wspólnoty samorządowej.
Całość badania podzielona jest na dwa etapy:
- Etap I Badanie ankietowe – proces zakończony
- Etap II spotkania bezpośrednie z przedstawicielami organizacji pozarządowych w ramach grup roboczych – do uczestniczenia, w którym serdecznie zapraszamy:
W trakcie spotkań roboczych przy wsparciu zewnętrznego eksperta będziemy dyskutować o takich obszarach jak:
- Współpraca organizacji jednostek samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych w zakresie tworzenia polityk publicznych, w tym:
a. wzajemnego informowania się;
b. współtworzenia strategii i programów polityk publicznych;
c. konsultowania projektów aktów prawa lokalnego;
d. współpracy przy wdrażaniu polityk publicznych;
e. uczestnictwa organizacji w ocenie wykonania strategii i programów polityk publicznych. - Współpracy samorządu z organizacjami pozarządowymi w zakresie realizacji zadań publicznych, w tym:
a. finansowania działań organizacji związanych z wykonywaniem zadań publicznych;
b. wykorzystania niefinansowych form wsparcia działań organizacji związanych z wykonywaniem zadań publicznych;
c. tworzenia partnerstw między organizacjami a administracją samorządową. - Infrastruktury współpracy, tworzenia warunków do rozwoju aktywności społecznej, a w tym:
a. tworzenie przez samorządy systemów wspierania organizacji pozarządowych;
b. wspierania przez samorządy integracji środowisk pozarządowych.
Spotkania grup roboczych odbędą się w Urzędzie Miasta Rybnika wg poniższego terminarza:
I grupa robocza – Sport
28.08 (poniedziałek) godz. 14.00 - 17.00 sala 213
11.09 (wtorek) godz. 14.00 - 17.00 sala 213
20.09 (czwartek) godz. 15.00 - 18.00 sala 257
II grupa robocza – pozostałe obszary
30.08 (czwartek) godz. 15.00 -18.00 sala 213
12.09 (środa) godz. 14.00-18.00 sala 213
27.09 (czwartek) godz. 15.00 -18.00 sala 257
Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa w danej grupie roboczej
do dnia 24.08 br.
na adres email: ngo@um.rybnik.pl lub telefonicznie: 32 43 92 006.
Czym jest Lokalny Indeks Jakości Współpracy?
Lokalny Indeks Jakości Współpracy (LIJW) to narzędzie pozwalające na diagnozę stanu współpracy samorządu lokalnego i organizacji pozarządowych. Jego głównym celem jest pomoc przedstawicielom organizacji i administracji samorządowej (każdego szczebla) w dokonaniu wspólnej oceny wzajemnych relacji i jakości współpracy oraz sformułowaniu pomysłów, jak te relacje poprawić i spowodować, żeby współpraca przyczyniała się do podniesienia jakości życia mieszkańców wspólnoty samorządowej.
Po co to robić? Po to, żeby móc stwierdzić, czy współpracuje się nam lepiej czy gorzej, co powinniśmy poprawić, a w jakim obszarze jest już wystarczająco dobrze. LIJW ma również pomóc w diagnozowaniu słabości relacji samorządu i organizacji pozarządowych oraz formułowaniu propozycji rozwiązań.
Każdy proces oceny to 3 spotkania grupy roboczej, która wspólnie, na podstawie wyników uzyskanych w trakcie analizy różnych danych, opisują stan współpracy w poszczególnych obszarach opisanych w Modelu współpracy i decydują o końcowej ocenie jej poziomu.
Mocno liczymy na to, że Państwo jako przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na terenie Miasta Rybnika licznie wezmą udział w pracach grup pomagając zdiagnozować potencjał lokalnych organizacji i znaleźć najważniejsze obszary do tworzenia z nimi efektywnej współpracy. Liczymy na Państwa zaangażowanie i aktywny udział w spotkaniach.