ScrollTop-ico
Wydarzenia

Po raz 77 z Rybnika na Jasną Górę

W środowy poranek sprzed rybnickiej bazyliki, już po raz 77. wyruszyła Rybnicka Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę.

Po pandemicznej przerwie - w ubiegłym roku zamiast dziewięciu grup wyszły dwie, zamiast przeszło 3 000 pątników było ich zaledwie 300, zaś rok wcześniej pielgrzymowało tylko 5 księży – tym razem udało się wrócić do tradycyjnych grup. Uczestników jest znacznie więcej niż przed rokiem (ok. 1 tysiąc), choć mimo wszystko mniej niż przed pandemią.  

Pielgrzymi idą często całymi rodzinami, są seniorzy, maluchy w wózkach, a nawet osoby niepełnosprawne. Rekordziści wędrują tak od kilkudziesięciu lat… W tym roku już po raz piąty pątników prowadzi aktualny kierownik rybnickiej pielgrzymki - ks. Paweł Zieliński.

Jak co roku, ruszających w drogę pielgrzymów przyszło pożegnać wielu rybniczan. Pątnicy wyruszyli w trasę tuż po porannej mszy świętej, którą w rybnickiej bazylice św. Antoniego odprawił dla nich ks. abp  Wiktor Skworc. Pozdrowienia oraz życzenia szczęśliwej drogi przekazał pielgrzymom również obecny na mszy prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Przed wymarszem jeszcze tylko tradycyjne wspólne, pamiątkowe zdjęcia  i w drogę… Rybnicka pielgrzymka pomaszerowała w tym roku w ośmiu grupach. Na czele każdej z nich osoby niosące krzyż i emblemat grupy.

Tegorocznej pielgrzymce patronuje hasło „Posłani w pokoju Chrystusa”, nawiązujące do modlitw o pokój w Ukrainie, będących istotnym elementem tegorocznego pielgrzymowania.

Podczas czterech dni marszu pielgrzymi z Rybnika mają do pokonania prawie 115 km. Pierwszy etap marszu zakończą noclegiem w Gliwicach, skąd następnego dnia rano ruszą w dalszą trasę. Do Częstochowy dotrą w sobotnie popołudnie – na wałach jasnogórskich powita ich katowicki biskup pomocniczy ks. bp Marek Szkudło. W niedzielę, późnym popołudniem pątnicy wrócą pociągiem do Rybnika i z dworca PKP ruszą do rybnickiej bazyliki.

Wszystkim wędrującym na Jasną Górę życzymy siły, wytrwałości, pogody ducha!

Udostępnij:


Wszystkie aktualności